ÖTV Yalan Oldu

Ekonomik krizin etkilerini yaşamaya başlayan otomotiv sektörü Maliye Bakanlığı kaynaklı bir haberle rahatlamıştı. Habere göre Bakanlık, iç piyasanın hareketlenmesi için ÖTV indirimi üzerinde çalışıyordu.

Sektör zaten uzun zamandan beri, otomobil üzerindeki vergilerin hafifletilmesinin ekonomiye yapacağı olumlu katkıları her fırsatta dile getiriyordu. Döviz kurlarının ani ve hızlı yükselişinin yanı sıra bankaların kredi isteklerini geri çevirmeye başlaması otomotivcileri zor duruma düşürdü.

Türkiye’de satılan otomobillerin yaklaşık yüzde 75’inin banka kredisiyle satıldığı ve son dönemde kredi başvurularının yaklaşık yüzde 60’ının geri çevrildiği haberleri durumun vahametini ortaya koyuyor. ÖTV indiriminin yanı sıra 2003- 2004’te uygulanan hurda teşvikinin de tekrar gündeme alınmasını bekleyen otomotivciler Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın açıklamalarıyla sessizliğe büründü.

‘YERLİ ÜRETİCİYİ DESTEKLERİZ’

Unakıtan, Türkiye’de satılan otomobillerin yüzde 75’inin ithal olduğunu ve yapılacak ÖTV indiriminin ithalatı arttıracağını, dolayısıyla döviz ihtiyacının da yükseleceğini söyleyerek, buna sıcak bakmayacaklarını vurguladı. Unakıtan, yerli üreticiyi destekleyecek bir formüle teşvik sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Takvim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.