Kategoriler
MÜZİK

Metal ve Rock Müziğin Arasındaki Fark Nedir?

Özellikle gençlerin en büyük uğraşı haline gelen müzk, bazende onları hiç istenmedik sonuçlara kadar itebilmektedir. Öyleki bazen insanları mutlu edebilmekte, bazende ölüme kadar götürebilmektedir. Bu durum müziğin gücünden geliyor elbetteki.Hatta bu gücün farkında olan bazı grup ve oluşumlar, müzikle kendi üye ve militanlarına kitlesel olarak istedikleri gibi kanalize edebilmektedirler. Örneğin geçen gün yapılan bir araştırma ve soruşturmayla Amerikadaki neo-nazilerin grup üyelerini müzikle politikalarına inanmaya ve saldırmaya teşvik ettikleri ortaya çıktı.

Müzik bu kadar ilgnç ve önemli br etkenken, bizde son yılların en popüler müzik akımlarından metal ve rock müziğe değinmek istedik biraz. Konuyala ilgili fazla bilgisi olmayan insanların iki arasındaki farkı farketmediklerini biliyoruz. Bizde kısaca bu farkların ne olduğuna değineceğiz bu yazımızda.

Metal, rock müziğin daha sert ve agresif olan türüdür.

Distorsiyon (Distortion) gitarlar brutal, çiğlik vokaller (scream), hızlı ritimler içerir.

Bunun yansıra içerisinde bir çok türe ayrılan Metal, bu tarzın dinleyicilerine her tür soundu içinde barındırır. Bilinen en ünlü metal grupları içerisinde Black Sabbath,At Vance,Stratovarius,Therion,Des truction,Iron Maiden, Helloween, Judas Priest, Manowar,Megadeth,Metallica,Ann ihilator,Blind Guardian,Death,In FlamesLamb Of God,Pantera,Slayer,Children of Bodom,ve AC-DC örnek gösterilebilir… Thrash/Speed,Death,Black ve Gothic,Doom,Heavy,Melodic Death,Dark,Oriental gibi bölümlere ayrılır. Adlarından da anlaşılacağı gibi death’de ölüm konusu işlenir black’te ses diyaframdan gelir gothic tarzı ise buna Lim tarzı olarak adlandırılabilir. Thrash’te ise en önemli unsur hızdır…

Otellikle heavy metal genelde yanlış şeylere isyan eder sistemi eleştirir herkese kafa tutar doğru görmediği her şeye şarkı yapabilir, rock müzik ise daha çok genç kesime hitap eder gençlik sorunları ask hayatındaki olsun okul hayatındaki olsun ailevi sorunlar olsun bu tarz konuları tema edinir.

İkisi arasındaki farkları kısaca böyle belirttikten sonra isterseniz şimdide bunları maddeler halinde biraz daha açalım;

