Kısaca Lojistik Nedir? Lojistiğin Tarihi ve Önemi

Günümüzün yeni yeni filizlenen, geleceğin ise en gözde mesleklerinin başında gelmektedir lojistik. Her ne kadar ülkemizde yeni adı duyulmaya başlansada, ülke ekonomisi için önemi yeni anlaşılsada gelecekte bunun zirve yapacağı su götürmez bir gerçek. Bizde özellikle gençler başta olmak üzere, lojistik kavramının ne olduğunu merak edenler için kısa ve öz bir bilgi paylaşmak istedik sizinle uzmanportal.com olarak.

Lojistik ürün hizmet ve insan gibi kaynakların ihtiyaç duyulan yerde ve istenen zamanda temin edilmesi için bir araç olarak tanımlanabilir. Herhangi bir pazarlama veya üretim organizasyonunun lojistik destek olmadan başarılması çok zordur. Lojistik nakliye envanter depolama malzeme idaresi ve ambalajlama bilgilerinin birleştirilmesini kapsar. Lojistik işletme sorumluluğu hammaddenin coğrafik konumlanması prosesin işletilmesi ve ihtiyaçların mümkün olan en düşük maliyetle karşılanarak işin bitirilmesidir.

Lojistik kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre anlamıdestek geri hizmet olarak verilmiştir. Genel olarak lojistik mühendisliğin makina sistemlerinden ziyade insan sistemleri ile ilgilenen bir branşı olarak görülür.

Lojistik doğru zamanda doğru fiyatla doğru miktara sahip olmak olarak tanımlanabilir. Lojistik bir proses bilimidir. Tüm endüstriyel sektörlerde verimlilik tedarik zinciri ve proje devreye alma sürelerinin istenen düzeyde olup olmadığı denetlenir. Lojistik askerlerin ihtiyaçlarının kendileri tarafından karşılanması sürecinden doğmuş bir konsepttir ve bu temelden yola çıkarak çok daha ileriye gitmiştir. Eski Yunan Roma ve Bizans uygarlıklarında ihtiyaçların dağıtımı ve finanse edilmesinden sorumlu Logistikas denen bölümler ve subaylar vardı. Oxford Üniversitesi sözlüğünde lojistik kelimesi; ‘Askerlik biliminin personel teçhizat malzeme taşıma bakım ve sağlanması ile ilgili bir dalı’ olarak tarif edilir.

Osmanlı’da lojistik hizmetleri derbendcilik köprücülük gemicilik meremmetçilik adlarıyla başladı.

Lojistik 1950’lerden sonra iş hayatına uyum sağlamıştır. Dünya çapında tedarik taşıma ve malzeme ihtiyacının artması bunun başlıca sebebidir.

İş dünyasında lojistik tedarikçiden son kullanıcıya uzanan (tedarik zinciri) bir akış içinde; içe veya dışa ya da her ikisine odaklı olabilir. Lojistik yönetiminin ana fonksiyonları satınalma taşıma depolama envanter girişi doğru bilgi akışının sağlanması ve bu aktivitelerin organize edilmesi ve planlanmasıdır. Lojistik yöneticileri bir organizasyon içinde kaynakların koordinasyonu sağlayarak bu fonksiyonların her birinden gelen bilgileri birleştirir. Lojistiğin temelde iki farklı formu vardır. Biri depolama ve taşıma ağı boyunca malzeme akışının sürekliliğini sağlar. Diğeri projelerin sonuçlanması için kaynaklar zincirini koordine eder.

“Lojistik müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere her türlü ürün servis hizmeti ve bilgi akışının başlangıç noktasından (kaynağından) tüketildiği son noktaya (nihai tüketici) kadar olan tedarik zinciri içindeki hareketinin etkili ve verimli bir biçimde planlanması uygulanması taşınması depolanması ve kontrol altında tutulması hizmetidir.”

Askeri lojistikte kaynakların ihtiyaç duyulan yer ve zamanda yerine nasıl ulaştırılacağı yönetilir. Askerlik biliminde düşmanın tedarik hatlarını bozmak en önemli askeri stratejilerden biridir. Yakıt cephane ve yiyeceği olmayan askeri güç savunmasızdır.

One thought on “Kısaca Lojistik Nedir? Lojistiğin Tarihi ve Önemi

  1. lojistik: İhtiyacların,tesbiti,planlanması,bütcelendirilmesinden sonra; bunların tedariki, uygun şekil ve şartlarda depolanması,istenilen yer ve zamanda,hazır bulundurulması ile hizmetin devamı icin gerekli bakım hizmetlerinin tamamını kapsar.
    Genellikle halk arasında taşımacılık sektörü olarak kabul gören bu hizmetin kapsamı çok geniş olup;tarifinden anlaşılacağı gibi Planlama,finans,satınalma,ulaştırma ,depolama,ambalajlama,tamir bakımve geri dönüşüm gibi birçok söktürü ve işkolunu içide barındırır.
    Ailelerimizde bilerek veya bilmeyerek uygulamaya çalıştığımız bu sistem, iyi öğretilmemesi nedeniyle; büyük küçük firmalarımızın hatırı sayılır kayıplarına hatta iflasına dolaysıyla milli servetin israfına sebeb olmaktadır
    saygılarımla,

    Nurettin Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.