Her Yönüyle Hepatit B

hapatit_b_uzmanportal_comBir önceki haberimizde karaciğer kanseri ve türlerine değinmiştik. Şimdi de Türkiye’de de en çok görülen ve çok tehlikeli bir karaciğer hastalığı olan Hepatit B’ye değinelim istedik. Bu kadar çok görülen ve hakkında çok az şey bilinen bir hastalık acaba nasıl bulaşıyor, nedenleri nedir, tedavi yöntemleri nelerdir, nasıl anlaşılır, ilk berlirtileri nelerdir? İşte tüm bu soruların cevabı…

Hepatit B

Hepatit B, insanların bazen ağır bir biçimde hastalanmasına neden olabilen ve yaşamı tehdit edici hale gelebilen ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Dünyada, önde gelen ölüm nedenleri arasında dokuzuncu sırada yer alır ve yaklaşık 350 milyon kişi bu virüsü taşımaktadır. Hepatit B infeksiyonu ülkemizde de çok sık olup ortalama %5-7 oranında rastlanmaktadır. Buyüzden hastalığa yakalanmış ya da yakalanma riski altında olabilirsiniz.

Hepatit B’nin tedavisinde uyulması gereken diyetler ve kullanılabilecek ilaçlar vardır. Bu hastalık konusunda bilgilenmek de iyi bir yaklaşımdır, çünkü böylece korunma ve tedavi konusunda doktorunuzla işbirliği yapabilirsiniz.

Hepatit B beni nasıl hasta eder?

Hepatit B karaciğerinize hasar vererek hastalanmanıza yol açar. Karaciğerinizi, vücudunuzun besinleri işlemesine yardım eden bir fabrika gibi düşünebilirsiniz. Karaciğeriniz uygun biçimde çalıştığında, yediğiniz besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Ayrıca, karaciğeriniz vücudunuzun ürettiği atık ürünleri parçalayarak, bunların size zarar vermesini önler.

Ancak, eğer Hepatit B’niz varsa, karaciğerinizin bir bölümü zarar gördüğünden uygun biçimde işlev göremez. Eğer karaciğerinizin büyük bir kısmı zarar görmüşse, siroz olarak adlandıran ciddi bir durum gelişebilir.

Hepatit B’ye yol açan nedir?

Hepatit B, Hepatit B virüsü olarak bilinen bir virüsün herhangi bir yolla bulaşması nedeniyle oluşur. Hepatit B virusu ilk kez bulaştığı zaman erişkin kişi iseniz %90 vucut buna karşı bağışıklık kazanıp virusu kandan uzaklaştırır. Vakaların %10’u ise kronikleşir. Bu durumda virüs karaciğeri etkiler.

Virüs nedir?

Virüs tıpkı bakteri gibi, insanların ya da hayvanların içinde yaşayabilen çok küçük bir mikroptur. Hepatit B virüsü gibi bir virüs insanın içine girdiğinde çok hızlı çoğalır. Sonuçta, virüsün bulaştığı kişide milyonlarca virüs oluşabilir.

Kimler Hepatit B’ye yakalanır?

Hepatit B’ye yakalanma riski en yüksek olanlar şunlardır:

· Hepatit B’nin çok yaygın olduğu bölgelerde, örneğin Çin, Güneydoğu Asya, Kuzey Kanada ve Afrika’nın büyük bölümünde yaşayanlar.

· Bu ülkelerde çocukların çoğu, doğumda anneleri Hepatit B virüsü ile enfekte olduğu için bu virüse maruz kalır. Hepatit B’nin çok sık görüldüğü ülkelerde yaşayan insanlar virüsü birbirlerine bulaştırabilirler.

· Korumasız birden çok eşle cinsel ilişkiye giren kişiler. Yetişkinlerde en sık bulaşma yolu budur.

· Enjeksiyon yoluyla madde kullananlar.

· Virüs bulaşmış kana ya da kazayla iğne batması yaralanmalarına maruz kalan sağlık çalışanları.

· Hijyenik olmayan aletlerle kulak deldirme, dövme yaptırma.

· Hemodiyaliz hastaları.

Daha nadir geçiş yolları:

· Isırma olmuşsa tükrükle geçebilir.

· Öpmekle geçtiği halen bildirilmemiştir.

· Virus taşıyan kanın verildiği kişiler. Bu olasılık artık çok yüksek değildir. Çünkü kan bankaları artık kanları kontrol etmekte ve eğer virüs tespit edilirse kan imha edilmektedir.

Hepatit B virüsünün bulaşabilir seviyede olduğu sıvılar:

Meni
Vajinal sekresyonlar
Tükrük
Kan

Hepatit B virüsünün bulaşabilir seviyede olmadığı durumlar:

Göz yaşı
İdrar
Gayta
Anne sütü
HBV su, yemek yada temas etme yoluyla yayılmaz.

Virüs bana nasıl bulaşır?

