İnternetten İzlenen (İzlenmiş) Videolar Bilgisayarda (İnternet Explorer, Chrome, Firefox) Nereye Kaydedilir, Nereye Kaydediliyor?

İnternetten İzlediğimiz Videolar Bilgisayarın Neresine Kaydedilir? İnternetten İzlenen Videolar Bilgisayarda Nerede saklanır? Firefox da izlenen videolar nereye kaydediliyor? İnternet Explorer da İzlenen Videolar Nereye Kaydedilir? Google Chrome da İzlenen Videolar Nereye Kaydedilir?  Tüm bu soruların cevapları bu yazıda.  Devamını okuyun

İnternetten İzlenen(İzlenmiş) Videolar Bilgisayarda Nereye Kaydedilir?

İnternet bağlantı hızlarının artmasıyla ve adsl bağlantısının yayğınlaşmasıyla birlikte artık video izlemek çok popüler hale geldi. Önceleri Youtube ,Google Video, Metacafe varken  Türk video izleme sitelerinin de yayğınlaşmasıyla birlikte artık yüzlerce video sitesi var ve biz de sürekli video izliyoruz . Diziler, filmler, maçların görüntüleri, komik videolar, vs her gün sayısız video izliyoruz.

Tabi bu kadar video artışına rağmen henüz  internet fiyatları pahalı. Haliyle videoları tekrar tekrar izlemek kotamızın aşmasına neden oluyor. Size anlatacağımız bu yöntemle artık izlediğiniz videoları bilgisayarınıza kaydedebileceksiniz ve tekrar aynı videoyu izlemek için boşuna kotanızı harcamak zorunda kalmayacaksınız.

 

Önemli Not : Bu anlatılanları kullanarak sadece videoları değil , internetten açtığınız tüm yazı, resim, müzik vs hepsine ulaşabilirsiniz. Örnek olarak ben videoları almayı göstereceğim. Mesela bu yöntemle diyelim ki açıköğretim ya da YGS sınavı sorularına baktınız aynı şekilde o yazı dosyalarını da buradan alıp istediğiniz yere taşıyarak daha sonra sorulara tekrar bakarbilirsiniz.

Şu haberimizdeki açıköğretim sorularının bilgisayara indirilmesi bu yöntemle  anlatılıyor.

 

Bu işin yöntemi aslında çok basit. Biz herhangi bir tarayıcıyla(internet explorer, mozilla firefox, google chrome, vb programlara tarayıcı deniyor) bir video izlediğimizde aslında izlediğimiz video bilgisayarımıza kaydediliyor. Tek yapmamız gereken bu videonun kaydedildiği yere gidip videoyu oradan almak.

Tabi bu işlem için bilmemiz gereken şey  tarayıcı programımızın (İnternet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome) dosyaları nereye kaydettiğini bilmek.

Tarayıcıların dosyaları kaydettikleri yerlere geldiktan sonra sırasıyla şu işlemleri yapıyoruz:

1- Boş bir yerde sağ tık yapıp Görünüm menüsünden Ayrıntıları tıklayın.Böylece dosyaları Boyut, Tür gibi özelliklerini rahatça görebilirsiniz.

2- Boyut sekmesine basarak bütün dosyaların boyutlarına göre ( kapladıkları yere göre) listelenmesini sağlayın. Böylece video dosyanızı bulmanız kolaylayaşacaktır. Dosyalarınız ismi genelde karışık harf ve sayılardan oluşabilir.

Dikkat:  Genelde video dosyaları diğer dosyalardan büyüktür. Büyük ihtimalle en üst sıralarda gözükecektir. Bu dosyaları görebilmeniz için öncelikle örneğin masaüstüne veya başka bir yere  atın (kopyalayın) sonra  da K-lite player, vlc player, gom plyer gibi flv oynatan bir program ile sırasıyla açarak aradığınız videoyu bulabilirsiniz. 

Şimdi bakalım bu popüler tarayıcı programlar dosyaları nereye kaydediyor:

 

Mozilla Firefox’ta:

C:\Documents and Settings\kullanıcı adı\Local Settings\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\yz7kgs3g(bu isim herkeste farklı olur).default\Cache

Opera’da:

C:\Documents and Settings\kullanıcı adı\Local Settings\Application Data\Opera\Opera\cache

Google Chrome’da:

C:\Documents and Settings\kullanıcı adı\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Cache

 

İnternet Explorer’da:

C:\Documents and Settings\kullanıcı adı\Local Settings\Temporary Internet Files

İnternet Explorer için diğer bir yol da şudur:

1- İnternet Explorer’ı açın.

2- Araçlar Menüsünden İnternet Seçenekleri‘ne basın.

3- Ayarlar‘dan Dosyaları Görüntüle‘ye Basın

uzmanportal.com


Bu haberi beğendiysen : FaceBook ta paylaş12 Responses to İnternetten İzlenen (İzlenmiş) Videolar Bilgisayarda (İnternet Explorer, Chrome, Firefox) Nereye Kaydedilir, Nereye Kaydediliyor?

 1. hazel ak dedi ki:

  kardeş xp de kolayda vista veya win 7 de bu olaydan bahsetsene

 2. onur dedi ki:

  çok teşekkürler… google chromeda nereye saklandıgını bilmiyodum….

 3. birkan korkmaz dedi ki:

  Kardeş ben Firefox Kullanıyorum ama
  yz7kgs3g Yerine Ne Yazcam ?

 4. kadir demir dedi ki:

  kardeş bunlar windows 7 de olmuyor ya bi yardım et msn adresime gönder akd_fb20@hotmail.com

 5. tugba arslan dedi ki:

  mrb…bende mozillada kaydetme işlemini yapamadım..yardımcı olurmusunuz

 6. Anonim dedi ki:

  eline sağlık

 7. kadir dedi ki:

  eline sağlık süper ancak internet explorer için ;
  ses geliyor bazılarında görüntü yok ya da tam tersi ne yapmamaı önerirsin.

 8. Sena dedi ki:

  ya ben windows 8 ve chrome kullanıyorum bu dediklerinizin hiçbirini bulamadım yardım eder misiniz 🙁

 9. Anonim dedi ki:

  bunları buldum. yalnız hiçbi şekilde açılmıyor nasıl oynatacam?

 10. BOŞVER dedi ki:

  ABİ BU VİDEOLAR NE KADAR SÜRE KALIR ? BİLGİSAYARDA ÇOK YER KAPLAMAZLAR MI BEN ÇOK VİDEO İZLİYOM DA 🙂

 11. L.Taner Tengiz dedi ki:

  Kolay gelsin. Bu söylediklerinizi Microsoft un tümsürümlerini de XP,Windows 7 – 8 -vede Windows 10 sürümlerinide içine alacak şekilde anlatırsanız çok daha iyi olacak. Çalışmalarınızda başarılar dilerim

 12. SerdAr735 dedi ki:

  Windows 10 kullanicilari tarittiginiz sekilde dosya döküman bulamiyoruz, Daha aciklayici anlatirsaniz memnun oluruz. Tesekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel