Hangi Mahkeme Hangi Davalara Bakar? Mahkemelerin Görevleri Nelerdir?

Mahkemeler, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından hazırlanmış olan kanunlara göre, millet adına, bağımsız olarak adaleti yerine getirirler.

Mahkemeler ikiye ayrılır:

1 – Hukuk Mahkemeleri,

2 – Ceza Mahkemeleri.

Hukuk Mahkemeleri: Alacak, boşanma, miras, ev boşaltma, evlat edinme gibi davalara bakar.

Hukuk mahkemeleri şu bölümlere ayrılır:

1 – Sulh Hukuk Mahkemeleri (Bin liraya kadar alacak, nafaka, ev boşaltma davalarına bakar).

2 – Asliyle Hukuk Mahkemeleri (Bin liradan fazla alacak, boşanma davalarına bakar).

3 – Ticaret Mahkemeleri (Ticaret işlerinden çıkan davalara bakar).

4 – iş Mahkemeleri (İşçi ve işverenlerle ilgili davalara bakar).

5 – İcra Mahkemeleri (İcra takip işleri ile ilgili davalara bakar).

Ceza Mahkemeleri:

İşlenen suçlar, bir ceza vermeyi gerektiriyorsa, bu davalara Ceza Mahkemeleri bakar.

Ceza Mahkemeleri, şu bölümlere ayrılır:

1 – Sulh Ceza Mahkemeleri (Küçük suçlara bakar).

2 – Asliye Ceza Mahkemeleri (Sahte işlemler, hakaret gibi davalara bakar).

3 – Toplu Asliye Ceza Mahkemeleri: (Asliye ceza ile ağır ceza mahkemelerinin baktığı suçlar dışında kalan davalara bakar).

4 – Ağır Ceza Mahkemeleri (Cana, namusa, mala, devletin güvenliğine karşı suç işleyenlerin yargılandığı mahkemelerdir).

Askeri Mahkemeler:

Subay, asker ya da askerlikle ilgili kimseler tarafından işlenen askerlik suçlarına bakar. Asliye ceza Mahkemelerinde, Toplu Asliye Ceza Mahkemelerinde, Ağır Ceza Mahkemelerinde, yargıçlardan başka. Cumhuriyet Savcısı da bulunur. Cumhuriyet Savcısı, suç işleyenleri, Türk milleti adına davacı olarak takip eder.

Bu mahkemelerde, kendisine bir suçu işlediği söylenen kimse sanık adını alır. Suçu, mahkeme kararı ile kesinleşirse, suçlu adını alır.

Yargıçlar, verdikleri hükümlerde,kanunlara göre hareket ederler ve hiçbir etki altında kalmazlar. Kararlarında serbesttirler. Her davalı, her davacı, her sanık, istediği zaman, mahkemelerde davasını daha iyi takip edebilmek için avukat tutabilir. Avukatlar, Hukuk Fakültelerini bitiren ve mahkemelerde başkalarının haklarım savunabilme yetkisini almış olan kimselerdir.

Bu mahkemelerden başka, Yüksek Mahkemeler de vardır.

Yüksek Mahkemeler şunlardır:

Yargıtay, Askeri Yargıtay, Anayasa Mahkemesi.

Yargıtay:

Bütün mahkemelerin üstünde olan yüksek bir mahkemedir. En tecrübeli yargıçlardan meydana gelmiştir, Ankaradadır. Yukarda görülen mahkemelerin herhangi birinde davası görülmüş olan her vatandaş, yargıç tarafından verilen hükmü, kendine göre, kanunlara uygun görmez ve beğenmezse, bu hükmün bir daha incelenebilmesi için Yargıtaya başvurur, yargıtayda bu hüküm incelenir. Yargıcın verdiği karar doğru bulunursa, onaylanır, böylece hüküm yerine getirilir. Yargıcın verdiği karar, Yargıtayca uygun görülmezse, bozulur ve davaya yeniden bakılır. Mahkeme, davaya, bu bozulma kararını göz önünde tutarak, yeniden bakar. Ya yeni bir hüküm verir ya da ilk verdiği kararda ısrar eder. O zaman, dava yeniden Yargıtaya gider ve orada, Yargıtaydaki bütün yargıçların katılması ile incelenir. Bunların vereceği karar, artık kesin olur.

Ağır Ceza Mahkemeleri tarafından verilmiş olan ölüm cezaları, Yargıtayda da onaylandıktan sonra, ölüm cezasının yerine getirilmesi için, Büyük Millet Meclisinden karar alınır. Ölüm cezası. Meclis tarafından onaylanırsa, suçlu, asılmak suretiyle cezalandırılmış olur.

Askeri Yargıtay:

Askeri mahkemelerin vermiş olduğu kararların. Yargıtay gibi, incelenmesinin ve onaylanmasının yapıldığı yüksek bir mahkemedir.

Anayasa Mahkemesi:

Yeni Anayasamıza göre kurulmuş yüksek bir yargı organıdır. Anayasa Mahkemesi, Bakanların işledikleri suçlara ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılan kanunların Anayasaya aykırı olup olmadığına bakar.