· Hepatit B virüsü taşıyan bir anneden doğan çocuklara virüs geçer. Çoğu kişi virüsü henüz bebekken alır: Hepatit B olan 10 bebekten 9’u erişkinlik çağına ulaştıklarında hala enfekte durumda olacaktır.

· Virüs taşıyan bir kişiyle kondom kullanmadan cinsel ilişkiye girmekle.

· Virüs taşıyan bir kişiyle aynı enjeksiyon iğnesini, tıraş bıçağını, hatta diş fırçasını kullanmakla.

· Virüs taşıyan bir kişide kullanılan ve iyice temizlenmeyen aletlerle dövme yapılması ya da vücudun bir yerinin delinmesiyle.

Hepatit B virüsüne maruz kalmış olabilirim. Ne yapmalıyım?

Hepatit B virüsü alıp almadığınızı söyleyebilecek tek kişi olan doktorunuzu görmelisiniz. Bu çok önemlidir. Kendinizi iyi hissetseniz bile, sonradan hastalanmamak için tedavi görmeniz gerekebilir. Böylece, aile üyelerinize ve diğer kişilere virüsü bulaştırmadığınızdan da emin olabilirsiniz.

Doktorum Hepatit B olup olmadığımı nasıl söyleyebilir?

Tanı koymak için doktor, Hepatit B virüsünü araştırmak üzere kan örneği alacaktır. Bazen doktorunuz karaciğer biyopsisi de yapabilir. Bu, doktorunuzun bir iğneyle karaciğerinizden çok küçük bir örnek alarak gerçekleştirdiği bir testtir. Doktor aldığı örnekte Hepatit B virüsü ve karaciğer hasarı olup olmadığını araştıracaktır.

Doktorum bende Hepatit B olduğunu söyledi. Çocuklarımda da olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Çocuklarınıza Hepatit B virüsü bulaşıp bulaşmadığını öğrenmenin tek yolu onları doktorunuza ya da bir kliniğe götürmektir. Belirtileri kontrol ederek bunu anlayamazsınız, çünkü enfekte bebeklerin ve çocukların çoğu son derece iyi görünürler.

Hepatit B ile enfekte olan bir kişiye dokunmak güvenli midir?

Evet güvenlidir. Virüsle enfekte bir kişiye dokunabilir ve ona sarılabilirsiniz. Bu yolla virüs bulaşmaz.

Hepatit B ile enfekte olan birisiyle birlikte çalışmak güvenli midir?

Evet güvenlidir. Bütün bir gün yanında dursanız yıllarca birlikte çalışsanız bile virüs size bulaşmaz.

Hepatit B her zaman kendinizi hasta hissetmenize yol açar mı?

Enfekte olan bazı kişiler kendilerini hasta hissederken, bazıları da iyi hissederler. Kendinizi hasta hissedip hissetmemeniz virüsü ne kadar uzun süredir taşıdığınıza ve kaç yaşında aldığınıza bağlıdır.

Geçen birkaç ay içinde ilk kez virüse maruz kalan kişilerde akut Hepatit B olarak bilinen bir durum gelişir. Akut Hepatit B’si olan bazı kişilerde, özellikle bebekler ve çocuklarda herhangi bir enfeksiyon belirtisi görülmez. Ancak bazılarında da, birkaç hafta boyunca belirsiz bir dizi belirti görülebilir.

Akut Hepatit B’nin belirtileri nelerdir?

Eğer akut Hepatit B’niz varsa kendinizi:

· “Grip” olmuş gibi hissedebilirsiniz.

· Halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz.

· Bulantı ve kusma olabilir.

· İshal olabilirsiniz.

· Derinizde döküntü yada eklem ağrısı olabilir.

Bir ya da iki hafta sonra:

· Gözlerin ve derinin sarardığı ve sarılık olarak bilinen bir durum da gelişebilir.

· Dışkınız açık renkli olabilir.

· İdrarınız koyu sarı bir renk alabilir.

Akut Hepatit B’si olan çoğu kişi birkaç hafta sonra kendini yeniden iyi hisseder ve virüs onların yeniden hastalanmasına yol açmaz. Bu kişilerde virüse karşı bağışıklık veya korunma gelişmiştir.

Hepatit B virusu ile temas edildiği durumlarda ne yapmalı?

Kişi daha önce aşı yaptırmamışsa ve Hepatit B’yi atlatmamışsa herhangibir test yaptırmaksızın 1 doz hepatit B immun globulin ve beraberinde hepatit B aşısı 1. dozunu yaptırmak hastalığa yakalanmayı önler.
Her ikisi de maruziyetten sonra 7 gün içinde yapolması gereklidir.
Kronik Hepatit B nedir?

