Kategoriler
GÜNCEL

Juristocrasy Jüristokrasi Nedir? Yargıçlar Yönetimi

Bu yazıda Sabah gazetesi yazarlarından sayın Mehmet BARLASIN 30 Mart 2010 tarihli yazısını ve Juristocrasy nin ne olduğunu yayınlıyoruz.

Juristocrasy
Jüristokrasi, yargıçlar yönetimi olarak tanımlanmaktadır. Demokrasiye zıt bir kavramdır. Oligarşik bir yönetim biçimidir ve milli irade gözardı edilir. Juristokrasi, fonskiyon gaspı ile de tanımlanmaktadır. Olgunlaşmamış demokrasilerde sıklıkla görülen juristokrasi’de yargı kurumunun başındakilerin yorum kabiliyeti ön plana çıkar ve yargıçların yorumları ile şekillenen kanunlar ile ülke yönetilmeye çalışılır.

Hukukun üstünlüğü mü yoksa yargıçlar iktidarı mı?
Yine içimize döndük ve mesela yargı ile siyaset arasındaki alan kavgasının sadece bize özgü bir durum olduğunu varsayarak anayasa değişikliğini tartışıyoruz.

“From Democracy to Juristocracy” (Demokrasiden Juristokrasiye) başlıklı kitaplardan, “How to Deal with Judges Who Are Too Activist” (Aşırı eylemci yargıçlarla nasıl baş edilir) konulu araştırmalardan ve “Juristocracy: The Unelected Legislature” (Juristokrasi: Seçilmemiş Yasama) içerikli incelemelerden yüzlercesi çıkar karşınıza.
Özellikle 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra Batı Avrupa’da ve bizde de 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra oluşan yeni anayasal düzen anlayışı, seçilmişlerin güçlerinin yargıçlar tarafından dizginlenmesi eğilimini yaygınlaştırdı.
Bu uluslararası hukuka da, devletler ve hükümetler üstü yargı organları ile yansıdı.
Örneğin bizde ayrı bir iktidar olmakla suçlanılan yargımızın kararları, her gün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından yeniden yargılanmıyor mu?
Veya yabancı şirketlerin “İlle de tahkim isteriz” demeleri, bizim yargımıza güvenmediklerini mi gösteriyor?
Hukukun devletin de iktidar gücünün de üzerinde olması ilkesi, tabii ki kötü bir şey değildir.
Ama toplumdaki bir sınıf, bir kesim veya bir meslek grubu, özel konumlarından ötürü diğerlerine patronluk taslamaya başlarsa ve bunun için “Hukuk” da araç olarak kullanılırsa, iş çığırından çıkar.
Bu sadece “Yargıçlar yönetimi” için geçerli değildir.

Mehmet BARLAS

Mehmet BARLASI’ ın yazının devamı için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.