Obezite, Şişmanlık, Sağlıklı Yaşam ve Sağlıklı Beslenme

Obezite(şişmanlık), insan vücudunda yağ hücrelerinde depolanan doğal enerji rezervlerinin ciddî risk oluşturacak düzeyde artması ve sonuçta ölüm oranlarının kaçınılmaz olarak yükselmesi ile karakterize bir hastalıktır. Yağ dokusu rezervlerindeki bu artış kişinin biyolojik özellikleri, psikolojik yapısı ve çevresel faktörlerin henüz aydınlatılamamış karmaşık ilişkisi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Vücut ağırlığındaki fazlalığın Koroner kalp hastalıkları, Tip 2 Diyabet, İnme (beyin damarlarının tıkanması sonucunda gelişen felç), Uyku Apnesi, Osteoartrit ve Sosyal İzolasyon gibi ciddî hastalıklarla olan ilişkisi bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Obezite geleneksel yöntemler ile tedavi edilebilen basit bir fazla kilo sorunu değildir, yüksek sağlık riskleri taşıyan ciddî bir klinik hastalık ve tehlikeli bir toplumsal sağlık sorunudur.

Türkiye’de 10 erişkinden 4’ünün fazla kilolu, 3’ünün ise obez.Türkiye de bu salgından kaçamadığı için, Türk toplumu gün geçtikçe şişmanlıyor. “2009 yılında 199 ülkede yapılmış bir çalışmaya göre, dünyada 1, 5 milyar fazla kilolu, 502 milyon obez erişkinin olduğu görüyoruz. 18 yaş altında 170 milyon çocuk ise obez. 1970’lerden sonra bizde obezite artmıştır.

Türkiye’de her 3 kadından biri ve her 5 erkekten biri şişmandır. Türkiye’de şişmanlık son 10 yılda kadınlarda %65 oranında, erkeklerde ise %30 oranında artış gösterdiği saptanmıştır. Yeni yapılan bir çalışmada bölgelere göre şişmanlık en fazla İç Anadolu’da (yüzde 25 ), en az ise Doğu Anadolu’da (yüzde 17,2 ) saptanmıştır. Her 2 ev kadınından 1’inin şişman ve kadınların şişmanlığının tamamına yakınının da hastalık getiren ”elma” tipinde olduğu ortaya konmuştur. Türkiye’de her 3 kadın ve her 5 erkekten 1’inin şişman olduğu saptanmıştır.

Almanya’da yaşayan Türklerde 1997 yılında Giessen şehrinde yapılan bir araştırmada erkeklerde %21,4, kadınlarda ise % 47,6 oranında bulunmuştur. Bu oldukça yüksek bir orandır.

Şişmanlığın giderek artmasının nedeni fizik aktivitenin azalması veya hareketsizliğin giderek artmasına, beslenme alışkanlıklarındaki değişmeye, lezzetli ve yağ içeriği yüksek gıdalarla beslenmeye ve fast-food türü gıdalarla beslenmenin artmasına bağlanmaktadır.

Şişmanlıktan kurtulmak için; öğünler ve ara öğünleri atlamayın. Öğünlerinizi, azar azar ve sık tüketilecek şekilde düzenleyin. Diyet yapanlar genelde tüm gün boyunca aç kalıp, metabolizmalarını zayıflatırlar ve metabolizmanın en zor çalıştığı akşam saatlerinde çok daha fazla yemek tüketirler, buna paralel olarak hızlı bir şekilde kilo alırlar. Akşam yemekleri en geç 19.00-19.30 saatleri arasında yenilmelidir. Yeşil çay için ve bol bol yoğurt tüketin. Günde en az 2 litre su için. Tek tip beslenmeyin. Özellikle kepekli tahıl ürünlerini tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.