Perde Modelleri,Perde Modelleri 2011

 

Perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

Perde, günümüzde sadece pencereleri örtmek için kullanılmıyor. Yaşadıkları mekânın dekorasyonuna önem verenler, en az mobilya kadar perde seçimine de dikkat ediyor. Perde ve tül firmaları da tüketicilerin bu ihtiyaçlarına cevap vermek için modern ve klasik evlere uyum sağlayacak onlarca tasarımın bulunduğu koleksiyonlar hazırlıyor. Hatta bazı markalar, tül ve perdelerle uyumlu yatak örtüleri bile tasarlıyor.

 

Perde seçerken pencerelerin tipine, duvarların rengine, mekânın büyüklüğüne ve manzaraya dikkat etmek gerekiyor.

 

* Perde seçerken model ve kumaşa dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle modele karar verilmeli. Modeller arasında, kendimize uygun olanı ararken de evin stili, bulunduğu cadde, manzara ve pencerelerin tipi gibi etkenler göz önünde bulundurulmalı. Ayrıca kullanım kolaylığına da dikkat edilmelidir. Satın alınacak ürünün ütü gerektirip gerektirmediği çok önemli. Yüzde yüz polyester, kullanımı en kolay ve en çok tercih edilen kumaş cinsidir.

 

* Günümüzde en çok parlak ve simli organzeler, ipekli taftalar, ışıltılı kumaşlar tercih ediliyor.

 

* Küçük odalarda daha küçük desenli kumaşlar, düz renkler tercih edildiğinde daha ferah bir görüntü sağlanıyor. Ayrıca kumaş şeffaf olursa karartma engellenerek daha aydınlık bir görüntü oluşur.

 

* Mekanizmalı sistemlerin kullanımı çok pratiktir. Ayrıca mekânı boğmazlar. Odaya geniş ve ferah bir hava verirler. Bir diğer yöntem ise duvardan duvara uzanan perdeler. Bu tarz perdeler, tıpkı mekanizmalı sistemlerdeki gibi odaya ferah ve geniş bir görünüm kazandırır.

 

* Kumaşlar görünüm bakımından oldukça iddialı olduğu için üzerinde desen olduğunda odayı boğabiliyor.

Perde seçerken mekanın boyutları dikkate alınmalı. Ufak bir göz aldatmacasıyla salonu daha büyük ve yüksek gösterebilirsiniz.

Malzemeye dikkat

Tül perdeler klasik anlamda beyaz olmalarına rağmen son yıllarda renklilerinin de dekorasyonda sıkça görülür olmaları mekana hoş bir görsel efekt getirmekte. Tül perdeler kolay yıkanabilir bir malzemeden tercih edilmeli. Özellikle sigara içilen ortamlarda hem koku, hem de renk değişimi açısından bu bakım çok önemli. Dolayısıyla polyester veya pamuklu-keten karışık tüller daha uygun olur. Stor perdeler iyi bir seçimle hem modern, hem de klasik bir mekanda kullanılabilir. Storları özellikle küçük boyutlu mekanlarda ışık süzmesi sağladığı için tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda dublürlü perdelere nazaran ekonomiktir. Tıpkı perdelerde olduğu gibi çok çeşitli renkte ve ahşap, bambu, alüminyum gibi malzemelerde stor bulabilirsiniz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.