Hormonlu Meyve ve Sebzelere Nasıl Dikkat Edilmelidir?

Tarımda kullanılan bazı ilaçlar ve hormon, sebze ve meyvelerde şekil bozukluklarına neden oluyor. Patates ve havuç gibi yumrulu sebzelerde görülen ilginç şekiller, artık elma ve armut gibi meyvelerde görülmeye başlandı. Günümüzün en önemli sorunlarından birisi hormonlu meyve ve sebzelerin dış görüntülerinin şekilsiz, bozuk, içlerinin ve çekirdek çevresinin boş o, kendisine has tadı vermemesidir.

Hormonlar; bitkilerdeki büyüme ve gelişme olaylarını yönlendiren, çok düşük yoğunluklarda dahi etkili olabilen ve bitkilerde sentezlenerek taşınabilen organik maddelerdir. Hormonların bitkilerdeki etkileri ve ekonomik sonuçları benzer etkilerde sentetik olanların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bitkilerde doğal olarak bulunan hormonlara ve sentetik benzerlerine bitki büyüme maddeleri veya bitki gelişim düzenleyicileri denilmektedir. Buna karşın, hormon terimi sadece bitkilerde doğal olarak bulunanlar için kullanılmıştır. her yıl 2,5 milyon ton tarımsal mücadele ilacı kullanılıyor.

Hormonlu yiyecekler sağlığımızı tehdit ediyor. Hızlı büyüme ve zahmetinin azalması nedeni ile üreticilerin bilinçsiz şekilde sebze ve meyvelere hormon enjekte etmekte kar amacının gittikçe artması hormonlar sayesinde çok kısa bir sürede büyüyüp yetişmesine neden oluyor ancak tüketiciler biraz dikkat ederek hormonlu meyve ve sebzeleri anlayabilirler.

Hormonal maddeler belli seviyelerde kullanıldığı zaman insan sağlığına bir zararı olmadığı düşünülürken, aşırı doz kullanımı insan sağlığını bozuyor. meyve ve sebzelerin mevsiminde ve bol olduğu zamanlarda yenmesi , renginin parlaklığı ve şekline inanılarak meyve sebze alınmaması gerekiyor.ayrıca domatesin 15 Ekim – 10 Kasım ve 10 Nisan – 5 Mayıs, patlıcanın 15 Kasım – 15 Mayıs ve kabağın 1 Kasım – 15 Mayıs tarihleri arasında tüketilmemesi gerekmektedir

Bazı üreticilerin özellikle meyve ve sebzelerin büyümesini hızlandırmak ve verimini arttırmak amacıyla bilinçsizce kullandığı hormon katkıları, insan sağlığını tehdit ediyor. bu tür sebze ve meyvelerin mümkün olduğunca az tüketilmesi gerekiyor.

Yiyeceğimiz sebze ve meyvelerin hormonlu olup olmadığını anlamak mümkün.”Domateste; kestiğimiz zaman içleri boşsa, meyve ucunda sivri memeler oluşmuş veya meyvenin şekli bozulmuşsa aşırı hormonlu olduğu anlaşılır. Ayrıca hormonlu domates dikine kesildiği zaman meyvenin ortasında beyaz bir tabaka görülür. Salatalıkta; meyve şekilsiz, bir ucu kalın bir ucu ince veya yan yana yapışık meyveler görülür. Sebzenin içi sünger gibi, çekirdeği de koflaşmıştır.

Yendiği zaman lezzetsiz bir tat verir. Patlıcanda; şekli bozuk, meyve yanında meme gibi şişkinlikler veya salatalıktaki gibi çift meyve oluşumu vardır ve etli kısmı sünger gibidir. Patateste; meyvenin şekli bozuk, patates yumrularında yapışıklık ve küçük yumrular vardır. Eğer aşırı hormon kullanımı varsa patatesin içinde kararmalar görülebilir.

Çilekte; aşırı büyüklük, yapışık meyveler görülür ve ısırıldığında meyvenin içi boştur. Karpuzda; karpuzların çekirdek yerleri boştur ve yenildiği zaman aşırı nişasta kokusu duyulur. Biberlerde; meyveler aşırı büyük ve etlidir. Çekirdek evi boş, etli kısmında ise domatesteki gibi beyazlı bir kısım görülür.

Sürekli hormon kullanımı konusunda vücudun bağışıklık sisteminin bozulması, şişme ve yağlanma, hücrelerin zayıflayarak kanser hastalıklarına davetiye çıkarması gibi kanıtlanmamış ancak ciddi şüphelere yol açan sonuçlar bulunuyor kanser vakalarının artışında, tarım ilaçlarının “aşırı”, “zamansız” ve “uygunsuz” kullanımının da büyük payı var. Hasat zamanından belirli bir süre önce kullanımı durdurulmayan tarım ilaçlarının etkisi, yıkamayla yok olmuyor. Bilinçsiz kullanılan tarım ilaçları, saç dökülmesinden kansere kadar pek çok sağlık sorununa kapı aralıyor.

Bu tehlike bilinmesine karşın, dünyada aşırı miktarda kimyasal madde kullanılmaktadır. Böylece çeşitli hastalıklar oraya çıkmaktadır. Sağlığımızı korumak için mümkün olduğunca bu tür ürünleri tüketmemeye dikkat etmeliyiz.

One thought on “Hormonlu Meyve ve Sebzelere Nasıl Dikkat Edilmelidir?

  1. Ben bir şeyi merak ediyorum kızım 2,5 yaşında ve onu kaplıcaya götürmek istiyorum acaba kaplıca kızıma zara verirmi cevaplarsanız çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.