Öksürük Neden Olur? Öksürük Nasıl Geçer ve Öksürük İçin Tedavi Edici Bitkiler

Şuanda yaşadığımız kışın en soğuk günleri maalesef beraberinde birçok kötü hastalığıda getiriyor. Soğuk algınlığı, grip türleri bunların başında gelmektedir. Sadece bu iki hastalık değil, birçok hastalık öksürük şeklinde kendini gösterir. Hafif öksürükler neysede ağır öksürükler insanın ciğerini parlayacak gibi canını acıtır bazen. Bizde uzmanportal.com olarak öksürdüğünüz zaman neler yapmanız gerektiğine değineceğiz kısaca;

Öksürük Nedenleri

Öksürük solunum yolu hastalıklarında en sık görülen belirtilerden biridir. Solunum yollarına giren yabancı cisimleri ya da içeride oluşan bronş salgısı, balgam, kan gibi patolojik maddeleri dışarı atmaya yönelik bir refleks biçiminde ortaya çıkar.

Sigara : Kuru ve kesik kesik veya balgam çıkararak öksürüyorsunuz ve bu, sabah kalktığınızda ya da sigara içtikten sonra şiddetleniyor. Sigara içenlerin öksürmesine sigara dumanında bulanan birçok zehirli kimyasal yol açar ve bundan kurtulmanın tek yolu sigarayı bırakmaktır.

Solunum yolu enfeksiyonu : Balgam çıkararak öksürüyorsunuz ve ateşiniz 39 derece üzerinde. Çok yorgunsunuz, kaslarınız ağrıyor ve kendinizi günlük faaliyetlerinizi yapamayacak kadar hasta hissediyorsunuz. Beyaz balgam genellikle seyrini izlemeniz gereken, ama kendi kendine tedavi yöntemleriyle hafifletebileceğiniz viral enfeksiyona işaret eder. Yeşil veya pas rengi balgam çoğu kez bakteriyel enfeksiyonun göstergesidir ve antibiyotik gerektirir.

Alabileceğiniz Önlemler Nelerdir

Öksürürken çıkan balgamı (gece uykusu dışında) yutmayın. Buhar veya sıcak duş balgamı inceltir ve rahat öksürmeyi sağlar. İçinde balgam söktürücü olan ve reçetesiz satılan bir ilacı deneyin, ama eğer çok balgam çıkartan sürekli ya da kronik bir öksürüğünüz ya da astımınız varsa, balgam söktürücü kullanmayın bol sıvı için.

Kuru ve kesik öksürükte boğaz pastili veya (içinde dekstrometorfan bulunan) reçetesiz satılan bir öksürük ilacını deneyebilirsiniz, ancak başka ilaçlar kullanıyorsanız, mutlaka doktora danışın. Sıcak su, çay veya limonataya katılmış balı da deneyebilirsiniz.

Burun akıntısı boğazınızda tahrişe yol açtığı için öksürüyorsanız, reçetesiz satılan ilaçlar ya da antihistaminler balgamı kurutabilir.

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürüğün bir çok çeşiti vardır.Kuru öksürük,balgamlı öksürük gibi…Öksürüğün tedavisi bağlı olduğu hastalığa yönelik olmalıdır.

Kuru öksürük, hava kirliliği veya sigara gibi tahriş nedenleri ortadan kaldırıldığı zaman çoğunlukla kesilir. Güzel bir havalandırma ve havanın nemlendirilmesiyle birlikte öksürük büyük oranda azalır.

Enfeksiyon kapılmış ise bu öksürük, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Enfeksiyonlardan kaynaklanan öksürükler, pisliklerin akciğerlerde birikmemesi için, kesilmeyip, tersine, desteklenir.

Öksürük İçin Şifalı Bitkiler

  • Zencefil Bal karıştırılır yenirse en kötü öksürüğü üç günde keser.Öksürüğün en tesirli ilacıdır.
  • Servi kozalağı kaynatılır, bir bardak içilirse, geceleri uykuya engel olan kuru öksürüğü keser.
  • Hardal ile bal karıştırılıp yalanırsa öksürüğü kökünden keser.
  • İncir, çemen ve ayva çekirdeği, su ile kaynatılarak içilirse, öksürükten kaynaklanan göğüs hırıltısını keser.

One thought on “Öksürük Neden Olur? Öksürük Nasıl Geçer ve Öksürük İçin Tedavi Edici Bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.