Kategoriler
Genel Kültür

Pi Günü Nedir? Pi Günü Etkinlikleri

Pi Günü, ünlü matematik sabiti pi sayısı anısına özel kabul edilmiştir ve her yıl 14 Mart’ta kutlanmaktadır. Bunun sebebi ise Amerikan tarih formatında bu günün 3/14 olarak geçmesi ve bunun pi sayısının en yaygın kullanımını anımsatmasıdır.

Pi Günü’nün Amerikan tarih formatında 3/14 olarak geçmesi dolayısıyla her yıl 14 Mart’ta kutlanılmaktadır. Bu tarihin aynı zamanda Einstein’ın doğum günü olduğu kabul edilmektedir. Dünyada ilk ‘Pi günü’ etkinliği ABD’nin San Francisco şehrindeki Exploratorium Müzesinde 1988 yılında kutlanmıştır.

Çemberin çevre uzunluğunun çapına bölümüyle elde edilen pi sayısının tarihi M.Ö. 2000 yılına dayanmaktadır. Tarihte Babilliler ilk defa tüm çemberlerin çevresinin çapına bölümünün sabit bir sayıya eşit olduğunu fark etmişlerdir.

Mısırlılar’ın M.Ö. 1650’de Pi sayısını 3.165, Eski Yunanda 3,162, Archimedes’in 3 10/71 ve 3 1/7 arasında, Çin ve Greek matematikçilerin de 3.162 olarak hesaplamışlardır. 1436 yılında ünlü Semerkantlı Türk Matematikçi Giyasüddün Cemşid El Kaşi’nin, ilk defa pi sayısının değerini 16 ondalığa kadar hesaplamıştır.

HALA HESABI YAPILIYOR’

Pi sayısının tam olarak hesaplanmasına ilişkin araştırmaların bilgisayarın icadıyla hız kazandığına işaret eden Akın, son olarak Kasım 2002’de bir araştırma grubunun beş yıl süren program hazırlama safhasından sonra Tokyo Üniversitesinde süper bilgisayar ile 400 saate aşkın bir sürede 1.24 trilyon basamağa kadar hesapladığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.