İstiare’ye Nasıl Yatılır? İstihare Namazı Neden ve Nasıl Kılınır? İşte İstihare Duası

Birçok insan hayatını derinden etkileyecek konularda karar alırken tereddüt içerisinde kalır ve nasıl karar alacağını bir türlü bilemez. İşte bu durumlarda din büyüklerimiz istihare’ye yatılmasını önermişler ve nasıl istihareye yatılacağını ve sonucununda nasıl değerlendirileceğinide bize öğretmişlerdir. Bizde uzmanportal.com olarak, bu yazımızda istihare ve istihare namazına değinmek ve sizleri bu konuda bilgilendirmek istedik.

İstihare, bir kimsenin yapmak istediği bir şeyin kendisi için hayırlı olup-olmayacağı konusunda bir işarete kavuşmak maksadıyla yatmadan önce iki rekât namaz kılarak ALLAH’a dua etmesidir. İnsanlar, bazen kendileri için önemli bir karar verecekleri veya bir seçim yapacağı zaman dünya ve ahiret bakımından kendileri için hangisinin daha hayırlı olacağını kestiremezler. Bunu anlayabilmek için istişare ederler ve ALLAH’tan yardım dilerler. Bu bakımdan istihare, bir bakıma yapılacak işin hayırlı olmasını; hayırlı ise gerçekleşmesini ALLAH’tan dilemek ve O’ndan tercih konusunda yardım istemek demektir. Hz. Peygamber ashabına her işte istihareyi, Kur’an’ın bir suresini öğrettiği gibi öğretmiştir (Buhârî, Teheccüd, 25; Ebu Dâvûd, Vitir, 31).

İstihare namazı menduptur. Namazın birinci rekâtında Fatiha’dan sonra Kafirûn sûresi; ikinci rekâtında Fatiha’dan sonra İhlas sûresi okunur. Namaz

dan sonra istihare duası yapılır. Hz. Peygamber, istihârede şöyle dua edilmesini tavsiye etmiştir: “ALLAH’ım! Senden, ilminle hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazlı kereminden ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter, ben ise acizim; Sen her şeyi bilensin, ben ise bilmem; çünkü Sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. ALLAH’ım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve ahiretim bakımından hakkımda hayırlı olacaksa, bunu bana takdir eyle, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle! Eğer bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve ahiretim bakımından kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır, nerede ise, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle!” (Buhârî, Da’avât: 48).

İbadet ve sevap işlemek gibi iyi olduğu, haram ve günah gibi kötü olduğu bilinen şeylerde istihare yapılmaz. İstihare, yapılmasının doğru olup-olmadığında tereddüt edilen şeylerde yapılır ve yedi kere tekrarlanır. İstihareden sonra, insanın gönlüne bir açıklık gelir ve ilk defa kalbe doğan şeyin hayırlı olduğu kabul edilerek ona göre hareket edilir. İstihareden sonra rüya görmenin ve bu rüyayı iyiye veya kötüye yormanın dayanağı yoktur. İstihare namazının kılınamaması halinde, sadece duası okunmakla yetinilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-Muhtar, Beyrut, 2000, II, 26-27).

One thought on “İstiare’ye Nasıl Yatılır? İstihare Namazı Neden ve Nasıl Kılınır? İşte İstihare Duası

  1. nasıl yani yedi kere tekrarlanır anlamadim ben. yedi gece peş peşe mi yoksa ayni günde yedi kere tekrarlanır. allah rızası için yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.