 1. Rahatlıkla anlaşılamayan farklardır. bu iki ana türün arsındaki farklar şu şu şu diye genel olarak ayıramayız. o yüzden rock ve metali alt türlerine böldüğümüzde ortaya çıkan tabloyu esas alarak bir takım yorumlar yapabiliriz. Evet, rock da metal de kendi altında dallara ayrılır. bu açıdan metalin alt kollarına indikçe daha agresif ve sert türevleriyle karşılaşırız. rock’ın alt dallarına baktığımızda ise sound ve sertlik olarak fazla uç noktalarda olmadığını söyleyebiliriz
 2. Metal, sert veya yumuşak formda olabilir elektrik iletir, rock ise daha kalıplı, daha durağan bir yapıdadır.
 3. Metalde yapılan müzik sözlere göre daha baskındır daha önce çıkar, rockta iste sözler daha baskındır yani bir “metal gurubundan birini söyle” dendiğinde akla önce gitarist, baterist fln gelir, ama “rock grubundan birini söyle” dendiğinde önce akla volkalist gelir. tek başına metal albüm yapan görülmez metalcilerin hepsi grup olarak albüm çıkarırlar ama tek başına rock albüm çıkaranlar çoktur.
 4. Metalde sıyah bır tarz hakımdır. Gothıc Steal.Rock punk ve ya emo steal olarak yaygındır.
 5. Rock bas agrısına ıyı gelır. Metal ıse sanıldıgının aksına bas agrısını kokten cozer.(Muzıgı ıcınde hıssedenler ıcın)
 6. Metal yapan vokallerin genelde sesleri kalındır(orn. James hetfield).Rock vokallerinin sesi incedir tizdir hoştur. (orn: freddie mercury)
 7. Rock’un doğuşunda dünyanın durumunu eleştirme, somut şeylere karşı gelme ve protestlik vardır. metal müzik’de ise soyut şeylere olan tepki ve depresiflik vardır. rock ilk olarak ingiltere’deki işçi sınıfının çocuklarının kapitalist patronlara olan tepkisi şeklinde ortaya çıkmıştır. metal müziğin doğuşunda ise müziği oluşturanların kendi içlerinde yaşadıkları bunalımlar ve depresyonlar hakimdir.
 8. Metal evin sert abisidir, rock ise sakin çocuğudur, ama onu da kızdırmayın küfür eder.
 9. Metal zaten rock müziğinin genişlemiş bir türü olduğundan, aşırı farklılıklar yoktur. Ama tabiki de metal müzik daha hızlı, serttir.
 10. Rock ihtiyar delikanlıdır, metal ise ergen genç.
 11. Rockcılar fender gibson kullanır metalciler jackson esp schecter. Rockçılar tek cross 2 tom ile yetinebilirken metalciler çift kross çok tom çok zil kullanırlar.
 12. 1940 lı yıllarda blues, 50s de rock n roll ve 1960 dan itibaren ise rock ın oluşumu ve türevlere ayrılmasıyla gitarların daha bir kendini ön planda gösterdiği yıllar başlamıştır. müziğin anlattığı tema ve lirikler o dönemin genç nesili için bir manifesto anlamı taşımaktaydı. Rock sayısız türeve ayrılırken daha zor daha karmaşık armonilere yöneldi. Bu rock içinde dahi farklı fan kitleleri oluşturdu. 60 lı yılların ikinci yarısı ve 1970 yılı başı itibarı ile metal müzik kendini iyiden iyiye bellı etti. rock müziğe oranla daha bir başkaldıran lirikler ve sınırı olmayan bir öfke hakimdi.Bu gitarların daha mükemmelliyetçi duruşunu ve daha sert olmalarına ön ayak oldu. Distortion ve riff daha saldırgan rockta ise daha komplike ve düşündürücüydü. rock sofistike bir kültür içinde yer alırken metal daha depresif ve aykırı örnekler verdi. gitarlar tahmin edilemeyecek derece hız kazandı. zamanla bu değişim vokal performansları da farklı denemelere itti. scream ve brutal diye adlandırılan, birçokları için şaşkınlık yaratan bir tarzdı. bu tarz davullarında yoğunca hissedilmesiyle black, trash, speed, power gibi metal türlerini oluşturdu. 90’lı yılların özellikle ikinci yarısından itibaren ise rock ve metal müzik o eski şaaşalı dönemlerini yitirdi ve genelde eskiyi başarısız şekilde tekrarlayan örneklerine sahne oldu. bu farkı hem rock – metal arasında, hemde geçmiş dönemde icra edilenle son dönemlerde önümüze konulan diyerekte ayırabilir ve farklarını rahatlıkla görebiliriz.
 13. Rock da Heandbang(kafa sallamak) yapmak nerede ıse ımkamsızdır. Metal de ıse Heandbang yapılmıcak parca cok azdır.
 14. Metal beynin her yanına etkı yapar, rock sadece kafaya etkı yapar.
 15. Rock müzikte brutal vokal pek kullanılmaz. metalde ise damardan girer. metal müzikte kadın solist ender bulunur, lakin elinizi sallasanız kadın rockçuya çarpabilirsiniz.
 16. Rock düşünmenizi, metal hissetmenizi sağlar.
 17. Rock kenardan dalar, metal dırek karsıdan dalar.
 18. Muhallebiyle sütlaç arasındaki farktır.ikiside sütten yapılır ama tatları farklarıdır.
 19. Heavy Metal daha bir baba’dır. Hatta en baba müziktir. Şahsen ben black, death, trash turlerını dınlemeyı severım ve bunlar her an her yerde dınlenmez. Rock ıse yolda arkadasınla yururken bıle dınlenebılır.
 20. Rock daha hafif öğeler bulundurur , aşk , ayrılık , siyaset gibi konuları ele alırken metal müziğe baktığımızda ölüm , sonraki dünya ve insanın karanlık yönlerini ele aldığını görürüz.
 21. o yuzden her emre aydın, avrıl dınlıyen metalcı olamaz.
 22. 21.rock burundan, metal damardan alınır
 23. 22.metalde rocktan daha çok cross kullanılır,black metal gruplarının çoğu double cross kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.