Otomobil Fiyatlarındaki Zamlar Sonrası Son Otomobil Fiyatları

Teknolojik gelişmelerin hızla arttığı günümüzde otomobil sahipliği de giderek artıyor. Hepimiz bir yerlere koşturma telaşı içerisinde olduğumuz hayatımı idame ettirmeye çalışırken; bizleri hızla istediğimiz noktaya götürecek binek araçlarını tercih ediyoruz. bu araçları tercih ederken; ihtiyaçlarımızı ve bütçemizi de bir kenara koyarak birer araç sahibi olmaya çalışıyoruz. Tabi bir otomobil alırken; zevklerimiz de devreye giriyor. Farklı model ve farklı markalarda üretilen birçok otomobil içerisinde kendimize uygun olanı seçemeye çalışıyoruz.

Günümüzde artık lüks olmaktan çıkan otomobil ile otomotiv sektörünün de yüzü gülüyordu. Taki ÖTV rakamlarındaki artışa kadar. Yeni düzenlenen ÖTV rakamlarına göre otomobil fiyatlarında meydana gelen artış otomobil tüketicilerini de satıcılarını da düşündürmeye başladı.

Firmalar yapılan vergilendirmelerin ve vergi politikalarının otomotiv sektörüne vereceği zarardan bahsederken; tüketiciler ise almak istedikleri modellerden vazgeçiyorlar. Özellikle ülkemizde yerli marka otomobil üretimi fikrinin tam da canlanmaya başladığı son günlerde yatırımcıları da geriye çeken yeni ÖTV rakamları sektör için ciddi bir yük getireceğe benziyor.

Citroen markası yapılan düzenlemeden ciddi oranda etkileneceğini belirtirken; Volvo, belirli bir zaman dilimi verilerek bu sürece göre hareket edilseydi daha doğru olacağını belirtti. Bu durumdan olumsuz olarak etkileneceği belirten Volvo, ciro ve gelirlerinde ciddi düşüşler beklediğini de yorumlarına ekledi.

Getirilecek her türlü ek maliyetin satışı olumsuz etkileyeceğini belirten Renault ise; yeniden düzenlenmiş olan ÖTV oranlarına ise hemen hemen aynı yorumlar getirdi.

Hyundai markası ise; yaptığı açıklamada, belirtilen yeni oranlara ve düzenlemelere karşılık firmalara yüklenecek maddi külfeti gidermek amacıyla yeni teşvikler beklediklerini ve devletin bu teşviklerle otomotiv sektöründe yaşanacak olan talep azlığını yeniden canlandıracağını belirtti.

Otomobil markalarının dışında çeşitli firmaların ditribütörlüğünü yapan Doğuş Otomotiv, konuya saygı duyduklarını söyleyerek; her türlü oluşabilecek duruma karşı çalışma yaptıklarını ve olumsuzlukları en aza indirmeye çalıştıklarını ekledi.

Bunların yanı sıra Otomotiv Distribütörleri Derneğinden gelen açıklamada yapılan vergilendirmelerin sektöre ciddi bir yük bindiğini ve ek maliyet oluşturuğunu işaret etti.

Yapılan yeni düzenlemenin ülke çapında sektöre büyük bir engel oluşturduğunu belirten dernek ve satıcılar, tüketicilerin taleplerinde azalma beklerken; aynı zamanda bu durumu nasıl tolere edebilecekleri konusunda da çalışmalara başlamışlardır. Her ne kadar etkilenecek otomobiller 1600 cc ve daha üstü hacimli motora sahip olan araçlar olsa da sektör açısından ve alıcı satıcı ilişkileri açısından ciddi sorunlar oluşturacağı açık olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.