Mantolama Nedir? Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

Bir önceki yazımızda yaşadığımız soğuk kış günlerinde nasıl enerji tasarrufu yapabileceğimizi, nasıl ısı kaybını engelleyebileceğimize değinmiştik kısaca. Bu yazımızda ise enerji tasarrufu ve ısı kaybı için hayati öneme sahip olan mantolamaya değineceğiz. Bir insanın giydiği manto gibi, bir eve giydirilip, evlerimizi sere serpe kaplayıp ısı kaybını engelleyen mantolama bakalım nasıl yapılıyormuş, işte bunun cevabı;

Mantolama Nasıl Yapılır:

 1. Başlangıç profili : Mantolama uygulamasının ilk aşaması olarak, zemine aliminyum başlangıç (su basman) profili çakılır.Başlangıç profili’nin ölçüsü, tercih edilen mantolama yalıtım levhasının kalınlığına ve uygulanacak sisteme göre değişiklik gösterir. Profiller duvara özel dübelleri ile çakılarak tespit edilirler.
 2. Yapıştırma Harcı : Profiller çakıldıktan sonra mantolama yalıtım levhalarının arka yüzüne dişli mala ile veya noktasal yapıştırma metodu ile mantolama malzemesine özel yapıştırıcı harç sürülür. Harç sürüldükten hemen sonradış cephe mantolama yalıtım levhaları duvara şaşırtma metodu ile yerleştirilir.
 3. Dübelleme : Dübellemeye başlamadan önce, mantolama levhasının sıva harcı ile yapıştıldıktan sonra sıva harcının tam olarak kuruması beklenmelidir. Dübeller yalıtım levhasının(strafor)üzerine matkap ile uygun bir delik açıldıktan sonra mantolama levhasına çakılarak sabitleştirilir.
 4. Kenar ve Köşeler : mantolama yapılırken köşelerde düzgün ve sağlam bir yüzey elde edebilmek için yalıtım uygulamasında aliminyum köşe profilleri kullanılır. Köşe profilleri, mantolama yalıtım levhalarının üzerine donatı katmanı oluşturulmasından önce yerleştirilir ve üzeri donatı sıvası ile kapatılır.
 5. Donatı Sıvası ve Filesi : Köşe profillerinden başlayarak mantolama yapılan bütün yüzeye donatı sıvası sürülür ve dişli mala ile trifillenir. Bu sıva üzerine sıva henüz yaş iken mantolama filesi, kenarları 10’ar cm birbirinin üzerine binecek şekilde yerleştirilir.mantolama Filesinin üzeri tekraren mantolama sıvası ile kapatılır.
 6. Deloratif hafif sıva : Son kat hafif sıva, donatı sıvası tamamen kuruduktan sonra istenilen kalınlıkta (2,3,4 mm) uygulanır. Böylelikle,dış cephe mantolama uygulamasının dışında sert ve dekoratif, koruyucu bir katman oluşturulur.
 7. Boya : Mantolama uygulamasının son aşaması, hafif sıva uygulanmış dış cephe zemini arzu edilen silikonlu kaliteli bir dış cephe boyası ile boyanmasıdır.

 

Yalıtım malzemeleri Ve Levhaları

 • EPS : Günümüzde kullanılan mantolama sistemleri ve yalıtım levhaları arasında, en popüler olanı EPS (Ekstrüde Polistiren) mantolama ve yalıtım levhasıdır. Oldukça düşük bir ısı iletkenlik (0,031 W/mK)değerine sahip olan EPS’yalıtım levahları yangın sınıfı B-1 (Zor alevlenici) ve min.20 Kg/m³ yoğunluktadır. Ülkemizde, dış cephe ısı yalıtımında, çoğunlukla 3 cm kalınlığında, binili tipleri kullanılmakla birlikte, teras yalıtımı, özel işlemler veya istenildiği durumda, 5 cm kalınlığında mantolama levhalarıda kullanılmaktadır.
 • XPS : Ekspande Polistiren. Birim hacim kütlesi 16 Kg/m³ ve Isı iletkenlik değeri 0,040 W/mK’dır. EPS levhalara göre daha ekonomik olan XPS mantolama yalıtım levhaları B-1 yangın sınıfına girerler. Beyaz köpük olarak da bilinir.
 • Taşyünü : Isı yalıtımı ve ses yalıtımı amacı ile kullanılan taşyünü, diğer yalıtım ve mantolama, levhalarına kıyasla daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir. Doğal yapısı nedeni ile yangın sınıfı A (Yanmaz) olan taşyünü 0,040 W/mK ısı iletkenlik değerine sahiptir