Bazı kişilerde Hepatit B, virüsüne karşı bağışıklık gelişmez ve enfekte durum aylar ya da yıllar boyunca devam eder. Bu kişilerde kronik Hepatit B olarak bilinen durum gelişir ve bunlar kronik taşıyıcılar olarak bilinirler. Kronik Hepatit B’si olan birçok kişi uzun bir süre herhangi bir rahatsızlık hissetmez. Ancak, birkaç yıldan sonra kendilerini giderek daha hasta hissederler ve bazen de tedavi edilmemiş Hepatit B nedeniyle ölebilirler. Eğer kronik Hepatit B’niz varsa, ne durumda olduğunuzu görmek için doktorunuz zaman zaman kontrole gelmenizi isteyebilir.

Kronik Hepatit B’nin belirtileri nelerdir?

Başlangıçta kronik Hepatit B, akut Hepatit B’yle aynı belirtileri gösterebilir; yorgunluk hissi ya da mide rahatsızlığı gibi. Ayrıca, kas ve eklemlerinizde ağrı olabilir ya da kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Bu belirtiler birkaç hafta ya da ay sürebilir. Kronik ya da akut Hepatit B olup olmadığınızı sadece bir doktor söyleyebilir.

Birkaç yıldan sonra kendinizi çok hasta hissetmeye başlayabilirsiniz. Sürekli olarak mide rahatsızlığınız olabilir ve vücudunuzun sağ tarafı ağrıyabilir. Ayrıca siroz olarak bilinen ciddi bir durumda gelişebilir.

Sirozlu hastalarda aşağıdaki belirtiler görülebilir:

· Gözlerde ve bazan deride sarılık

· Kaşıntı

· Vücutta sıvı tutulması

· Mide ve özofagusta kanama

· Konfüzyon, letarji ya da koma

· Avuç içlerinde kızarıklık

· Karında şişme

· Derideki küçük arterlerin örümcek bacağına benzer bir şekilde dallanarak yayılması.

Kronik Hepatit B’si olan çok az sayıda kişide ileride karaciğer kanseri gelişir.

Hem siroz hem de karaciğer kanseri, sadece yıllardır Hepatit B virüsüyle enfekte olanlarda gelişir. Siroz da, karaciğer kanseri de öldürücü olabilir.

Kronik Hepatit B’si olan herkes çok hasta mı olur?

Hayır. Kronik Hepatit B’si olanların çoğu hiçbir zaman kendini kötü hissetmez. Ancak, kronik Hepatit B’si olan bazı kişilerde çok ciddi hastalıklar gelişebilir. Eğer kronik Hepatit B enfeksiyonunuz varsa, doktorunuz sizi daha çok hastalanmadan tedavi etmek isteyebilir.

Hamileyim. Bebeğimin hastalanmaması için yapabileceğim bir şey var mı?

Evet. Çocuğunuza, doğduktan hemen sonra Hepatit B aşısı yapılacağından emin olmak için doktorunuzla konuşun. Aşılama, çocuğunuzun sağlıklı kalmasına yardım edecektir.

Aşı, üç enjeksiyon halinde yapılır. İlk enjeksiyon çocuğunuzun doğumundan sonraki 12 saat içinde yapılmalıdır. İkinci enjeksiyon, çocuğun doğumundan 1 ay sonra yapılmalı. Üçüncü enjeksiyon ise 1. aşıdan en az 4 ay sonra yapılmalıdır. Aşının işe yaraması için çocuğunuzun her üç enjeksiyonu da yaptırmış olması çok önemlidir.

Eğer annede Hepatit B varsa doğumda bebeğe test yapılmaksızın HBIG ve hepatit B aşısının 1.si yapılmalıdır. Aşının 1 ve 2. si arasında en az 1 ay olmalıdır. 1. aşı ile 3. aşı arasında da en az 4 ay olmalıdır.

Diğer insanlara Hepatit B virüsü bulaştırmamak için yapabileceğim bir şey var mı?

Evet. Aşılama daha büyük çocukları ve erişkinleri de Hepatit B virüsüne karşı koruyabilir. Sağlıklı kalmaları için, evinizdeki herkesin 3 enjeksiyondan oluşan aşı serisini yaptırmalarını sağlamak üzere doktorunuzla konuşun.

Çevrenizdeki kişileri korumak için yapabileceğiniz başka şeyler de vardır.:

· Diş fırçanızı, tıraş bıçağınızı ya da üzerinde kan kalabilecek herhangi bir şeyinizi başkalarıyla ortak kullanmayın.

· Cinsel ilişki sırasında kondom kullanın.

Hepatit B nasıl tedavi edilir?

Neyse ki, kronik Hepatit B ilaçla tedavi edilebilmektedir. Günümüzde başta interferonlar olmak üzere pek çok ilaç bu hastalığın tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Bugün için ruhsatlı kullanılan ilaçlar Pegile interferon, lamivudin, adefovir ve entecavir ‘dir. Bununla birlikte bir kaç yeni antiviral ilaç da ruhsat almak için beklemektedirler.

İnterferon ve antiviral ilaçlar konuyu bilen emin ellerde hastanın hastalığının durumuna göre planlanıp verilir ve takip edilir.

