Isı Yalıtımı ile Isı Kaybı ve Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Ülkemiz şuanda kışın en zor ve çetin şartlarını yaşıyor. Soğuktan neredeyse evlerimizden çıkamaz duruma geldik. İllerimizin birçoğu ard arda okulları tatil ediyor, devlet dairelerindeki özürlü ve hamile memurlara izin veriliyor, soğuk ve buzlanmalardan dolayı sayısız kaza ve insan kaybı oluyor maalesef. Bunlar ülkemiz ve vatandaşlarımız için genel durumlarken, bir de işin bireysel boyutu var. Bireysel olarak herkes evini ve aileni düşünür. Evimizi sıcak tutmak, bunu yaparkende tasarruflu davranmak hepimizin istediği şeydir. Bizde uzmanportal.com olarak sizlerle bu konuyu paylaşıp, nasıl ısı tasarrufu yapılabileceğini paylaşacağız sizlerle. İşte enerji tasarrufu için yapılması gerekenler;

 • Bildiğimiz gibi ısınan hava yükselir ve çatıdan dışarıya kaçmaya çalışır. Bu nedenle öncelikle çatının yalıtılması gerekir. Evleri yalıtmak için cam yünü, plastik köpük gibi malzemeler kullanılır.
 • Pencereler ve kapılar, evimizdeki ısının dörtte birinin kaybına neden olur. Çift cam veya ısıcam olan pencerelerde ısı kaybı yarı yarıya azalır.
 • Pencere ve kapılarınızda hava sızdıran yerleri belirleyin. Yanan bir mumu pencere kenarlarında ve diğer sızıntı olabilecek yerlerde dolaştırın. Mum alevi sağa sola hareket ediyorsa sızıntı var demektir. Pencerenizin ve kapılarınızın kenarlarından olan hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve süngerler kullanın.
 • Kış aylarında pencerelerinizin perdelerini kapalı tutun. Gündüzleri, güneş ışığını doğrudan alan pencerelerinizi açık tutun. Radyatörlerin ısı akışına engel olacak şekilde uzun perdeler kullanılmamalı.
 • Radyatörlerden taşınım ve ışınım yoluyla çıkan ısı radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Dışarıya olan ısı kaybını önlemek için alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirin, böylece ısı kaybını önelmiş olursunuz.
 • Apartman giriş kapılarının çift veya otomatik kapanacak şekilde olması merdiven boşluklarının dolayısıyla evlerin daha sıcak olmasını sağlar. Kış aylarında giriş-çıkışlarda bu kapıları açık bırakmayın.
 • Eskiden ısıtma sistemi tasarımları, 90°C kazan çıkış ve 70°C kazan dönüş sıcaklıkları üzerinden yapılırken, günümüzde bina kabuğunun iyi yalıtılması halinde sıcaklıklar, 70/55°C ve daha altında olacak şekilde yapılabilir. Bu şekilde kazan boyutları küçülmekte, maliyetleri azalmakta, verimleri de artmaktadır.
 • Kalorifer tesisatının bodrumlardaki dağıtım ve toplama borularının ve vanalarının yalıtımı ile enerji tüketimi azaltılır.
 • Binalarda özellikle kuzey ve güneye bakan taraflarda güneş ışınları sebebiyle büyük sıcaklık farkları olur. Odaların sıcaklığının artması halinde pencereleri açmak yerine radyatör musluğunu kısın. Günde 2 saat açık duran pencereler sebebiyle 50-75 kW/m2 yıl ısı kaybı oluyor. Sıcaklık ayarlı termostatik vanalar kullanılarak oldukça büyük ısı tasarrufu sağlanır. Oda sıcaklığını 1°C arttırmak için yaklaşık % 6 oranında daha fazla yakıt gerekiyor.
 • Termostatik radyatör vanası ile oda sıcaklığı ayarlanan değere gelince radyatörde su dolaşımı kesilir ve odanın normal değerden daha fazla ısınması önlenerek enerji tasarrufu yapılır.
 • Dış hava sıcaklığı ve iç ortam sıcaklığı esas alınarak gece-gündüz ve saatlere göre ayar yapma olanağı sağlayan otomatik kontrol sistemlerinin uygulanması ile de önemli oranda tüketim azalır.

Elektrik İşleri ETÜT İdaresi Genel Müdürlüğü

One thought on “Isı Yalıtımı ile Isı Kaybı ve Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.