Hayat Boyu Eğitim Nedir? Hayat Boyu Eğitim Nasıl Olmalıdır?

Çocuk sahibi olmak isteyen bireyler daha hamileliğin başlarında kendilerini bir sorumluluğun içinde bulurlar. Doğumdan itibaren bütün yaşamlarını etkileyecek sorumluluklar omuzlara biner. Çoğu insan çocuğu için yaşam tarzını değiştirir. Çünkü çocuk eğitimi doğum anından itibaren başlar ve ölene kadar devam eder. Bu zorluğun ve kaygının farkında olan aileler çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Çocuğun eğitimi anne karnında başlar. Anne karnındaki bebek etraftaki sesleri ve ışıkları fark eder. Uzmanlar annenin ruhsal durumunun çocuk üzerinde etki yaptığını belirtiyorlar. Bebeğin doğumuyla kendini büyük bir sorumluluk altında hisseden aileler eğitim kaygısına düşerler. Çünkü insanlar doğdukları andan son nefeslerine kadar öğrenmek için vardır. Ebeveynlerde bunun farkındalar. Çocuklarına her konuda doğru eğitim vermek isteyen aileler haklı bir kaygı içindedirler. Çünkü çocuk işlenmemiş maden gibidir. Yapılan en ufak yanlışlar ilerde çok büyük sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun bilincinde olan aileler çocuklarının eğitimi için her konuda uzmanlardan yardım almaktadır.

İlk doğduğu anda anne sütü emme alışkanlığı kazanan çocuk, her geçen gün başka şeyler öğrenmeğe meyillidir. Yavaş yavaş çevresini tanımayan başlayan çocuk eşyaları tutmayı cisimleri kavramayı öğrenecektir. Yürüme konuşma derken, eğitim onun için başlamıştır artık. Bebeklik döneminde aileleri uğraştıran en büyük sorun tuvalet eğitimidir. Bu konu yüzünden çocuklara çok baskı yapan aileler, çocukların ileriki yaşlarda altını ıslatma gibi sorunlarla karşılaşmasına neden oluyorlar. Her konu gibi bu konu içinde uzmanlardan yardım almada büyük yarar var.

Çocukluk dönemin bir diğer sorunu cinsellik eğitimidir. Çocuklar 3 yaşından itibaren cinsellik ile ilgili sorular sormaya başlarlar. İleriki yaşlarda sorun yaşamamaları için sordukları sorulara açıklayıcı ve tatmin edici cevaplar verilmelidir. Cinsellik konusunda sağlıklı eğitim alan çocuklar yaşamları boyunca bu konuyla ilgili sorun yaşamazlar. Bu konu hakkında da uzman birinden yardım almakta fayda vardır.

Okul çağına gelen çocuklar artık hem aileden hem öğretmenlerinde eğitim almaya başlayacaklar. Çocuğun geleceği için çok önemli olan ilk öğretim eğitimi için aileler kaygı içerisine girerler. Çünkü çocuk için uzun bir süre olan okul dönemi başlamıştır. Bu dönemde iyi bir eğitimden geçen çocuklar toplum için faydalı birer birey olurlar.

Hayatımızın her evresinde var olan eğiti okul bitince de devam etmektedir. Okuldan sonra iş hayatında da bilgilenmesi gereken bireyler hayatları boyunca sıkı eğitimlerden geçerler. Huzurlu bir toplum için çocuklarımızın eğitimini hafife almayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.