Kategoriler
SAGLIK

İftar İçin Hafif ve Güzel Bir Tatlı, Kabak Tatlısı, Nasıl yapılır?

Balkabağı, Kuzey Amerika’da ortaya çıkmış bir sebzedir. Ancak balkabağının şekli iklime ve yetiştiği bölgeye göre değişiklik gösterir. Tadı hafif olan, genellikle tatlısı ve çorbası yapılan balkabağının, sağlık açısından da pek çok faydası bulunur.

Yorum YazArkadaşına gönderSitene EkleYazdırPaylaş48Renginden de anlaşılacağı gibi karotenoidler açısından zengin olan balkabağı bağışıklık sistemini güçlendirir. Turuncu rengini veren beta-karoten kuvvetli bir antioksidandır. Atar damarlar duvarlarındaki kolesterol düzeyini kontrol eder ve bu sayede kalp krizi riskini azaltır.

Alfa-karotenin de bol miktarda bulunduğu balkabağı, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve katarakt oluşumunu da engeller.

Kabakta bulunan yüksek miktardaki lifler bağırsak dostudur. Bu lifler hazımsızlığa iyi gelir ve metabolizmayı hızlandırır.

Potasyum dolu bir sebze olan balkabağı, yüksek tansiyon hastalarına iyi gelmektedir. Çinko da kemik yoğunluğunu arttıran bir mineral olarak balkabağında bol miktarda bulunur.

Araştırmalar balkabağında bulunan kalsiyumun böbrek taşı oluşumunu engellediğini göstermektedir.

Balkabağınun kabuğunu soymak biraz zahmetlidir. Ancak genelde manav ve marketlerde kabukları soyulmuş şekilde de satılmaktadır. Balkabağı alırken renginin parlak ve yoğun olmasına özen gösterin. Koyu turuncu kabaklar daha tatlıdır ve daha çabuk pişer.

Kabak tatlısını yapmak için kabağı bir gece önceden şekerleyip bekletmek gerekir. Bu sayede şekeri içen ve suyunu salan kabaklar daha kolay pişer.

Kabak tatlısı malzemeleri
1/2 kg kabak,
1 kase şeker,
1/4 çay bardağı su.

Kabak tatlısı tarifi
Kabak parçaları soyulup, dilimlenir. Tencereye yerleştirilir. Yayvan bir tencere kullanımının daha iyi olacağını düşünüyorum ancak ben mümkün olmadığı için biraz dar tencere kullandım. Dolayısıyla kabak dilimleri birkaç katı oldu. Bir kase şekeri kat aralarına ve en üste serptim. Son olarak tencerede çeyrek çay bardağı su gezdirip, önce yüksek sonra kısık ateşte pişirdim. Pişirme süresi yaklaşık olarak 30-45 dakika. Kabaklar yumuşadığında pişmiş olduğunu anlıyoruz. Sıcak veya soğuk servis yapabilirsiniz. Servis yapmadan önce üzerini fındık ve hindistan cevizi ile süslemeniz ayrı bir tat katacaktır.İsteğe göre şeker daha fazla kullanılabilir fakat ben çok şekerli sevmediğim için yukarıdaki miktar yeterli geldi. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.