İnsan Hafızası Nasıl Silinir? Artık Mümkün

Bilimkurgu filimlerine konu olan hafıza silme olayları yakın gelecekte gerçek olacağa benziyor. “Journal of Neural Engineering” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ABD’nin Güney California Üniversitesinden Theodore Berger ve ekibi, farelerin beynine, kullanılan ilaçlar sayesinde unutulmuş anıların canlanmasını sağlayan bir protez yerleştirdi. Berger, “düğmeye basıldığında farelerin anıları hatırladığını, kapatıldığında ise bunları unuttuğunu” belirtti.

İnsanlarda olduğu gibi farelerde de beynin hafızayla ilgili CA3 ve CA1 adı verilen iki bölgeden oluşan hipokampusa yoğunlaşan bilim adamları, bu bölgeler arasındaki iletişimin kısa süreli bellekten uzun süreliye geçişi sağladığına dikkati çekti.

Farelerin ödül aldıkları sırada bu iki bölge arasındaki sinyalleri inceleyen bilim adamları, hayvanların ödülün karşılığı olan davranışı benimsediklerini ve bunu uzun süreli belleğe yerleştirdiklerini tespit etti.

Bilimadamları, CA3 ve CA1 bölgeleri arasındaki bağlantının kopmasına yol açan bir maddeyi farelere verdiklerinde ise hayvanların uzun süreli belleğe yerleştirdikleri anıları unuttuğunu belirledi.

Bölgeler arasındaki sinyallerin tekrar üretilmesini sağlayan elektronik bir cihazı kullanan bilim adamları, hafızanın tekrar canlandığını gördü.

Araştırmada, cihazın hayvanların hafızasını güçlendirmeye yardımcı olduğu vurgulandı.

Bilim adamları, araştırmanın insanlarda bunamaya, beyin kanamasına ya da travmaya bağlı hafıza sorunlarının tedavisine ışık tutmasını umuyor.


Bu haberi beğendiysen : FaceBook ta paylaş8 Responses to İnsan Hafızası Nasıl Silinir? Artık Mümkün

 1. ismaıl cıvı dedi ki:

  benım hafızamın tamamen sılınmesını ıstıyorum lutfen bana ulasın

 2. umit dedi ki:

  hafizamdan nasil kurtulbilirim gecmise dair hic bir sey hatirlamak istemiyorum

 3. hasan dedi ki:

  Hafizami tumuylen silmek istiyirum acil yardim edin

 4. Ferah dedi ki:

  Hafızamı sildirmek istiyorum belli anıları aynı sil bastan filminde oldugu gibi …

 5. lolo dedi ki:

  Hadi bizi kobay yapin silin su hafizayi:)

 6. ülker dedi ki:

  bende cok isterdim 16 yaşımdakiler sonrası silinsi

 7. VEYSEL dedi ki:

  hafızamın sılınmesini istıyorum

 8. NUMUZ dedi ki:

  Merhab sayn hazızamın 1 sene öncesine kadar olan kısmını silmek istiyorum telikeli olmasından bahsediliyor ama gercekten böyle birşey mümkünse lütfen ulaşın bana.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel