Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır? Yumurta Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yumurta Allah’ın biz insanlara inanılmaz bir lütfüdür gerçekten. İnsanoğlunun sağlığı için içerdiği yüzlerce yarardan ziyade, karnı tok tutması, sabahları güne zinde başlanması için mutlaka yumurta tüketmemiz için başlıca nedenlerdir. Yumurtanın faydalarını saymakla bitmez, burada yumurtanın  faydalarına değinmeyeceğiz ama bu faydalardan yararlanabilmemiz için çok dikkat etmemiz gereken bir nokta var, o da tüketeceğimiz yumurtanın taze olması.

Yumurta türleri;

  1. Tavuk Yumurtası: Oval şekilde olan tavuk yumurtalarının ağırlığı yaşa ve ırka bağlı olarak 50-60 g arasındadır. Renkleri beyazdan sarıya kadar değişir. Asya ırkları ve melezlerinde kahverengimsidir. Parlak renkli olan porlar belirgindir.
  2. Ördek Yumurtası: Küt uçlu, bazen uzunca ve oval şekildedir. Ağırlığı 60-70 g arasında değişir. Boyu 57. 7-65 mm. Arasında değişir. Ördek yumurtalarının rengi yeşilimsi , kahverengi veya sarımsı beyaz olur. Ördek yumurtalarının kabukları parlaktır. Parmaklar arasında tutulduğunda yağlı duygusu verir. Porları çok ince olduğundan kolay tanınamaz. Kabuğu ince ve şeffaf yapıdadır. Ördek yumurtasının sarı kısmı oldukça büyüktür.
  3. Kaz yumurtası: Beyaz renkte büyük yumurtalardır.
  4. Hindi yumurtası: Şekilleri oval olan hindi yumurtalarının ağırlığı 60-75 g arasındadır. Yumurtanın genişliği 4-5 cm. kadardır. Renkleri kırmızımsı-sarıdır. Kabuğu üzerinde lekeler bulunur. Kabuk mat görünümlüdür.

Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır?

Yumurtanın tazeliğin anlaşılmasında en geçerli yöntemlerden biri yumurtayı kırdığınız zaman sarısı ile beyazı ayrıysa, sarısı yayılmamış bir halde beyazından yüksekte duruyorsa bu yumurta tazedir.

İkinci bir yöntem ise yumurtayı tuzlu suya koymaktır, tuzlu suya koyduğunuzda yumurta batıyorsa taze, yüzüyorsa bayattır.

Yumurta beklediği sürece içerideki hava boşluğu artar. Bunu anlamak içinde yumurtanın geniş tarafını ışığa tutarız, taze yumurtada bu boşluk 4-5 mm kadar iken bayat yumurtada 10-12 mm’ye kadar çıkabilmektedir.

Bir diğer yöntem ise yumurtayı tartmaktır. Yumurta bayatladıkça hava boşluğu arttığından ağırlığı da azalmaktadır. Eğer tarttığınızda yumurta 45gramın altında geliyorsa o yumurta bayatlamıştır.

Yumurtaları Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yumurtaları alırken ve evde hazırlarken bayat olup olmadığına dikkat edelim. Aldıktan sonra kutularında buzdolabında muhafaza edelim ve yumurtayı kullanmadan hemen önce yıkayalım. Yumurta kullanırken elimizi sık sık yıkayalım.

Ramazanda ve diğer 11 ayda yumurta tüketimi bizim için, vücudumuz için çok önemli ancak bu örnek proteinden vücudumuzun yararlanabilmesi için pek çok kurala dikkat etmemiz gerekiyor.

Dyt. Zehra M. Kandur – Haber 7

Yumurtanın Sağlığımıza Yararları, Faydaları Nelerdir? Yumurtanın Besin Değerleri Nelerdir?

Anne sütünden sonra insan vücudunun ihtiyacı olan tüm besin maddelerini bulunduran tek besin yumurtadır. Yeni bir yaşamın özü olduğu düşünülürse, yumurtanın besleyici değerinin yüksek olması şaşırtıcı bir şey değildir.

PROTEİN DEĞERİ

Yumurta bütün besinler içerisinde en kaliteli proteini içerir. Çünkü yumurta proteininde insan vücudunda sentezlenemeyen ve kesinlikle besinler ile dışarıdan alınması gerekli olan “elzem amino asitleri” mevcuttur. Kolay sindirilebilmektedir, tamamına yakını vücut tarafından kullanılır ve vücut proteinlerine dönüşebilir.

Beslenme uzmanları; yeterli ve dengeli beslenme için, hızlı bir büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların, protein tüketimlerinin en az yarısının hayvansal kaynaklı olmasını önermektedirler. Bu sebeble çocuk beslenmesinde protein kaynağı olan yumurtaya gerekli önem mutlaka verilmelidir.

VİTAMİN DEĞERİ

Yumurta A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere diğer vitaminlere de önemli oranda sahiptir. Yumurta sarısında bulunan A vitamini gözün iyi görmesini sağladığı gibi kemik gelişimi ve sağlıklı dişlere sahip olmak için de gereklidir. Vücut hücrelerinin gelişmesine yardımcı olur. Solunum ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasını ve enfeksiyonlara karşı korunmasında etkilidir.

D vitamini, insan vücudunda kalsiyumun kullanılmasına yardım eder. Yumurta sarısı, D vitamini sağlayan bir kaç besinden birtanesidir ve güneş ışınlarından da yeterince faydalanıldığında yumurta özellikle çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı kemik bozukluğu oluşmasını önler.

Yumurta E vitamini yönünden de oldukça zengindir. E vitamini oksidasyonu önleyici etkisinden dolayı, vücudumuzu zararlı maddelere karşı korur.

B grubu vitaminleri bazı besin öğelerinin vücutta enerjiye çevrilmesi için gereklidir. Yumurta özellikle B2 vitamini açısından çok zengindir. Bu vitamin deri ve göz sağlığı için de gereklidir.

Ayrıca yumurta da bulunan kolin, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

MİNERAL DEĞERİ

Yumurta, demir ve çinko gibi sağlığımız için çok önemli olan mineralleri de içermektedir. Demir, kan yapımı için gereklidir. Demir yetersiz alındığında anemi (kansızlık) oluşur. Ayrıca demirin büyüme, gelişme ve hastalıklardan koruma rolü vardır. Yetersizliğinde çocukların öğrenme yeteneği ve okul başarısı azalır.
Yumurtada C vitamini bulunmamasına rağmen C vitamini açısından zengin bir besinle tüketilirse yapısındaki demirin emilimini artırmış olursunuz.
Yumurtadaki çinko minerali özellikle büyüme-gelişme ve bağışıklık sisteminde rolü olduğu için çok önemlidir.

YUMURTANIN YAĞ İÇERİĞİ

Yumurtanın yağ içeriği düşüktür. Büyük bir yumurtada 4.5 gram civarında yağ bulunur. Bunun 1.5 gramı doymuş yağ asitleri, kalan kısmı ise, doymamış yağ asitleridir.

YUMURTA KOLESTEROLÜ ARTTIRIR MI?

Bir adet yumurtanın beyazında, kolesterol ve yağ yoktur ancak sarısında 213 mg kolesterol bulunur. Besinlerdeki yüksek kolesterolün, kan kolesterolünde direkt artışa neden olduğu düşünülmüş ve bu nedenle yumurta tüm diyetlerden uzak tutulmuş ve az tüketilmiştir.

Gerçekte kan kolesterolünün büyük bir kısmı vücut tarafından yapılır. Kolesterol; insanlar ve tüm hayvanlarda vücutta sentezlenen yağ benzeri bir maddedir. Sinir liflerinin yalıtımı, hücre duvarının bütünlüğünün sağlanması, D vitamini sentezi, çeşitli hormonların ve sindirim salgılarının oluşumu için gereklidir.

Yapılan bilimsel çalışmalar ile kan kolesterol seviyesinin düzenlenmesinde; beslenme şeklinin, genetik özelliklerin ve yaşam biçiminin önemli olduğu ortaya çıkmıştır.

Eğer kolesterol metabolizması bozukluğunuz yoksa, yeterli ve dengeli olarak tüm besin gruplarını tüketiyorsanız, vücudunuz ideal ağırlığında ise, fiziksel olarak aktifseniz ve sigara kullanmıyorsanız, yumurtanın yüksek kolesterol içeriğinden dolayı endişe duyulmasına gerek yoktur.