Google Servisleri Neden Ücretsiz

Google arama motoru olarak çıktığı yolda, pek çok platforma da el atarak ilerliyor. Bunun sebebi yine arama özelliğinin bu platformlarda da kullanılmasıdır. Örneğin harita uygulamasında sadece yer ismi aranmıyor. Aynı zamanda pek çok şirket ismini de arayabiliyoruz. Bunun yanı sıra Google Play gibi dev bir uygulama deposu mevcut, aslında tüm bu platformları düşündüğünüz zaman hepsinde doğrudan yada dolaylı olarak kullanıcıların arama yapmaları gerekiyor. Burada şu düşünce aklınıza gelebilir. Gmail gibi aramalarda kullanılmayan mail platformu da mevcut ancak durum düşündüğünüz gibi değil.

Google kişileri Gmail hesapları üzerinden takip ediyor. Neredesiniz? Neler aradınız? Hangi uygulamaları yüklediniz? Kişi listenizden tutunda pek çok bilgiyi gmail hesaplarınız aracılığı ile kayıt altında tutuyor.

Eğer Gmail hesabınız açıksa https://myactivity.google.com/ adresine giderek geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz. Aslında siz Google hizmetlerini kullanarak Google datalarınızı yani verilerinizi paylaşıma açmış oluyorsunuz. Hangi saatlerde interneti kullandığınız hangi platformlara üye olduğunuz gibi veriler sayesinde sizlere daha iyi reklam deneyimi sunuyor. Ürünlerin ücretsiz olmasının en büyük sebeplerinden birisi bu, Google verilerinizi kullanarak aslında size reklam satıyor. Bunu bilen şirketlerde Google’nin sunduğu reklam hizmetlerini kullanıyor. Böylece sizi çok iyi tanıyan yapay zeka size en alakalı reklamları göstererek reklamlara tıklamanızı sağlayabiliyor.

Yapay zeka Google’nin sürekli olarak geliştirdiği bir yapıdır. Pek çok platformda da uygulamaktadır. Yapay zeka ise bir çok insanı heyecanlandırırken bir o kadarını da korkutmaktadır. Yapay zeka ile ilgili bir çok teori mevcut, peki bir yapay zekayı nasıl anlayabiliriz.

Turing Testi Nedir?

İnsansın en önemli özelliği düşünmesi ve düşündüğünü eyleme geçirebilmesidir. Bilinç insanı tüm canlılardan ayıran özelliktir. Bir yazılım veya robot bu özelliğe sahip olabilir mi? Aslında 1950 yılında bu sorunun cevabını arayan İngiliz Matematikçi Alan Turing kendi adını verdiği bir test geliştirdi. Turing Testi bir bilgisayarın bilince ve düşünebilme özelliğine sahip olup olmadığını ölçmek için kullanılıyor.

Test şu şekilde bir kadın, bir erkek ve yapay zeka şeklinde üçlü bir konuşma gerçekleşiyor. Erkek katılımcı kendisinin kadın olduğuna yapay zekayı ikna etmeye çalışıyor. Kadın katılımcı ise kendisinin kadın olduğunu kanıtlamak için uğraşıyor. Burada yapay zekanın doğru tahminde bulunması bilinçli bir zeka için önemli bir işarettir. Yine bu testte erkek denekle yapay zeka anı rolü üstleniyor. Yapay zekanın bu katılımcının insan olup olmadığını anlaması da test için önemli bir aşamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.