Laminant Parke,Laminant Parke Fiyatları,Laminant Parke Çeşitleri,Laminant Parke 2011

LAMİNAT PARKE NEDİR ?

     Yapay reçine çözeltisi emdirilmiş üst üste konularak, sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen malzemeye laminat parke denir.

1950’li yıllarda üreticisinin adı ile formika olarak tanıştığımız laminat parkenin kullanımı Türkiye’de son derece yaygınlaşmıştır.

LAMİNANT PARKE ÖZELLİKLERİ

 Zemin olarak Sert darbelere dayanıklıdır. Kolay temizlenir, Hijyeniktir, Ses geçirmez, Isı ve ses yalıtımı sağlar, Güneş Işığından Etkilenmez, Avrupa normlarına uygun , çevrecidir. Kanserojen madde içermez. Leke tutmaz, Su ve rutubete karşı dayanaklıdır, Sigara ateşinden etkilenmez ve daha bir çok fonksiyon etken için birebirdir.

NEDEN LAMİNAT PARKE ?

     Ağaç çeşitlerinin giderek azalması. Ahşap malzemenin üç boyutlu çalışma özelliği. Ahşap malzemenin bakım zorluğu. Ahşap malzemede giderek artan maliyet faktörü tüm tüketicilerin ahşap kökenli türev malzemelere yönelmesine ve uzun vadede bu malzemelerin beğenilmesine yol açmıştır.Hiç şüphesizki ev dekorasyonunda vazgeçilmez bir unsur haline gelen laminant parke ev yada ofislere uygulanırken dikkat edilmesi gereken hususları sizinle paylaşıcaz…

Laminat Nasıl Döşenir?

Bu bölümde laminat parkenin nasıl döşendiğine değineceğiz.buradaki anlatımlar temel ve genellikle kullanılan yöntemlerdir.

önce gerekli malzemelerimize bir bakalım.Laminatlar artık kilitli olduğu için tutkal gerekmiyor.Çekiç,vurma ve mesfe takozu,çektirme demiri,kurşun kalem,falçata ve plakaları kesmekte kullanacağımız bir testere(elektrikli bir testere olura-gönye kesme veya dukapaj-iyi olur).laminat parkelerimiz, şilte ve süpürgeliğimiz tamam ise montaja başlayabiliriz.Laminat parkemizi hangi yönde döşeyeceğimize karar verip şilteyi seriyoruz.3 adet plaka alıp boylarını keserek basamak  haline getiriyoruz(kilit sistemine göre değişiklik gösterir.bazı kilit sistemlerinde tek sıra bazılarında  da 4-5 sıra döşenebilir).Plakalarımızın uçtan birleşme ekleri arasında 25-30 cm fark olmalıdır.Bu sağlam bir tutunma için gereklidir.Duvar ve diğer bitiş engellerinden enaz 1 cm ve ideal 1,5 cm boşluk olmalıdır  alanımız 8 x 14 den büyük ise genleşme boşlukları bırakılmalıdır.Yukarıdaki kurallara uyulmazsa parkenizde şişme ve kayıklanma olması kaçınılmazdır.laminat parkelerin esnek ve genleşen bir malzeme olduğunu unutmayınız. hava nem ve sıcaklığına göre plakaların boyu değişime uğrayacaktır. Mesfe takozları yardımı ile duvar mesfesini ayarlayıp ilk plakamızın oluklu kısmı bize doğru olacak şekilde (genellikle odanın girişe göre sol köşesi) yerleştiriyoruz.

Daha önce boylarını kısaltmış olduğumuz plakaları da basamaklayarak ilk plakamıza kilitliyoruz.Bundan sonraki kiliteme sistemi farklılıklar göstermektedir.bazıları yandan kilitleme uçtan çakma bazılarıda bunun tersi olabilir. kilit sistemini inceleyerek veya ambalaj üzerindeki talimatlardan hangi yöntem kilit olduğu anlaşılabilir. 

LAMİNANT PARKENİN BAKIMI

Lamine parke yüzeyi silinirken parkeye zarar verebilecek asit,selülozik esaslı maddelerden ve sert malzemeden kaçınılmalıdır.Kuru yada nemli bez yardımı ile temizlik malzemeleri kullanılabilinir. 

 
             

 Laminat Parke Fiyatlarına gelince

Laminat parke son tüketiciye sunulurken, fiyatı belirleyen etkenler ve sarf malzeme fiyatlarını da incelemek gerekli.

Fabrika ya da toptancıdan çıkış fiyatı üzerine eklenen maaliyetleri şöyle özetleyebiliriz.

  • Olmazsa olmazları, şilte ve süpürgelik.

