Kategoriler
EKONOMİ Genel Kültür GÜNCEL

Kredi Kartı Alırken ve Kullanırken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Günümüz dünyasında alışveriş yaparken artık para kadar kredi kartlarını da yoğun olarak kullanıyoruz. Kredi kartı hayatımızın olmazsa olmazlardan biri haline geldi. Durum bu olunca da her insana en az bir tane kredi kartı gerekiyor. Peki kredi kartı almak için nelere dikkat etmeliyiz? Ayrıca kredi kartı aldıktan sonra kredi kartını nasıl kullanmalıyız, kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Uzmanportal.com olarak bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

 

Kredi Kartı Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?
1. Kredi kartı limiti gelir düzeyini dikkate alarak belirlenmelidir. 

2. Kredi kartı alırken yıllık üyelik ücreti gözönünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

3. Kredi kartı alırken kredi kartı sözleşmesi okunmalı ve kredi limiti, yıllık kart ücreti, asgari ödeme miktarı, kredi faizi gibi terimlerin ne anlama geldiğine dikkat edilmelidir.Kredi kartı üyelik sözleşmesinin bir nüshası tüketiciye verilmek zorundadır.

4. Kredi kartına ilişkin otomatik ödeme talimatı verilmiş ise söz konusu talimatın, borcun asgari tutarını mı yoksa tamamını mı kapsadığına dikkat edilmelidir.

5. Kredi kartlarının internet ortamında hukuka aykırı kullanımı, kartın internet ve telefon kullanımına kapatılması ile engellenebilir.
Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilecekler Hususlar Nelerdir?

1. Kredi kartının arkasındaki imza bandı, teslim alındıktan hemen sonra imzalanmalıdır.

2. Alışverişlerde kredi kartının pos makinelerinden yanınızda geçirilmesine dikkat edilmelidir. Bu sayede, kredi kartlarının manyetik alanlarının kopyalanması engellenebilir.

3. Kredi kartı sliplerindeki tutar kontrol edilmelidir.

4. Alışveriş sonrası verilen slipler hesap özeti gelene kadar saklanmalı ve hesap özetindeki harcama kalemleri ile slipler tüketicinin bilgisi dışındaki harcamalara karşı önlem olarak karşılaştırılmalıdır.

5. Kayıp/çalıntı durumunda vakit kaybetmeden bankaların çağrı merkezlerine kayıp/çalıntı bildirimi yapılmalıdır. Aynı zamanda bu durum, yazılı olarak da bankaya bildirilmelidir.

6. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartının tüm güvenlik bilgileri kullanıldığından, alışveriş yapılacak sitelerin güvenilir siteler olmasına özen gösterilmelidir. Site güvenliğinin, internet sitelerinin güvenliğini sağlayan uluslararası kuruluşlar tarafından korunup korunmadığına dikkat edilmelidir.

7. Tüketici son ödeme tarihinde hesap özetinde yer alan borç miktarını ödeyemeyecek ise en azından asgari tutarı ödemelidir. Bu sayede ödenmeyen borca akdi faiz uygulanacaktır.

8. Kredi kartı borcunun asgari tutarı ödenecek ise ödemenin hesap kesim tarihinin hemen sonrasında yapılması tüketicinin lehinedir.

9. Kredi kartı şifreleri kolaylıkla ulaşılabilecek yerlerde bulundurulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.