Nejat Uygur Kimdir? Nejat Uygur’un Hayatı

Yediden Yetmişe herkesin tanıdığı ve istisnasız herkes güldürmeyi başaran Türk Tiyatrosunu usta ismi Nejat Uygur 18 Kasım 2013 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Yaptığı tiyatro oyunlarıyla siyasete bulaşmaan herkesi kucaklamayı bilen bu usta komedyene, büyük tiyatrocuya Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
Usta tiyatrocuyu biraz daha yakından tanıyalım:

Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Nejat Uygur, Kilisli sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilip meşhur edilmişti. Eğitimini Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde tamamladı. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe’de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başladı. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel bölümüne giren Nejat Uygur mezun olamadı.

1943 yılında Sarıyer Halkevi’nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisiydi. 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirdi.

13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile Süha, Kemal, Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya geldi. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle “armut ağacının dibine düşmüş” ve tiyatrocu oldu.

Nejat Uygur, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Uygur, 10 Eylül 2007’de beyin damarlarında oluşan bir tıkanıklık nedeniyle vücudun sol tarafında kısmî felç geçirmişti.

Nejat Uygur’un şu sözleri herkesi duygulandırmıştı:

Bir gün gelecek tiyatronun zilleri susacak,
Tiyatronun ışıkları sönecek,
Tiyatro perdesi bir daha açılmamacasına üstüme kapanacak.
Hiç üzülmeyin seyircilerim.
Söz veriyorum sizlere dertlerinizi ben götüreceğim,
Kahkahalar sizlere kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.