 

YAPIŞTIRICI HARÇ MALZEMELERİ

Polimer esaslı, mineral, kuru, nefes alabilen ve yüksek yapışma özellikli özel bir harçtır. 3,5 – 4,5 Kg/m² sarfiyatı ile kullanılan yapıştırıcı harç, her türlü mineral yapıdaki yüzeye, polistiren ve taşyünü ve mantolama levhalarını yapıştırmak için kullanılır. Su ile karıştırılarak, kullanım esnasında hazırlanır.

 

BAŞLANGIÇ (SU BASMAN) PROFİLİ

Su basman seviyesinde, mantolama sistemini darbelerden koruyan 0,4 – 0,6 mm, alüminyumdan imal edilen, damlalıklı taşıyıcı profildir. Kullanılacak dış yalıtım mantolama levhasının kalınlığına göre, değişik boyutlarda olabilir.

 

ALÜMİNYUM PROFİLLER

Mantolama yapılacak bina köşeleri, pencere ve kapı merkezleri gibi dış köşelerde, mantolama sistemini korumak maksadı ile kullanılan, yan yüzeyleri delikli, 25/25 mm alüminyumdan imal ‘L’ profilidir. Aynı zamanda mantolama sıva uygulamasında mastar görevi görmektedir.

 

PLASTİK DÜBELLER

İç ve Dış mantolama (izolasyon) yalıtım levhasını duvara veya tavana monte etmek için kullanılan plastik bağlantı elemanıdır. Tuğla üzerine yapılan uygulamalarda, boşluğa gelen dübeller, çıkartılarak başka bir noktadan çakılmalıdır. Dübelin çakılacağı noktada, yalıtım levhaları bir miktar oyularak, dübel çakıldığında yalıtım levhasının üzerinde kabartı olmaması sağlanmalıdır. Normal uygulamada 1 metrekare yalıtım levhasına minimum 6 Adet çakılır

 

DONATI SIVASI

Yalıtım ve mantolama için özel kimyasal karışımlı bir mineral kuru ısı yalıtım sıvası ve sıva harcıdır. Yalıtım levhası üzerinde yüksek elastikiyet ve adherans oluşturacak şekilde toz polimerlerle ve su iticilerle takviye edilmiştir. Yalıtım levhasını dış etkenlerden korumak için iki kat olarak ve donatı filesi takviyesi ile uygulanır. Ortalama sarfiyatı 3,5 – 4 Kg/m²’dir

 

MANTOLAMA FİLESİ

Yalıtım levhası üzeri donatı sıvası, genleşme derzleri, montaj derzleri için üretilmiş ve özel alkalilerle emprenye edilmiş, cam elyaf sıva filesidir. Sıvadaki çatlamaları önler ve yüzeye direnç kazandırır. Mantolama uygulamasında kullanılacak donatı filesi 145 – 170 gr/m² ağırlıkta, 3-4 mm göz aralıklı olmalıdır.

 

ISI YALITIM SIVASI

Çimento esaslı, elyaf katkılı, taş sıva izlenimi veren, son kat hafif dekoratif sıvadır. Mantolama uygulamasında alt katmanları dış etkilerden yüksek sertliği ile korur. Zeminden kaynaklanabilecek görüntü bozukluklarını egale eder. 3 mm kalınlık için ortalama sarfiyatı 3-3,5 Kg/m²’dir. Beyaz renktedir.

2 thoughts on “Mantolama Nedir? Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

 1. ben kayseri’de ikamet etmekteyim ve bina yöneticisiyim binamızda bu sen mantolama yaptırmaya karar verdik fakat hangisini yaptıracağımıza bir türlü karar veremedik bize göre sanki taş-yünü daha güzel ve sağlıklı gibi geliyor.fakat onun içinde bazı kişiler şöyle söylüyorlar eğer sıva çatlağı olursa su alabilir ve taşyünü su alırsa bozulur daha kötü olur diyorlar.benim meramımı sanırım anlamışsınızdır bu konularda bize yardımcı olurmusunuz.

 2. Merhaba mantolama hakkında verdiğiniz bilgiler güzel ayrıca okunması gereken detaylı bilgilerede isiyalitim org buradan ulaşabilirsiniz herkese iyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.