İnternet Bankacılığı Nedir? İnternet Bankacılığı Kullanırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

İnternet bankacılığı, bankaya gidip yapacağınız işlemleri (para çekme, havale, eft, fatura ödeme , vb ) internet üzerinden bankanın internet sitesi üzerinden yapmaya denir. Yani birine havale yapmak için illa da bankaya gitmenize gerek yok internet bağlantınız varsa bu işlemi bilgisayarınızdan yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığı henüz Türkiye’de çok popüler değil. Çünkü hala insanlar internetten parasal işlemler yapmaya korkuyorlar. Korkulacak çok fazla birşey yok aslında.

Gerekli önemleri alırsanız, aşağıdaki noktalara dikkat ederseniz her hangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Günümüzde artık internetten parasal işlemler yapmak hem kolay hem güvenli. Ancak eğer dikkat etmezseniz kredi kartı bilgileriniz çalınabilir, banka hesabınızdaki paralar başkalarının hesaplarına geçebilir.

Bu yüzden bilmeniz ve uygulamanız gereken, dikkat edeceğiniz bazı noktalar var. Bunlar:

– Bilgisayarınıza antivirüs programı yükleyin.

– Kullandığınız şifreler uzun ve karışık olmalı. Büyük harf, küçük harf ve sayı ve işaretlerden oluşturulmalı.

– Kendi bilgisayarınız dışında bir bilgisayardan veya internet kafeden, internet banka hesabınıza girmeyin veya kredi kartı bilgilerinizi vermeniz gereken alışverişleri yapmayın. Wireles (kablosuz bağlantı) ile internete bağlandığınız durumlarda da bu ayırlar geçerli.

-Atm cihazlarında işlem yaparken kart giriş haznesi içinde herhangi bir aparatın olup olmadığına bakın. Tuş takımı üzerinden sonradan yerleştirilmiş bir aparat veya yapışkanın olup olmadığını elinizle kontrol ediln.

-Kafe ve restoranlarda kredi kartınızı asla garsona vermeyin. Masaya seyyar pos makinesi isteyin.

-Facebook ve diğer sosyal ağlardaki bilgi paylaşımı büyük risk. Bu ortamlarda asla yakın aile üyelerinizin bilgilerini vermeyin. Dayınızın adına ulaşan dolandırıcılar, aynı anda anne kızlık soyadınıza da ulaşmış olur.

-Tanımadığımız kişilerden gelen maillerin içindeki linklere tıklamayın. Bazı sitelere girer girmez virüs bulaşabilir. Güvenli ve bilinen siteleri kullanın.

gazetevatan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.