  • Kapı eşik ve genleşme profilleri.

  • işçilik maaliyeti

  • işçilik sarf malzemeleri (silikon, çivi)

  • nakliye hizmeti

10 Ytl fabrika veya toptancı çıkışı olan bir laminatın yukarıda saydığımız ilaveler ile kabaca maaliyeti 14 Ytl yi bulmaktadır. Kısaca 4 Ytl ilave hizmet ve malzemelerin maaliyetidir ve hangi ürün kullanılırsa kullanılsın bu maaliyet ilave edilmek zorunluluğu vardır.Satış yapan firmanın da bu satıştan doğal olarak bir payı olacaktır.Anlattığımız bu maaliyetlerin bölgesel farklar göstereceği açıktır.Büyükşehirlerimiz dışında(Ana toptancı depolarının olmadığı illerimiz) nakliye masrafı artacaktır.Uzak mesafede yapılacak montaj işi için de bu kalem fazla hesaplanacak ve fiyata yansıyacak.Az metraj montajlarında ise farklı bir maaliyetlendirme kullanılır. Bunun sebebi ise metrajın azalmış olmasına rağmen nakliye ve işçilik maaliyetinin azalmamış oluşudur(aynı mesafe gidilecek ve usta yövmiye alacak).Semtsel fiyat farklarında genellikle semtin ekonomik ve yerleşim yapısı etkendir.Eski yerleşim semtlerinde gidilecek olan montajın dolu ve dar alanlarda yapılacak olma ihtimali %90 , Yeni yerleşim bölgelerinde ise %10 dur.Montaj yapılacak alanın dar ve eşyalı oluşu da işçiliği ve zamanı olumsuz etkilemekte ve maaliyeti arttırmaktadır.Ekonomik yapının ise fiyatlara ters etki yaptığını gözlemliyoruz.Gelir seviyesi daha düşük olan bölgelerde sanıldığının aksine fiyatlar biraz daha yükseliyor.Buna etken olan unsur ödeme şekli. Taksitli ödemenin daha çok tercih edildiği bu bölgelerde, fiyatların üzerinde vade farkı unsurunun olması kaçınılmazdır.Buraya kadar, aynı malzemenin farklı yerlerde farklı fiyatlar ile satılma gerekçelerini anlatmaya çalıştık.Laminat markaları arasındaki fiyat farklarının sebebi ise çok çeşitlidir.

Bazı laminatların üretim süreci 1-2 gün iken, 15 gün olanlar da vardır.Bu fiyat üzerinde büyük bir etkendir.Laminat fabrikalarının kullandığı ham maddelerin kalitesi ve temin şekli de fiyatı etkiler.Bazı laminat parkeler üzerinde kullanılan ahşap miktarı % ile verilmektedir. %35 ormandan kesilmiş ağaç kullanan bir üreticinin %60 hurda ahşap kullandığı açıktır.Hurda malzemenin de sınıfları var. Bir mobilya atölyesi veya ahşap işleyen herhangi bir imalathanenin artıkları da doğal ahşap sınıfında iken, kullanılmış eski mobilya ve ahşap artıkları aynı sınıfta değildir.İkinci tip artıklar içerisinde çeşitli kimyasal karışımlar sözkonusudur(cila, boya, pvc vs.) ve daha ucuza temin edilebilmektedir.Formaldehit ve Üreformaldehit kullanımı da fiyatı etkilemektedir.

Bu maddelerin belirli oranlarda kullanılmasına izin verilmiştir. (e1 uygunluğu)Kullanılan overlay kaplama miktarı, reçinelerin kalitesi, hdf yoğunluğu, üretim teknolojosi de üretim fiyatlarını etkiler. 

Bu bilgilerin ışığında, piyasada satılan ürünlerin yaklaşık satış fiyatlarını sizlere sunacağız.

Verilen fiyatlar tavsiye edilen fiyat listelerinden alınmıştır ve ‘tüketiciye sunulurken’ kısmında anlattığımız etkenler ile farklılıklar gösterebilir.

      

   
   
Designfloor 8mm 15€
Designfloor 12mm 23€
Meister compac clic 15€
Balterio marko-polo 12€
Balterio diplomat 14€
Egger floorline 11€
Kaindl one 12€
Kaindl Senkronize 14€
Kronotex 12€
Kronoswiss 11.5€
Classen allegro 10.5€
Classen trend 13,5€
Tarkett chic 12€
Tarkett legacy 15€
Dinarsu elegant 10,3€
Dinarsu deluxe 12€
Çamsan parkelam 20Ytl
Vario 20Ytl
Floorpan 20Ytl
Moonloc 20Ytl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.