Kategoriler
GÜNCEL TEKNOLOJİ

Kontörlü Hat Kullananlar. 3 Ayda Bir 100 Kontör Yükleme Derdi Sona Eriyor. Artık 5 TL Yükleyerek Ceplerinizi 3 Ay Açık Tutabileceksiniz

Daha önceki şu haberimizde kontörlü hatlardan TL ‘ye geçişle ilgili bazı bilgiler vermiştik. Bugün öğrendiğim bir bilgiyi daha sizinle paylaşmak istedim.

Bugüne kadar kontörlü hat kullanan biri olarak bu haber benim için iyi bir gelişmeydi. Eminim kontörlü hat kullanan insanların neredeyse tamamı bu habere sevinecektir. Haberin detayları şöyle:

 

3 AYDA BİR 100 KONTÖR YÜKLEMEK ZORUNDA KALMAYACAĞIZ

 

Artık 3 ayda bir 100 kontör alma zorunluluğu kalkıyor. Bilindiği gibi 1 Nisan ‘dan itibaren kontörlü hattan para birimine geçiş yapacacağız.  Peki para birimine geçiş bize ne kazandıracak:

1-  Artık kaç kontörüm kaldı diye düşünmeyecek bunun yerine kaç TL kaldı diye bakacağız.

2-  Bunun yanında tüketiciler , görüşmesinin tutarını ve kalan konuşma süresini TL olarak bilecek.

3- En önemli gelişmelerden biri de eskiden 3 ayda bir en az 100 kontör yüklemek zorundaydık (100 kontör = 21 TL ).

Artık 5 TL yüklediğimiz takdirde 3 boyunca telefonumuz  aramalara kapanmayacak, eğer 10 TL yüklersek 6 ay boyunca aramlara kapanmayacak.

Konuyla ilgili aksam.com.tr ‘nin haberi aşağıdadır. Kontörlü hattınız varsa okumanızda çok fayda var.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, “Kontörden para birimine geçiş çok önemli bir tüketici hakkı ve tüketici menfaati.

Tüketici, görüşmesinin tutarını ve kalan konuşma süresini TL olarak bilecek.” dedi. Acarer, cep telefonu operatörlerinin 1 Nisan’a kadar ‘ön ödemeli görüşmelerde kontör yerine para birimi uygulaması’na geçeceklerini hatırlattı. Kontör uygulamasını ‘muamma’ olarak niteleyen Acarer, hiç kimsenin kontörü tam olarak tarif edemediğini söyledi. Yapılan düzenlemeyle cep telefonu ile yapılan görüşmelerin 1 Nisan’dan itibaren kontör olarak değil TL olarak tanımlanacağını dile getiren Acarer, şunları kaydetti: “Kontörden para birimine geçiş çok önemli bir tüketici hakkı ve tüketici menfaati. Tüketici görüşme tutarını ve kalan konuşma süresini TL olarak bilecek. İstenirse, görüşme bedellerinin detayı 6 ay öncesine dönecek kadar verilecek. Faturalı hatlarda bu mümkündü, ön ödemeli hatlarda bu yoktu. Ön ödemeli hatlara da bunun getirilmesi son derece önemli.”

Ön ödemeli hatların 3 ay içinde 100 kontör yüklenmemesi durumunda 1 ay süre ile aramaya kapatıldığını, 1 aylık sürede yükleme yapılmaması durumunda ise kullanıma kapatıldığını hatırlatan Acarer, vatandaşlardan gelen talep üzerine bu konuda bir düzenleme yaptıklarını söyledi. Operatörlerin aboneleri, en az yaklaşık 20 TL tutarında 100 kontör almaya zorladıklarını anlatan Acarer, şöyle konuştu: “Aldığımız Kurul kararına göre, 1 Nisan’dan itibaren ön ödemeli hat kullananların 3 ay içinde yükleme yapmaları gereken miktar 5 TL olacak. Abonelerin 10 TL ve üzeri yükleme yapmaları veya bu abonelere 10 TL ve üzeri transfer edilmesi durumunda hatların aktif kullanılabildiği süre 6 ay olacak.”

kaynak: aksam.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.