Kategoriler
Genel Kültür

Kemik Hücresi Nedir? Ne Gibi Faydaları Bulurnur?Üreme Üzerine Etkileri

Kemik Hücresi Nedir?Kemik yapımı ve yıkımı temel olarak iki tip kemik hücresi ile ilişkilidir, ancak kemik dokuda yer alan hücreler dört başlık altında değerlendirilebilir. Kemik dokuda yer alan bu hücreler osteoblastlar, osteositler, yüzey (lining) hücreleri ve osteoklastlardır. Osteoklastların ortalama yaşam süresi yaklaşık 2 hafta ve osteoblastların yaşam süresi yaklaşık 3 aydır.

Osteoblastlar
Kemik yapımını sağlayan, kemik matriksi sentezleyen ve mineralizasyonu düzenleyen hücrelerdir. Temel görevleri matriks sentezi ile birlikte bölgesel kalsiyum ve fosfor dengesini ayarlamak ve hidrokiapatit kristallerinin oluşumunu sağlamaktır. Osteoblastların mezanşimal kökenli osteoprogenitör hücrelerden köken aldığı düşünülmektedir. Bununla birlikte osteoblastların köken aldığı hücreler kemik iliği kök hücresi, kondrosit kök hücresi ve adipositler olabilir. Erişkin kemikte osteoblastlar kemik mineralizasyon noktasından yaklaşık olarak 8-10 cm uzaklıkta yerleşim gösterirler. Kemik yapımındaki en önemli olay periostal ve endosteal yüzeye bitişik kemik iliğinde bulunan osteoblast öncü hücrelerinin çoğalması ve değişimlerinin düzenlenmesidir.

Kemik Hücresi ve Üreme
Columbia Üniversitesi’nden Gerard Karsenty ve ekibi farelerin testis ve yumurtalıklarından alınan hücrelere yeni kemik oluşumunda görev yapan osteoblastlar enjekte etti. Kemik hücresi verilmiş testis hücrelerindeki testesteron üretiminin 3 kat arttığı görüldü. Yumurta hücrelerinde ise hiçbir değişiklik gözlemlenmedi.Farelere bu hücreler verildiğinde ise vücutlarındaki hormon düzeyi de büyük ölçüde arttı.

Testesteron seviyesinin farelerin üremesini etkileyip etkilemeyeceğini görmek için uzmanlar bir grup faredeki geni değiştirdiler. Değişime uğramış bu farelerin normalde olduğundan daha küçük testisleri ve daha az sperm hücreleri bulunuyordu. Normal farelerle çiftleştiklerinde ise yavruların yarı yarıya normal doğduğu gözlemlendi. Yani kemiklerin salgıladığı hormonlar erkeklerin üreme kabiliyetini etkilerken dişilerde herhangi bir etkiye sahip değil.

Uzmanlar daha geniş araştırmalar sayesinde kısırlığa kemiklerimiz tarafından salgılanan bu hormonlarla çözüm getirilebileceğini düşünüyor.

“Kemik Hücresi Nedir? Ne Gibi Faydaları Bulurnur?Üreme Üzerine Etkileri” için 1 yanıt

Merhaba gecirmis oldugum talihsiz bir  ameliyat sonucu burun isketimi kaybettim hem kikiradak hem kemik yapisi yok olmus durumda  burnumu suan sadece serce parmagiminyarisi kalinliginda bir kemik tutuyor genis görüntü verilebilmesi icin yanlizca bacagimdan burun icine deri transferi yapildi  ben burun kemigimi kök hücreyle tekrar eski büyüklügüne getirebilcek bir doktor ariyorum lütfen bu tedaviyi yapabilecek  doktorlarimizin  benimle iletisime gecmesini rica ediyorum  burun kemigi kök hücreyle büyütülebilinirmi ve eger bu tedaviyi yapabilecek bir doktorumuz varsa lütfen benimle iletisime gecsin  evliyim su sekilde ne toplum icine cikabliyorum  ne aile ziyaretine gidebiliyorum  cok üzgünüm malesef yasadigim bu talihsizlikten dolayi  internette bazen okuyorum cene kemigi  kök hücreyle  büyütülmüs ümitleniyorum cok iyi doktorlarimizinda olduguna inaniyorum  cok rica ediyorum beni bu sorundan kurztaracak ve tdavisini yapabilecek bir doktorumuz varsa bana yazsin mail adresimide birakabilrim buraya

serife-altun@hotmail.de

umarim bana bir umut isigi  vardir

Saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.