Muta Nikahı (Evliliği) Nedir? Muta Nikahı Ne Demektir?

Muta Nikahı (Evliliği) Nedir? Muta Nikahı Ne Demektir? Muta nikahı nedir, muta evliliği nedir, muta nikahı ne demektir, muta nikahı haram mıdır? Hangi ülkelerde vardır? Başbakan Erdoğan’ın Akp toplantısında söylediği  “benimle ilgili muta işini gündeme getirebilirler” dediği muta nikahı bir erkeğin rızası olan bir kadınla, para karşılığı belirli bir süre birlikte olmak üzere evlenmesine deniyor. Acem nikahı ya da Fars nikahı da deniliyor muta nikahına. Muta nikahı şuan İran’da yapılıyor.

İran bilindiği üzere Şii mezhebinden. Şii mezhebine göre, muta nikahı halen İslamiyetin izin verdiği bir uygulama o yüzden de muta nikahı yapılıyor. Ancak Sünni mezhepler muta nikahının kaldırıldığını düşünüyor bu yüzden muta nikahının zina olduğunu yani günah olduğunu söylüyorlar.

Şii mezhebinde Müt’a nikahı için erkek ve kadın belirli bir süre ve ücret karşılığında anlaşırlar. Bu evliliğin süresi en az bir cinsel birleşme kadar, en çok 99 sene olabilir. Erkek, rızası olan kadına, “Beni (…) (aylık) bir zaman için müt’alandır” veya ” (…) kadar para karşılığında seninle müt’alandım” der. Müt’a nikahı ile evlenen kadın, nikahın süresi ne kadar olursa olsun mirastan hak iddia edemez.

Müt’a nikahı ile evlenen erkek, sonradan normal nikahın şartlarını yerine getirip bu kadını sürekli eş olarak alabilir.

One thought on “Muta Nikahı (Evliliği) Nedir? Muta Nikahı Ne Demektir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.