Malkoçoğlu Bali Bey Nasıl Öldü?

Muhteşem Yüzyıl dizisindeki rolu aslında tarihsel gerçeklere pek de uymayan Akıncı Beyi Malkoçoğlu Bali Bey nasıl öldü mutlaka merak etmişsinizdir. Uzmanportal.com olarak sizler için araştırdık;

16. Yüzyılda yaşamış olan malkoçoğlu bali bey Kanuni Sultan Süleymanın Macaristan daki savaşlarına da katılmış bir kahramandır malkoçoğlu bali bey. Sultan süleyman ın Belgrad fethinden sonra oraya muhafız olmuştur malkoçoğlu bali bey, daha sonra Budin valisi olmuştur malkoçoğlu 1543 yılında budin valisyken vefat etmiştir. Dizide kurgularla hareket edildiği için Malkoçoğlu karakterine hiç olmamış sıfatlar da atfedilmiştir. Sonu olarak bu bir dizi bir belgesel veya tarih programı değil. Bu nedenle gerçek tarihi ancak araştırarak öğrenebilirsiniz. Muhteşem Yüzyıl dizisinin belkide en büyük getirisi halkımıza bilmediği tarihini hatırlatma ve araştırma gereksinimi hissttirmiş olmasıdır.

5 thoughts on “Malkoçoğlu Bali Bey Nasıl Öldü?

  1. Muhteşem Yüzyıl dizisinde gerçekler saptırılmış olsa dahi tarihimizdeki önemli bir dönemi araştırmamıza sebep oldu.Dizide anlatılanları araştırır olduk.Kimi doğru kimi yanlış ama bugüne kadar yeni nesil merak edip araştırmadı bile bunları.Emeğe saygı gösterelim arkadaşlar.Atalarımızın mekanları cennet olsun. Meral Okay’ı da saygıyla anıyoruz.

  2. Prof.Dr. Mustafa Akgağ, “Türk Halkının Dirlik Ve Düzenlik Kavgası” isimli kitabında Bali bey hakkında (Bak. Peçevi c.1, s.128 ve Müneccimbaşı bak. c.III, s.485 )iki Osmanlı tarihçisinden, kaynak göstererek alıntı yapıyor ve şunları söylüyor; “Örneğin Arnavud İskenderiye’ si sancak beyi Bali Bey’in zulüm ve irtikabının (irtikap:kötü iş yapma, kötülük etme, yiyicilik, yalan söyleme, hile yapma.) önüne geçmek mümkün olmayınca, İstanbul’ dan iki çavuş yollanıp, adı geçen bety ile kethüdası ve seksen kadar adamı halkın ortasında idam olunmuşlardı.”
    Ne dersiniz, Muhteşem Yüzyıl adlı dizide gerçeklerin çarpıtıldığını düşünenler, gerçeğin ne olduğunu araştırıyorlar mı acaba?
    Bunu internet mecrasında aradığınızda -bu portalda dahi- nasıl öldüğüne dair tek kelime bulamıyorsunuz, ama kahramanlıkları destanlaştırılarak anlatılıyor…
    Gerçekler acıdır ama hamaset edebiyatına kanmaktansa gerçekliğin acısını tatmak daha iyidir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.