Otomotivde Ekonomi Yapma Devri

Günümüzde bütün otomobil markaları daha küçük hacimli motorlarla daha yüksek performans veren otomobiller üretmektedirler. Ülkemizde gerek yüksek ÖTV’ler, gerek otomobillerin yıllık vergileri ve aşırı derecede artan akaryakıt fiyatlarından dolayı özellikle 1600cc ve daha düşük motor hacmine sahip otomobillere rağbet artmaktadır. Bu yüzden ülkemizde ki fabrikalarda üretilen ve yurtdışından ithal edilen otomobillerde bu motor seçenekleriyle daha çok karşılaşıyoruz.

Ferrari marka otomobiline tüp taktırmak isteyen Türk’ü duymayan kalmamıştır. Son yıllarda dizel yakıt fiyatlarının da benzin fiyatlarına yaklaşması, araç sahiplerini araçlarına lpg sistemi takmaya yöneltmiştir. Örneğin km de 30 kuruş yakan bir benzinli otomobile lpg sistemi taktırılınca yakıt sarfiyatı km de 20 kuruşun altına düşmektedir. Lpg istasyonlarında son model ciplerden, lüks marka otomobillere rastlamak artık olağan bir durum oldu.

Bir diğer mesele ise akaryakıt satan firmalarının yaptıkları kampanyalara ve ürettikleri yeni nesil yakıtlara rağmen kaçak akaryakıt satışlarının önüne geçilememesidir.

Her ne kadar otomobil üreten firmalar araç sahiplerine kaçak akaryakıtların araçların motorlarına zarar verdiği ve motor ömrünü azalttığı gibi uyarılar yapsalar da, otomobil sahipleri öncelikle akaryakıt maliyetini göz önüne almaktadır.

Yedek parça fiyatları ve servis ücretleri ise otomobil sahipleri için ayrı problem olmaktadır. Araçlar garanti kapsamı dışına çıktıktan sonra, birçok araç sahibi aracının bakımı için yetkili servise gitmek yerine, araçlarını sanayilerdeki ustalara götürmeyi tercih etmektedir. Ayrıca birçok markanın orijinal yedek parçaları araç sahiplerine pahalı geldiği için, araçlarında yan sanayi ürünlerini kullanmaktadırlar. Örneğin Citroen C4 marka bir otomobilin orijinal benzin pompası 450 TL civarında iken, aynı pompanın yan sanayisi 200 TL civarındadır.

Türkiye’de ikinci el araç pazarı önemli bir sektör durumundadır. Otomobil almayı düşünen ancak maddi durumu sıfır km araç almaya el vermeyen insanlar ikinci el oto pazarlarından otomobil alırlar. İkinci el otomobil alırken insanların dikkat ettiği en önemli konulardan biri alacakları aracın yedek parça fiyatlarının ucuz olmasıdır. Bu yüzden ikinci el pazarı kuvvetli olan markaların sıfır km araç satışları da kuvvetlidir.

Otomobil üreten firmalar pazarda kuvvetli olmak istiyorlarsa tüketiciye en kaliteli aracı en ucuza vermenin yollarını aramalıdırlar. Şu bir gerçek ki bir otomobil modeli ne kadar uygun fiyata olursa, aynı aracın ikinci el satışları, yedek parça satışları ve servis hizmetleri kuvvetli olur. Günümüzde insanların sadece otomobil pazarında değil bütün pazarlarda ekonomik olanı kullanması kabul edilen bir gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.