 Kaynak : Prof.Dr. Hasan Özkan

 

deneme3

“Her Yönüyle Hepatit B” için 26 yanıt

 1. ben hepatıt b olan arkadasımla kan kardes oldum ve bende hepatıt b olduğunu kaç gunde belı eder hemen kan tahlılı yaptırsam cıkar mıı ???

 2. benim dedem hepatit b hastası nasıl tedavi olmalı. tedavi olursa bi sonuç verir mi. ölüm riski nedr

 3. Tedavisi Mümkün Olan Bir Hastalık…
  HEPATİT NEDİR…?

  Hepatit karaciğerin iltihabıdır ve insan vücudunda bir çok olumsuz bulguya yol açar. Hepatitlerin bazıları virüslere bağlı , bazıları da değildir. Bazı toksik ilaçlar ve bağışıklık sistemi ( immün sistem ) bozukluklarıda karaciğer iltihabına neden olabilir. Hepatitlerin en çok rastlanan türü, virütik olanlardır. “Hepatit” terimi ile işte bu “viral hepatit”ler söylenmek istenmektedir. Karaciğerin taze, alevli iltihabına “Akut Viral Hepatit”, 6 aydan fazla sürmesi haline ise “Kronik Viral Hepatit” adı verilmektedir.

  Her sarılık Hepatit midir ?

  Türkiye’de halk arasında, viral hepatitle, sarılık özdeşleştirilir ve her sarılık “viral hepatit” zannedilir. Halbuki sarılık bir hastalık değil belirtidir. Birçok hastalık, sarılık ( belirtilerine ) neden olabilir. Örneğin, ana safra kanallarında taş olması sarılığa neden olabilir. Ancak viral hepatit’le hiçbir ilgisi yoktur ve bulaşmaz. Yeni doğanlarda rastlanan sarılığı da hepimiz biliriz. Bu tür sarılığın da “viral hepatit”le bir ilgisi yoktur ve bulaşmaz.

  Hepatit yapan nedenler nelerdir ?

  En başta;

  Virüsler (A,B,C,D ender rastlanan E,F,G gibi)

  Toksik kimyasal maddeler (Karbon tetraklorür , vinylchlorür gibi)

  Bazı ilaçlar ( örneğin tüberküloz tedavisinde kullanılan İNH, bazı sinir hastalığının tedavisinde kullanılan chlorpromazin gibi ) ve özellikle batı ülkelerinde daha fazla görülen alkol

  Bazı mikroplar (Tüberküloz, brucella)

  Radyasyon;

  Genetik olarak geçen nadir hastalıklar , demir depolama hastalığı ( Hemokromatozis ) ( irsi olarak geçen, başta karaciğerde olmak üzere demir birikmesiyle organ hasarına yol açan ender bir hastalık ), bakır depolama hastalığı ( Wilson hastalığı ) ( bakır metabolizması bozukluğu nedeniyle özellikle karaciğerde ve gözün kornea tabakasında bakır depolaması ile karaciğerde hasara neden olan ender bir hastalık ).

  Hepatit A Virüsü

  Hepatit A virüsü (HAV) fekal ve oral yollardan bulaşır. Kontamine sular sık rastlanan bir enfeksiyon kaynağıdır. HAV göl sularında 4 haftaya kadar enfeksiyöz olma özelliğini korur. Kuluçka süresi 14-15 gündür. Parenteral bulaşma istisnadır. Yaşam standardının yükselmesi ve hijyen koşullarının iyileşmesine bağlı olarak toplumun kontaminasyonu geçtiğimiz on yıllar içinde önemli ölçüde azalmıştır. Hepatit A’ya karşı antikorlar 18 yaşın altındakilerin % 5’inden azında, ve 70 yaşın üzerindekilerin % 75’inden fazlasında bulunur.

  TANI
  Antijen: Hepatit A virüsü, prodrom döneminde dışkıda gösterilebilir. Kanda genellikle gösterilemez çünkü aşikar hastalık döneminde virüs replikasyonu sona ermiştir. Bu nedenle söz konusu antijen için dışkıda veya kanda yapılan elektron optik veya immunolojik testler bilimsel çalışmalar dışında endike değildir.
  Antikorlar: IgM sınıfı spesifik antikorlar infeksiyon sonrasında 14 gün daha saptanabilir. IgM sınıfı antikorlar birkaç gün sonra ortaya çıkar. Bir kural olarak, IgG ve IgM sınıfı antikorlar aynı zamanda gösterilir. Bunlar mevcutsa ve hepatitin klinik kanıtları varsa, varlığı hepatit A’yı gösteren IgM sınıfı antikorlar için bir test yapılır.

  KLİNİK GİDİŞ
  Olguların % 99’dan fazlasında hepatit A 3 ay içinde spontan olarak iyileşir. Olguların % 0.1’inden azında fulminan hepatit görülür. Sarılık, olguların % 90 kadarında vardır. Yüzde 95’inden fazlasında transaminaz eğrileri bir zirve yapar ve hızla normale döner. Fulminan hepatitten sonra gürültüsüz bir karaciğer sirozu gelişebilir.

