Kategoriler
SAGLIK

Kontak Lens Nedir? Kontak Lens Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kontakt Lens Nedir?

Eğer gözleriniz bozuk ve siz de gözlük takmayı sevmiyorsanız kontak lens kullanabilirsiniz. Kullanımı çok zor olmamakla birlikte varlığı hiç belli olmayan kontak lensler hakkında detaylı bilgileri aşağıda okuyabilirsiniz.

Saydam tabakanın üzerine yerleştirilen ve gözde uzun süre kalabilen mercekler kontakt lens ya da yalnızca lens adıyla tanınır.

Kontakt lens takılmadan önce göz hekiminin gerekli incelemeleri yap­ması gerekir. Saydamvtabakanın eğriliğiyle ilgili çeşitli ölçümler yapılarak lensin göze uygunluğu sağlanmalıdır. Kontakt lenslerle ilgili ağır komplikasyonlara ender rastlanır.

Uzun süre göz­de kalmasına bağlı olarak kontakt len­sin örseleyici etkisi ortaya çıkabilir. Ama kuralına uygun kullanım ve belirli bir alışma süreci sonunda çoğu zaman bütün sorunlar ortadan kalkmaktadır. Günümüzde kontakt lensler üç ana gru­ba ayrılır. Bunlar sert, yumuşak ve gaz geçirgen sert lenslerdir.

Kontakt Lenslerin Üstünlükleri
Estetik üstünlüklerinin yanında kon­takt lenslerin gözlüklere göre birçok üstünlüğü vardır: Kontakt lensler gö­zün hareketlerini izlediklerinden görme alanını sınırlamazlar. Göze yakın ol­dukları için de, özellikle kırma gücü yüksek merceklerdeki gibi görüntünün büyümesine ve küçülmesine neden ol­mazlar.

Bu nedenle iki göz arasında üç dereceden yüksek kırılma farklılıklarını düzeltebilirler. Oysa bu düzeltme göz­lükle olanaksızdır.

Kontakt lenslerin sürekli gözyaşı salgısıyla ıslanmalarına karşın görüntü­nün net kalması ilginçtir. Keratokonus (ağır bir saydamtabaka bozukluğu) gibi normal merceklerle düzeltilemeyen astigmatik olgularında, mutlaka saydam tabaka lensleri kullanılması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.