Homeros Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Dünyamız, bugüne durup dururken gelmemiştir. Şuanda geldiğimiz kültür seviyesi, yüzyılların, bin yılların bilgi birikimiyle zamanla oluşmuştur. Peki bu bilgi birikiminin ilk halkası kimdir, nedir, hangi toplumlardır diye sorsak. Alacağımız cevapların çoğu eski, antik yunan kültür ve yazarları olacaktır hiç kuşkusuz.

Homeros, antik yunan’ın günümüze kadar unutulmamış, tüm çağlar boyu bütün yazarları etkilemiş isimlerin başında gelir. Homeros, Antik Yunanistan’da yaşamış İyonyalı bir halk ozanıdır. Batı edebiyatının ilk büyük eserleri sayılan İlyada ve Odessa destanlarının yaratıcısı veya derleyicisi olduğu kabul edilir. Smyrna (İzmir) bölgesinde yaşamış olduğu sanılmaktadır.

Homeros’un hayatı hakkında çok az bilgi vardır. Homeros Antik Yunancada cins isim olarak “köle” anlamına geliyordu. Kendisinden çok sonraları gelen Klasik Çağ yazarlarınca Truva Savaşı sırasında yaşadığı rivayet olunmuştur. Ayrıca MÖ 8. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış olduğu da tahmin edilmektedir. İngiliz bilim adamı George Thomson Tarih öncesi Ege adlı eserinde yaptığı incelemeler sonucunda Homeros’un doğduğu yer olarak en yüksek olasılığın Sakız Adası olduğunu belirtir. Sonra ise diğer bir yüksek olasılık olan Smyrna’ya (bugünkü adıyla İzmir) vurgu yapar. Ancak gerçekte Homeros isimli bir şair yaşadıysa bile bu destanları yaratan veya derleyen tek bir ozan olmadığını düşünen araştırmacılar da vardır. Hayatıyla ilgili bir başka rivayet ise kör olduğudur.

Homeros’un Eserleri

Yazdığı destanlar Klasik Çağ Yunan Edebiyatı’nı ve Mitoloji’sini derinden etkilemiş ve bunların aracılığıyla da bütün batı edebiyatına etki etmiştir. İrlandalı yazar James Joyce’un Ulysses’i, İngiliz yazar Shakespeare’in Troilus ve Cressida’sı, Roma’lı şair Virgil’in Aeneid’i Homeros’un destanlarından derin izler taşıyan eserlerdendirler.

Antik dönem Anadolu ve Yunanistan’ında halk İlyada ve Odysseia’yı ezbere bilir, canlı bir ansiklopedi gibi içinde taşırdı. Askerlik, tıp, teknoloji, hukuk, din bilgilerinin tamamının kaynağı bu kitaplardı.

6 thoughts on “Homeros Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.