  TEDAVİ
  Spesifik tedavi yoktur. Fulminan hepatitte yoğun tıbbi tedavi endikedir. Komplike olmayan olgularda medikal zeminde kesin yatak istirahati gerekli değildir.

  PROFİLAKSİ
  Endemik bölgelere seyahat edenler için aktif aşılama ile profilaksi yapılabilir. Başlangıçta 1ml enjeksiyonu takiben 2-4 hafta ve 6-12 ayda enjeksiyonlar uygulanır. Aşılamanın başarı oranı %95’in üstündedir. Gamma globulin preparatları ile pasif inokülasyon (0.1 ml/kg vücut ağırlığı veya 5.0 ml im) bugün nadiren endikedir. Enfeksiyon ortaya çıkmış olduğundan ev koşullarında bu uygulama genellikle başarılı olmaz. Bulaşmayı önlemek için hijyen koşullarını düzeltici önlemlere derhal uyulması önerilir. Hijyen önerilerine sıkı bir şekilde uyulması ve aktif aşılama en iyi profilaksidir.

  Hepatit B Virüsü

  BULAŞMA
  HBV enfeksiyonu bütün dünyada hepatitin en sık nedenidir. Özellikle üçüncü dünyada bu virüsün semptomsuz taşıyıcılarının sayısı 200-300 milyon arasında olup, bunların çoğu enfeksiyonu vertikal olarak edinmiştir. Almanya’da yeni enfeksiyon insidansı yılda 100 bin kişide 35’dir. Geçmişte kan transfüzyonları en sık bulaşma nedeni iken, günümüzde transfüzyon ünitesi başına bulaşma riski % 0.4’ten düşüktür. Yeni enfeksiyonlar öncelikle yüksek risk gruplarında (ilaç bağımlılığı, çok eşlilik) görülür. HBsAG pozitif hastaların partnerleri arasında hepatit B enfeksiyonu prevalansının yüksek oluşu, cinsel yolla bulaşabileceğin göstermektedir. Kuluçka süresi 4-6(9) aydır. Çok yüksek virüs yoğunluğu durumunda az miktarda kan bile bulaşma için yeterlidir.

  YAPI
  Hepatit B virüs hepadnavirüsler ailesine dahil bir DNA virüsüdür. Çapı 42 nm’dir. Virüsün yüzeyinde 3 ayrı yüzey antijeni vardır. Nükleokapsid proteini DNA ile birliktedir. ve P geninin ürünüdür. HBe antijeni HBcAG’nin büyük parçaları ile sekansiyel homoloji gösterir.

  TANI
  Antijenlerin gösterilmesi: HBsAg enfeksiyondan sonra 2-8 hafta içinde pozitifleşir ve olguların çoğunluğunda enfeksiyondan 4 ay sonra serumda gösterilemez. Akut hepatitte e-antijenleri serumda yalnızca kısa bir süre bulunur. Kronik hepatit veya karaciğer sirozunda bu antjenler viral replikasyonun devam ettiğinin bir işaretidir.
  Antikorlar: Anti-HBs antikorları nomalde HBsAg serumdan kaybolduktan sonra ortaya çıkar. Birçok olguda HBsAg bulunmaz ve anti-HBs henüz üretilmemiştir. Bu olgularda serumda anti-HBc aranması önemlidir çünkü daha erken dönemde oluşur. IgM sınıfından anti-HBc-antikorları test edilerek akut enfeksiyonun kesin tanısı yapılabilir. Bu test akut enfeksiyon ile viral persistansı olan kronik aktif hepatitin ayırt edilmesini sağlar. HBeAg’nin kanıtı olarak anti-HBe’nin belirlenmesi önemlidir.
  HBV-DNA: Serumda veya dokuda DNA testi, rezidüel enfeksiyözitenin araştırıldığı bireysel olgularda endikedir. HBsAg-pozitif ama HBeAg-negatif ve anti-HBc-pozitif hastalarda DNA testi önemlidir. Bu gibi hastalar uzun süre non-enfeksiyöz olarak kabul edilmiştir. Spot hibridizasyon ve polimeraz zincir reaksiyonu testleri HBV-DNA içeren komple Dane partiküllerini gösterebilmiştir.

  KLİNİK GİDİŞ
  Klinik gidişe ilişkin kapsamlı araştırmalar hepatit B enfeksiyonlarının %90 ının daha sonra herhangi bir olaya yol açmadan spontan olarak iyileştiğini göstermektedir. Enfekte kişilerin % 1’den azında fulminan hepatit gelişmektedir. Olguların % 10’undan azında kronik bir form (kronik persistan veya kronik aktif hepatit) ortaya çıkmaktadır. Enfekte olanların % 1’den azında karaciğer sirozu gelişmektedir. Primer karaciğer karsinomu esasen kronik gidişli formlarda, özellikle hepatit C virüsü ile koenfeksiyon veya alkol kullanımı gibi ilave bir hasarlayıcı faktör olduğunda görülmektedir.

