Lcd ile Plazma Arasındaki Fark Nedir?

Hepimizin hayatındaki vazgeçilmezlerdir televizyonlar, olmadığında evimiz boş gibi gelir, sessizliğe gömülür. Son yıllardaki teknolojik gelişmelerden televizyonlarda payını aldı elbet. Birkaç yıl öncesine kadar her evde tüplü televizyonlar vardı ancak. Son gelişmelerle plazma ve lcd tv’ler o kadar yaygınlaştı ki, yakın bir gelecekte tüplü televizyonlar tarihe karışacağa benziyor. Peki ama yavaş yavaş her eve girmeye başlayan Plazma ve LCD televizyonlar arasındaki farklar nelerdir? Hangi durumlarda hangisini seçmeliyiz? Bize sundukları artı ve eksiler nelerdir? İşte bu soruların cevapları:

Her ikisi de çok ince olan, duvara asıldığında oldukça şık duran ve tüplü televizyonlara göre çok daha iyi bir görüntü kalitesi vaad eden LCD ve plazma teknolojisi aslında şu an ABD ve Japonya’da yaygın bir şekilde kullanılan HD (High definition) yani DVD’den bile daha kaliteli görüntüler için geliştirildi.

Avrupa’da yavaş yavaş yaygınlaşan bu teknoloji Türkiye’yi de yakında kasıp kavuracak. Şu an ülkemizde bu formatta yayın yapan Digiturk’un Lig TV kanalı var. Ayrıca Moviemax kanallarının da zaman zaman HD formatında filmlere yer vereceği belirtiliyor.

Yani Türkiye’de de bu teknoloji yavaş yavaş yerini bulmaya başladı. Artık HD uyumlu bir televizyon almak şart. Fakat “HD TV” derken neyi kastediyoruz bu önemli. Piyasadaki Plazma ve LCD televizyonlar “HD Ready” ve “Full HD” olmak üzere ikiye ayrılıyor. HD Ready özelliği taşıyan televizyonların aslında HD yayınlarla dolaylı bir ilişkisi var.
“HD Ready”ye dikkat…

Bu televizyonların yaptığı HD olarak gelen görüntüleri kendi ekranında görünür hale getirmek.. Yani kalitesini düşürüp seyrettirmek.. Daha teknik açıklamasını yapmak gerekirse HD Ready cihaz, 1920 x 1080 çönünürlükteki HD yayını alır, işler, size 1366 x 768 olarak sunar. Full HD televizyonlar ise bunun aksine HD olarak gelen yayını HD olarak ekrana yansıtıyor.

Yani 1920 x 1080 yayını alır, size 1920 x 1080 olarak izletir. Sony’nin son oyun konsolu Playstation 3’ü ve Blu-ray HD DVD formatındaki yeni nesil DVD’leri Full HD bir televizyona bağladığınızda karşı karşıya kalacağınız görüntü dudak uçuklatacak seviyede olacaktır.

Peki HD Ready ya da Full HD bir televizyon aldınız evinize gittiniz. İki TV arasındaki farkı anlayabilecek misiniz? Hayır… Türkiye’de henüz Digiturk’un yukarıda bahsettiğimiz kanalları dışında HD yayın yapan bir kanal olmadığı için iki TV’nin gösterdiği görüntü de hemen hemen aynı olacaktır. Yani şimdi alacağınız Full HD televizyon aslında geleceğe bir yatırım.

EKSİLERİ – ARTILARI

LCD
Artıları:

-Görüntüler net ve parlaktır.
– Titreşim ve radyasyon yok.
– Az elektrik harcar.
– Ömrü uzundur. (75-80 bin saat)

Eksileri:
– Konstrast seviyesi düşüktür.
– Her açıdan aynı kalitede görüntü alınmaz.
– Hareketli görüntülerde “flu”luk oluşur.

PLAZMA
Artıları:

– 7 milyar renkle mükemmel görüntü.
– Her açıdan aynı kalitede izleme.
– Büyük TV’lerde LCD’den daha ucuz.

Eksileri:
– LCD’den daha fazla enerji harcar.
– Ömrü 3 kat daha kısadır. (25-30 bin saat)
– Küçük ve orta boy TV’ler için daha pahalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.