Uyuşmazlık Mahkemesi:

Adliye, idare mahkemeleri ve askeri mahkemeler arasındaki görev ve hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak çözmekle görevli bir mahkemedir.

deneme3

“Hangi Mahkeme Hangi Davalara Bakar? Mahkemelerin Görevleri Nelerdir?” için 29 yanıt

 1. İLGİLİ SÖZLEŞME GEREĞİ İŞE GİRİŞTE UYGULANMASI GEREKEN , UYGULANMAYAN DERECELERLE MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI,HARB-İŞ VE TÜHİS ARASINDA İMZALANAN PROTOKOL GEREĞİ BİR KISIM ÇALIŞANA UYGULANAN BİR KISMINA İSE BELGE EKSİK GEREKÇE GÖSTERİLEREK UYGULANMAYAN KONUDA HANGİ MAHKEME BAKAR?

 2. Ben yazlıkta akşam uyurken saat 23:30 sularında, tam iki yaz dönemi süre geldiği gibi, yine aşağıdan kapı sesleri ile uyandım. Dışarı çıktım biraz ötede oturan ev sahiplerine bu durumu artık izah etmek istedim. Lakin evdeki 4 kişi hakkımda çeşitli iftiralarla Jandarmaya ifade vermiş, ve şimdi ben Hakaret ve Tehdit’den sanık olarak mahkemeye çıkacağım. Olay akşamı yalnızdım, hiç bir şahidimde yoktu. İftira neticesinde sanık durumuna düştüm. Ben ne kadar gerçeği anlatsamda müştekilerin ifadelerimi geçerli kalacak. Ben kendimi nasıl aklayabilirim. Ben hakaret ve tehdit etmedim, sadece kiracıları şikayet ettim. Etmez olsaydım dördü birden üzerime hucum etti bir de suçluymuşum gibi düzmece ifadelerle janadarmaya şikayet ettiler. Sonra savcılıktan mahkemey intikal etmiş.

  Kendimi aklama imkanım varmı lütfen bana bir yol gösterebilirmisiniz. Veyahut en kötü şartlarda durumum ne olur. Acilen cevabınız bekliyorum. Herhangi bir danışmanlık ücretiniz varsa banka hesap numaranızı ve rakamı bildiriniz. Bilahere karar vereceğim.

  Alakanıza ve ilginiz şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla (Not lütfen konu gizli kalacaksa ilgilenin, aksine bir durumda lütfen yazımı silini ve iptal ediniz.)

  1. sende o kişileredn şikayetçi ol eğer gerçekçisen sana allahın yardımıyla haklı çıkacaksın allah doğruların yanında ve sen o kişilerden bana iftira atulıyor diye hepsinden davacı ol kardeş saygılarımala allaha EMANET OL

 3. babamın borçları yüzünden sürekli evimize haciz geliyor.Bu borçlar sürekli başkaları yaptığı borçlar .Bize babamın kredi ve maaş kartları hukuk yoluyla verilebilir mi? Sizden acele cevap bekliyorum teşekürler

 4. çalıştım iş yeri satıldı tazminat tutarı kadar iki adet senet verdi senetlerin günü geçti ne yapmam gerekir bana bir yol gösterseniz sevinirim çok sağlun ederim

 5. arkadaslar 1.sulh ceza mahkemesinden hapiz cezası çıkarmı,bana hızlı birşekilde cevap verirseniz cok sevinirim.saygılarımla

 6. bağımsız mahkemelerin görev ve sorumluluklarını neden yazmıyosunuz? lütfen yazın projem var.

 7. bağımsız mahkemelerin görev ve sorumluluklarını neden yazmıyosunuz? lütfen yazın projem var.noluuuuuuuuur.

 8. Selam ben 2013 yili icerisinde 4 ay özel maden ocağında çalıştım ve paramin buyuk kısmını alamadım isten cikarildim is mahkemesi bakar bu davaya?

 9. S.a arkadaslar benim 8.asliye ceza mahkemesinde davam olacak ..cinsel taciz. Kişilerin huzurunu sükununu bozma. Sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile rahatsız etme.. ama bunların hic birini yapmadım hapis cezası felan alırmıyım cok sıkıntıdayım

 10. Merhaba benim başıma bir olay geldi aracımı yol uzerinde biryere park etmiş bir şekilde icinde oturuyordum. Evlin birinden bi bayan cama cıktı ve bagirmaya basladı serefsiz sen kim oluyorsunda bakiyorsun. Benim 2 kizim var v.s … Bunun üzerine ben hemen aracımı calistirdim ve uzaklastım. Aracımdan hiç aşagı inmedim. Bayan şikayetci olmuş cinsel tacizden dava açılmış.ne yapmam gerekir. Bu olayın sonucu ne olur sizce. Lütfen bana yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler.

 11. Meraba arkadaşlareşim hapisde 1 ay sonrahakeme var 12.asliye den ceza cukarmi şikayet yok çok korkuyorum bi çocuğum var ne olursunuz hemen cvp verin

 12. Öncelikle iyi akşamlar benim büyük baş hayvanıma araba çarptı ve anlaşmaya gitmek istedik olmadı .çarpan şahıs ben ödemem diyor.jandarma tutanağı benim aleyhime tutmuş.hem hayvanım öldü hem ben suçlu durumdayım ne yapmam gerekli simdiden tesekkur ediyorum

 13. Benim basim dada su olay gecti arac benim uzerime. Kaza yapan baskasi aracisuren benim hicbiseyden haberim yok. İstambula mahkemeye cakiriyorlar 6 citicaretmahkemesi. Herangibi birceza alirmiyim. Marta cakiriyorlar acil bir cevap rica ediyorum

 14. Arkadaşlar 3 asliye mahkemesinde de ceza çıkarmi kız kaçırma aile şikayetçi kaçırılan kız şikayetçi deyil yaş 15 bitirmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.