  TEDAVİ
  Hepatit B için spesifik ilaç tedavisi yoktur. Yatak istirahatinin hastalığın gidişi üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır. Hastalara kendilerini fiziksel olarak aşırı yormamaları söylenmektedir. Hepatit B enfeksiyonlarının interferon ile tedavi endikasyonu yoktur. Kronik aktif hepatitte interferon-α olguların % 35-40’ında virüs eliminasyonu sağlar.

  KORUNMA
  Hastalığa maruz kalınmasını (örneğin enjektor iğnesi batması) takiben pasif bağışıklama için hiperimmun serumlar mevcuttur. Bunlar 0.1 ml/kg vücut ağırlığı veya toplam 5 ml dozunda ilk 12 (36) satte verilmelidir. Pasif bağışıklamadan önce potansiyel olarak enfekte kişide hepatit B tanısı yapılarak alıcının anti-HBs pozitif olmadığı veya ‘donör’ ün HBsAg negatif olmadığı bulunmalıdır. Ayrıca eşzamanlı olarak aktif bağışıklamada da endikedir.
  Aktif bağışıklama için saflaştırılmış, insan plazmasından gen teknolojisi ile üretilmiş aşılar mevcuttur. Aktif bağışıklama 4 hafta ve 6 ayda tekrarlanır. Aşılamanın sonucu anti-HBs’nin gösterilmesi ile değerlendirilir.Aşılama titresi 100 IU’nun üzerinde olmalıdır; eğer değil ise aşılamanın tekrarlanması gerekir.

  Hepatit C Virüsü (HCV)

  Hepatit C virüs antikorlarının rastlanma oranı ülkeler arasında farklılıklar göstermektedir. Bu oran % 0.4 ile % 3.8 arasında değişmektedir. Bazı çalışmalarda antikorların erkeklerde kadınlardan çok daha fazla olduğu bulunmuştur. Sosyo ekonomik şartları kötü olan toplumlarda kontaminasyon (bulaşma) çok yüksek olabilir. Eşcinseller veya HIV pozitif hastalar gibi yüksek riskli gruplarda antikor bulunma sıklığı eşdeğer ortalama popülasyona göre % 10 kadar daha fazladır.

  Kan ve kan ürünleri, bilinen bir bulaşma yoludur. Diğer yollar kanıtlanmamıştır. Enjeksiyonlar ile kaza sonucu bulaşma riski % 3 gibi düşük bir düzeydeir, buda kandaki Hepatit C Virüsü sayısının düşük olması ile açıklanmıştır. Cinsel temas sırasında bulaşma riski çok düşüktür. Bulaşma yolu genellikle belirgin değildir. Kuluçka süresi 2 hafta ile 6 ay arasındadır.

  Yapı, Tanı
  Hepatit C virüsünün elektron-optik resimleri yoktur. Bunun nedeni serumda virüs sayısının düşük olmasıdır. Hepatit C etkeni ajan, tek sarmallı RNA virüsleri grubundadır. Enfekte kişinin (mikrop taşıyan) serumunda virüs sayısının çok düşük düzeyde bulunmasından dolayı immünolojik testlerin duyarlılık sınırı altında olduğundan antijenlerin doğrudan gösterilmesi mümkün değildir. Ancak 2. ve 3. kuşak ELİSA testleri, Hepatit C virüs antijeni için spesifik antikorların gösterilmesi amacıyla kullanılmaktadır. 2. ve 3. kuşak testler kullanılarak 4-6 hafta sonra antikorlar gösterilebilir. Ancak bazı olgularda bu, 4-9 aya kadar gecikebilir.

  Hepatit C’nin klinik gidişi, Vakaların % 30-90’ında kronikleşme ile ve % 5-30 kadarında karaciğer sirozu ile kendini belli eder. Çeşitli kronik karaciğer hastalıklarında Hepatit C virüsünün rolü henüz açıklığa kavuşmamıştır. Birçok karaciğer sirozu tiplerinde anti-HCV (Hepatit C Virüsü) gözlenmiştir. Hatta bu oran alkolik karaciğer sirozunda bile % 27 olarak bulunmuştur.

  Spesifik tedavisi yoktur. Aktif bağışıklama bulunmamaktadır. Pasif bağışıklamanın ise başarı oranlarına ilişkin güvenilir çalışmalar henüz yoktur.

