Osman Baydemir Kimdir? Kısaca Hayatı ve Siyasi Kariyeri

Osman Baydemir, 1971 yılında Diyarbakır”da doğdu. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, bir yıl serbest avukatlık yaptı. 1995 yılında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 1995-2002 yılları arasında İHD Yönetim Kurulu üyeliği, Şube Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

3 Kasım 2002 seçimlerinde DEHAP listesinden Diyarbakır Milletvekili adayı oldu.

Mayıs 2003-Aralık 2003 tarihleri arasında ABD’de İngilizce dil eğitimi aldı. Diyarbakır Barosu, Toplumsal Hukuk Araştırma Vakfı üyelikleri yanı sıra, Göç ve İnsani Yardımlaşma Vakfı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucu üyesi.

Osman Baydemir, İHD Genel Başkan Yardımcılarından Reyhan Yalçındağ ile evli.

Şuanda Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Baydemir, bir belediye başkanından çok Kürtlerin sözcüsü gibi algılanıyor. Ve her sözü olaya dönüşüyor. Osman Baydemir, Roj TV’nin kapanmamasını, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılmasını istiyor. (Tempo Dergisi)

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in, PKK militanlarına sahip çıkmasının kabul edilemeyeceğini söyledi ve soruşturmanın başlatıldığını açıkladı.

One thought on “Osman Baydemir Kimdir? Kısaca Hayatı ve Siyasi Kariyeri

  1. ocalana yapılan tecrıdın kalkmadıgı surece kendi ana dilimizlen kendimizi savunmadıktan sonra ıstedıgı kadar sorusturma baslatılsın en fazla kalem kırmaktan muebeti alırız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.