Medresetü’z Zehra Ne Demektir? Kısaca Medresetüz Zehra Üniversitesi ve Projesi

Şuanda güzel ülkemizin en önemli ve büyük sorunu su götürmez bir gerçtektirki “Kürt Sorunu”dur. Bu sorunu herkesten çok çok önce gören Said-i Nursi Hazretleri, günümüzden tam 100 yıl önce geliştirdiği proje ile bu sorunun üstesinden nasıl geleceğimize değinmişti.

Proje oluşalı 100 sene olmasına rağmen, çeşitli siyası nedenlerden dolayı unutuldu gitti. Son günlerde projenin yeniden düşünülüp Başbakan’a sunulması ile yeniden gündeme geldi.

Raporda, açılacak okulun terör ve ırkçılığa panzehir olacağı vurgulandı .Bediüzzaman Said Nursi’nin, 1911 yılında ‘Münazarat’ kitabında ortaya koyduğu Doğu ve Güneydoğu’da Kur’an ve pozitif bilimlerin okutulduğu “Medresetü’z Zehra” kurma projesi, Bediüzzaman’ın vefatından 52 yıl sonra yeniden gündemde. Med Zehra Vakfı’nın geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a sunduğu raporda, Doğu ve Güneydoğu’daki halkın, Said Nursi’nin 100 yıl önce ortaya attığı ‘Medresetü’z Zehra’nın kurulmasını beklediği belirtilerek, okulun açılması istendi.

‘ARAPÇA VACİP, KÜRTÇE CAİZ, TÜRKÇE LAZIM’

Raporda, kurulması istenen “Medresetü’z Zehra”nın merkezinin Van’da olması istendi. Ayrıca bu okulun Diyarbakır ve Bitlis’te de kampüslerinin olması istendi. Arınç’a sunulan raporda okulun dili olarak ise “Arapça vacip, Kürtçe caiz, Türkçe lazım” ifadeleri kullanıldı. Emirdağ Lahikası ve Münazarat adlı kitaplardan alıntılara da yer verilen 7 sayfalık raporda okulun islam aleminin birliğinin sağlanması, Anadolu’nun diğer islam devletlerine açılmasını kolaylaştırılacağına, ırkçılık ve terörü yok edeceğine vurgu yapıldı.

NEFİS TERBİYESİ DE VAR TIP DA!

Raporda, okulda okutulması istenen dersler ise ‘Medrese ilimleri’, ‘Tasavvuf ilimleri’ ve ‘Fen bilimleri’ olmak üzere 3’e ayrıldı. Medrese ilimleri arasında ‘Tefsir’, ‘Hadis’, ‘Fıkıh’ ve ‘Siyer’ derslerine yer verilen raporda; Tasavvuf ilimleri için ‘Nefis terbiyesi’, ‘riyazet’, ‘insanın kendini bilmesi’, ‘sabır’ ve ‘flükür’ gibi dersler zikredildi. Okulda okutulması istenen modern bilimler ise ‘Fizik’, ‘Kimya’, ‘Biyoloji’, ‘Tıp’, ‘Edebiyat’, ‘Tarih’…

2015’E KADAR AÇILMASI İSTENDİ

Raporun ‘netice’ bölümünde ise üniversitenin 2015 yılına kadar açılması istendi. “Bu üniversitenin teşekkülüne fliddetli ihtiyaç olup kati maslahatları vardır” denilen raporda “Ayrıca hiçbir zararıda bulunmamaktadır. Hükümet, bu uluslararası projeyi hayata geçirmesiyle hem alem-i islam’ın vahdetine bir vesile olmuş olur, hem de milyonlarca nur talebesinin makbul dualarını kazanmış olur.

Ayrıca 23 mart 2015 yılına kadar bu projenin hayata geçirilmesi halinde Üstad Bediüzzaman’ın ellibeş yıllık gaye-i hayalinin, vefatının 55. yılına tevafuk etmiş olacaktır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.