  Tedavisi Mümkün Olan Bir Hastalık…

 4. BEN 18 AYLIK HEPATİT HASTASIYIM AMA FAZLA KAFAMA TAKMIYORUM, ZEFFİX KULLANIYORUM 2 KUTU BİTTİ NASILSA ÖLMEYECEKMİYİM.. ETRAFINIZA BİR BAKSANIZA YENİ DOĞAN BEBEKLERDE ÖLÜYOR, SAVAŞLARDA NE SAĞLIKLI İNSANLAR ŞARAPNEL PARÇALARIYLA ÖLÜYOR, SOKAKTA YÜRÜRKEN KİM VURDUYA GİTME İHTİMALİNİZ YÜKSEK, ALDIĞINIZ BEYAZ EŞYANIN BİLE GARANTİSİ VARKEN SİZİN GARANTİNİZ YOK, . HEPATİT OLDUĞUNUZU ÖĞRENDİĞİNİZDE YAPMANIZ GEREKEN OTURUP AĞLAMAK DEĞİL, HERKEZE HASTALIĞINIZI SÖYLEYİP SİZDEN KAÇANLARI İZLEMEK DE DEĞİL, KENDİ HİJYENİNİZİ KENDİNİZ OLUŞTURUN, SAĞLIKLI HASTALARDA YOK ARKADAŞIMDA VARDI KAN KARDEŞ OLDUM NAPİM DİYE KORKACAKLARINA ETRAFLARINA İYİ BAKSIN, DIŞARIDA YEMEK YER ADAM SALATA YAPARKEN KANINI KARIŞTIRMIŞTIR BULAŞIR.. KALDI Kİ BEN NE BAŞKASININ AĞZINDAN BİŞİY YERDİM NE KANINA DOKUNURDUM, NEDE DIŞARIDA YEMEK YERDİM, ŞU YUKARIDAKİ RESMİ GÖRDÜNÜZMÜ BEN BUNA İNCELEYEREK BAKIYORUM.. İLERİDE KİMBİLİR BELKİ BU DURUMA DÜŞERİM BUNADA ALIŞMAK LAZIM, KİMSEYİ HOR GÖRMEYİN KİMSEDEN KORKMAYIN NIŞANLIMDAN BU HASTALIK YÜZÜNDEN AYRILDIĞIMDA BENİM BAŞIMADA GELEBİLİRDİ, KALDI Kİ SNE TANIDIĞIM EN TİTİZ İNSANDIN SANADA OLDUYSA NEYİN GARANTİSİ VAR Kİ DEDİ. BEN ÇOK KÖTÜ DÖNEMLER GEÇİRDİM, AMA UMRUMDA DEĞİL ARTIK BİRAZDAN GİDİP İLACIMI İÇİCEM BU ARADA KALP TE SAĞLAM DEĞİL, HANİ DEVEYE DEMİŞLER YA BOYNUN EĞRİ DEVEDE NEREM DOĞRU Kİ DEMİŞ BENİMKİSİ O MİSAL, BUGÜN DOKTORLAR BİLE GRİPTEN ÖLÜRKEN NORMAL BUNLAR TAKMAYIN KAFANIZA, İNSANLARI SEVİN MERHAMETLİ OLUN ŞÜKRETMESİNİ BİLİN VE ASLA ÖNYARGILI BENCİL OLMAYIN.. BELKİ BİRİLERİ İÇİNDEN NE SAÇMALAMIŞ BU DİYECEK AMA HERZAMANKİ GİBİ UMRUMDA DEĞİL.. SON OLARAK HASTALIĞINIZA ÜZÜLMEYİN HASTALIĞINI BİLMEDEN BARLARDA GECE GÜNDÜZ İÇENLERE ÜZÜLÜN:)))

 5. ben kronik hepatit b hastasıyım dna değerlerim 320,000 civarında karacier biopsisi normal seviyede….tedavi olarak ne yapmalıyım…

 6. bende de var 5 yıldır ve yaşım 20 olmasına ragmen…hiç takmayın nur hanım çok doğru yazmış bence..sadece başkalarına bulaştırmamaya özen gösterin..hadi kalın sağlıcakla

 7. babam 1yıl önce karaciğer tesişi kondu adamadoğru düzgünbir tedavi uygulamadılar 7cm’di şimdi 25e çıktı ve tedavisi yok diyolar adam gözümün önünde eriyo kendinizi benim yerime koyun ne yaparsınız bu durumda

 8. babanı ankara üniversitesindeki radyonüklit tedaviye görür istersen. nükleer tıpta yapılıyor kardeş

 9. hepatit bde degerler ne kadar yukseldignde risk oranı artıyor yada kaç yılda karacigere zarar veriyor tedavi hiç apılmamışsa tabikii?

 10. hepatit bli biriyle yakın temasta bulundum.bir hafta önce.bu gün test yaptırdım negatif çıktı.ne yapmalıyım başka?

