Kastilya Ne Demek? Kastilya Neresi? Kastilya Krallığı ve Prensesi İsabella

Kastilya krallığı bugünkü İspanya’nın temallerini atan üç krallıktan biridir. Aynı mazhepten olmalarına karsı Leon, Aragon ve Kastilya krallıkları yıllarca birleşemedi ve aralarında iç çekişmeler yaşadı. Bölgedeki Endülüs müslümanları güç kaybettikçe onlar güçlendi ve bugünkü İspanya yı kurdular. Fakat iç çekişmeler İspanya’da hiç bitmedi. Bugün bile katalanlar ve basklılar haklarını arama iddasıyla ülkede terör estiriyorlar. Gelelim kastilya krallığının tarihine Uzmanportal.com olarak sizler için araştırdık:
Kastilya Krallığı (Castilla), İber Yarımadası’nda eski bir krallık. 1479’da yerini İspanya Krallığı’na bırakmıştır. Şatolar ülkesi anlamına gelen Kastilya adı ilk kez 800 yılında İspanya’nın kuzeyinde yer alan Burgos ilinin kuzeyinde yer alan küçük bir yerleşim bölgesinde duyuldu.

Bölge küçük kontluklar şeklinde yönetiliyordu ve bu kontlar Asturya ve Leon krallıkları tarafından atanıyordu. Buranın ilk kontu F. Gonzales kontluğu babadan oğula devredilir hale getirerek Asturya ve Leon’a karşı özerk bir hale geldi. Bu arada Kastilya sınırları Müslüman topraklarına doğru yayılmaya başladı.

Annesi Kastilyalı olan Navara kralı III. Garces 1029’da Kastilya’yı Leon’dan ayırdı. Oğlu Fernando ilk Kastilya kralı olarak taç giydi (1037-65). Katilya 1072’de Leon ile birleştiysede 1157’de ayrıldılar. 1188’de VIII. Alfonso Leon’un üzerinde hakimiyet kurdu. Bu sırada Kastilya toprakları Tajo Irmağı’na kadar ulaştı ve doğuda Aragon Krallığı’na komşu oldu. Leon ilerigelenleri hiçbir zaman Kastilya süzerenliğini kabul etmediler.

En sonunda Kastilya kralı III. Fernando’nun Leon tahtına çıkmasıyla iki krallık birleşti ve güçlü bir Kastilya-Leon Krallığı oluştu. Kastilya’nın Portekiz ilhakı hayalleri (1383-1385) başarısız oldu. 1412’de kral Fernando güçlü ordusu ve ekonomisi sayesinde Aragon tahtına çıktı. 1479 yılında I. İsabel’in Fernando ile evlenmesiyle iki krallık birleşti. Son olarak 1512’de Navara Krallığı’nın ilhak edilmesiyle modern İspanya Krallığı’nın temelleri atılmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.