Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp Yetmezliğinin Nedenleri ve Tedavisi

Vücudumuz için gerekli olan taşımakta olan kan, kalbin atımı sayesinde vücuttaki dokulara ve vücuda yayılır. Bu görevi de bir nevi bir pompa gibi yapar. Kalp yetmezliğinde ise dışardan anlaşıldığı gibi değil yani kalp yavaşlamaz, işlevine devam eder fakat yeterli miktarda kanı dokulara ve vücuda yayamaz. Tedavisi kesinlikle olması gereken çok önemli bir hastalıktır. Kan akımının azalmasına bağlı olarak kalbin atımında problemler meydana gelir. Ortaya çıkan bu problemlerin başında kasılma güçlüğü gelir. Kasılma güçlüğü çeken kalp kanı yeterli oranda pompalayamaz. Kalbin, kanı yeterli derecede pompalayamaması ve dokulara iletememesine kalp yetmezliği denir. Bu sorunlar bir birini izler ve daha ciddi hastalıklara neden olabilir. dokulara yeterli miktarda oksijen ulaşamaz. Pompalanamayan kan damarlarda birikime neden olur. İlerleyen zamanlarda ise kalp zayıflamaya başlar ve vücutta su ve tuz miktarı artar. Kol, bacak ve akciğer gibi organlarda sıvı birikimi kalp yetmezliğini ortaya çıkartır

Kalp Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

Kalp yetmezliği, kalbi etkileyen hastalıklara bağlı olarak meydana gelir. Kalp kasında ortaya çıkan rahatsızlıklar, hipertansiyon (yüksek tansiyon) alkol kullanımı kalp yetmezliğini tetiklerler.

Damarların sertleşmesi sonucu damarlar esnekliğini yitirirler. Setleşmekte olan ve sertleşmiş bir damara kan pompalamak gayet güçtür. Damar sertliği dokulara yeterli miktarda kan ve oksijen taşıyamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.