 11. ben de hepatit hastasıyım sizden yiyecek konusunda neleri yiyip yememeyi ve nelerin yararlı olacağını soruyorum lütfen cevap yazın

 12. Yukarıda Neyse ki, kronik Hepatit B ilaçla tedavi edilebilmektedir. diyor e biz neden taşıyıcıyız ozaman bizim doktorlar bilmiyormu yoksa yanlış bilgimi bu   biri söylesin doktor olan biri ??? Umarım modern tıp yakın bir zamanda bizede çare bulur kardeşlerim. Hayat sevinic adına hiçbirşey kalmadı bende :((

 13. benimde eşim hepatit b hastası bunu daha nişanlıyken ögrendik onu bırakmamdan çok korkmuştu ama bu hepimizin basına gelebilicek bişey oldugu için çokta önemsemedim sadece ası yaptırdım ve evlendik şimdi birde oglumuz var oda asılandı gayet saglıklı fakat eşimin hastalıgı son zamanlarda kendisinde çok halsizlik yorgunluk yapmaya basladı düşüp biryerde kalıcak gibi hissediyorum diyor fakat hangi doktora gittiysek sadece kan tahlili yapıp karaciğer filmi çekip bırakıyor tedavi ilaç yok bu nezaman kadar böyle gidicek bilmiyorum ama eşimin ve diğer hepatit hastalarının biran önce iyileşmesi için dua ediyorum rabbim hepinize şifa versin inş.

 14. öncelikle o takmıyorum diyen arkadaşlara sesleniyorum kendinizi düşünmüyosanız bile sizi seven insanları düşünün bu tür umursamaz tavırlar sadece onlara zarar verir size hiç bi yararı olmaz… erkek arkadaşımda kronik hepatit b var ne zamndan beri bilmiyorum ama uzun zamandır var… doktorun alkolü kesin yasaklamasına rağmen alkol kullanımına devam ediyor. engellemek için elimden geleni yapıyorum. siroz olucak diye endişeleniyorum onun bu tavrını değiştirmesi için ne yapmalıyım???

 15. MERHABA ARKADAŞLAR BANA HEPATİT B KIZ ARKADAŞIMDAN CİNSEL YOLLA BULAŞTI ama kurtuldum bağışıklık kurdum ama bende taşıyıcı olsaydım okadar çok üzülmezdim sonuçta herkes ölecek ALLAH hepinize benim yaşadığım sevinci yaşatsın ha birde ilaç ı taşıyıcı kişilere vermelerinin nedeni virüsün ilerlemesini durdurmak için ALLAH hepinizin yardımcısı olsun

 16. düzenli kontroller yapılırsa ve aşırı yağlı alkol olmazsa Allahın izniyle birşey olmaz
  ayrıca dikkat edilmesi gereken şeyler var kimyasal şeyler ve küfler özellikle baharatlarda ve kuru yemişlerde ayrıca çok ot falan kullanmayın onlardada küf oluşuyor arada bir kullanabilrsiniz.hadi geçmiş olsun rabbim cümlemize şifa versin

 17. aranızda karamsar arkadaşlar var, hiç birinizde umudunuzu kaybetmeyin kontrolleri yaptırıp hayatınıza devam edin bence. allah kimseye kaldıramıyacagı yükü vermez. bendede var ama ben umutla bekliyorum. hepimize geçmiş olur inşallah..

 18. merhaba umarım sızlere yardımcı olabılırım ben 15 senedır hepatıt be tasıyıcısıyım bıraz kılolarım var dıye rejım yapmaya karar verdım 4 aylık surecte skı bı dıyetle 30 kılo verdım bu donemde hepatıt b tasıyıcılıgınıda yenmıs oldum sımdı hepatıt be namına hıc bısey yok allaha sukur ve cogu doktorlar bu kronık bı hastalık gecmez dıyorlardı sımdı ıse aynı doktorların yanına gıdıp onları sasırtıyorum ve cok mutluyum … nasıl mı oldu duzenlı yemek ve kendımı zorlamıyacak bı sekılde spor ıckı sıgara vede yaglı yemek hıc yemedım hıc bır aksatmadım duzenımı bol sebze bol meyva gunde sadece bı ogun yemek vede hıc ekmek seker prınc yemeden umarım sızede faydası olur ….. daha fazla bılgı almak ıstersenız.. birkan karasalih … facebook bılgı verebılırım hm bıde etrafınızda dıkenlı ıncır bulursanız yesıl elmayla cok tuketın ınsallah sızde yeneceksıznız…

  1. hepatit geçti demişsin. bazı bilgiler sorabilir miyim? dna düzeyin kaçtı, ilaç tedavisi gördün mü ve kaç yaşında olduğunu öğrenebilir miyim tedavi için erken yaş önemli mi.

 19. bende kronik hepatit b hastasıyım. biraz kafama takıyorum bu durumu. dna sonucum 12.000 ve doktor biyopsi yapıp ilaç tedavisine erkenden başlayalım diyor. ne yapmalıyım bilmiyorum.

 20. Akut hepatit b geçiren bir arkadas var mı ben suan geçiriyorum be alt 2440 doktor korkma önce yukselir sonra iner ve geçer diyor bu şekli yaşayan arkadaş var mı acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.