Kategoriler
SAGLIK

Hepatit C Nedir, Belirtileri Nelerdir? Hepatit C Hakkında Bilgiler

Hepatit C ciddi karaciğer yetmezliklerine neden olabilen kanda oluşan bir virüstür. Virüs kan yolu ile kişiden kişiye bulaşabilir. Hepatit C virüsünün neden olduğu bazı rahatsızlık arasında siroz, karaciğer kanseri ve fibröz gibi hastalıklar yer almaktadır. Virüsün karaciğere bulaşması karaciğerde yaralara, ciddi doku hasarlarına ve kötü huylu tümörlere neden olabilir. Eğer hamile iseniz veya aşırı alkol tüketiyorsanız bu virüs sizin için oldukça tehlikeli olabilir.

Hepatit C virüsü belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmadığı için rahatsızlığı bulunan kişiler bunu farketmeyebilir. Bu durumda virüs vücuda önemli ölçülerde zarar verir ve karaciğer nakli gerekli olabilir.

 

Hepatit C ‘nin Belirtileri Nelerdir?

Hepatit C belirtileri arasında yorgunluk, karın ağrısı, mide bulantısı yer almaktadır. Karaciğer toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Hepatit C virüsü bulunan kişilerde karaciğer işlevini gerektiği şekilde yapamaz.

 

Hepatit C Türleri Nelerdir?

Hepatit C virüsünün iki türü vardır. Bunlar aslında tek bir Hepatit C virüsünün farklı evreleridir. İlk aşama akut aşamadır. Bu dönem enfeksiyondan sonra 6 ay sürer. Hepatit C virüsü bulunan kişiler ile temas eden kişiler bu rahatsızlığı kapabilir. Bu ilk evrede virüs vücuda yayılsa da belirti göstermez. Virüs kronik aşamaya geldikten sonra hasta bazı belirtiler ile karşı karşıya kalmaya başlar. İlk olarak grip benzeri belirtiler gözlemlenir. Rahatsızlığın teşhisi için bazı kan testleri uygulanır.

Bazı durumlarda Hepatit C rahatsızlığı iyileştirilebilir. Bunun yanı sıra rahatsızlığın tamamen tedavisi çoğu durumda mümkün değildir; fakat bazı ilaç tedavileri ile rahatsızlığın belirtileri ve nedenleri iyileştirilebilir. Bu tedavi yöntemleri virüsün karaciğerinize daha fazla zarar vermesini engeller. Hepatit C virüsü oldukça tehlikeli bir virüstür ve göz ardı edilmemesi gerekir. Erken teşhis halinde rahatsızlık daha kolay tedavi edilebilir.

Kaynak: http://www.7gunsaglik.com/hepatit-c-hakkinda-bilgiler.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.