Muta Nikahı Nedir? Muta Nikahı Nasıl Kıyılır?

İslam öncesi Arap toplumunda kabul gören bir evlilik türü olan Muta nikahı İslam ile birlikte kadını korumak için yasaklanmıştır. Çünkü kadın ile geçici olarak evlilik onun evlilik ile doğan haklarının hiçbirinden faydalanamamasını sağlıyor. Bu niyeti bozuk erkeklerin işine gelirken olan yine kadına oluyor.Muta nikahını uzmanportal olarak sizler için araştırdık:

Muta nikahı, şahitsiz olarak bir kadına belli para verip, belli zaman için beraber yaşamayı sözleşmek demektir. Müta nikahının haram olduğunda bütün âlimlerin sözbirliği bulunduğu, Mizan-ül-kübra’da ve İbni Âbidin’de yazılıdır.

İmam-ı Taberani bildiriyor ki:
Abdullah ibni Abbas (Müta nikahı önce helal idi. Fakat, (Analarınız, size haramdır) mealindeki âyet-i kerime geldikten sonra, haram edildi. Müminun suresinin (Ancak zevceleriniz ve sahip olduğunuz cariyeleriniz helaldir) mealindeki âyet-i kerimesi, müta nikahının haram edildiğini kuvvetle bildiriyor. Çünkü, bu âyetten yalnız zevcelerin ve cariyelerin helal olup, başkalarının haram olduğu anlaşılmaktadır) demiştir.

Müta nikahının haram olduğunu, Hazret-i Ali de içinde olmak üzere, birçok Sahabi-yi kiram bildirmiştir. Buhariyi şerif kitabında (Hazret-i Ali, Abdullah ibni Abbas’a, Resulullah, Hayber gazasında, müta nikahını ve eşek eti yemesini yasak etti, buyurmuştur) yazılıdır. Bundan başka, (Müslim-i şerif) kitabında ve İbni Mace’nin kitabında, Peygamber efendimizin (Ey müslümanlar! Kadınlar ile müta nikahı yapmanıza izin vermiştim. Fakat, şimdi bunu, Allahü teâlâ haram etti. Kimin yanında böyle kadın varsa, onu salıversin ve ona vermiş olduğu malı geri almasın!) buyurduğu yazılıdır.

Bütün tefsirler ve fıkıh kitapları diyor ki, Nisa suresi, 24.âyetinin (İstimta’ ettiğiniz kadınların ücretini veriniz) meal-i âlisi, müta nikahı için değildir. Nikahtaki mehr parasını vermek içindir. Mesela (Beydavi tefsiri) ve bunun hâşiyesi (Şeyhzade tefsiri) ikinci cilt, 26. sayfada, yukarıdaki âyetin tefsirinde buyuruyor ki:
(Bu âyet-i kerime, sahih olan nikahı bildirmektedir. Müta nikahının mubah olmasını göstermiyor. Nitekim mehr parasını emrediyor. Müta nikahı, önce mubah olmuştu. Sonra yasak edildi. İslamiyet’te belli bir zaman için nikah yapmak yoktur.)

5 thoughts on “Muta Nikahı Nedir? Muta Nikahı Nasıl Kıyılır?

  1. siz epey uydurmuşsunuz ve hadisleri yanlış yorumlamışsınız! siz sünnisiniz ve siz değilmiydiniz imam hüseyini katledenler gidip sününün boş şeylerini millete aktarmayn

  2. sünniler etrafı görmemek için at gözlüğüyle dolanıosunuz sanki bi dünya bi daire çizmişiniz dışına çıkamıonuz bu söz ömere ait degilmi mezardan peygamber çıksa onuda cezalandırırım dien bu nikah kuranla geldi kuranla gidecektir he gerçi dogru düzgün kuranı bile meal edemiyonuz daha kaldı muta yı kabul edesiniz
    esselamun aleykum ve rahmetullah

  3. arkadaşlar lütfen usluplarınızı düzeltin aksi takdirde haklıda olsanız bile kendi bağlı olduğunuz mezheplere zarar verdiğinizin farkında olurdunuz.sizler birbirinizin düşmanı değil yanlızca farklı yorumlayanlarsınız.birbirinize cevap verirken ortak düşmanın şeytan olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.