Kategoriler
SAGLIK

Plastik Biberonun Zararları

biberonPetrolün bir yan ürünü olan plastiğin zararlarını hepimiz biliyoruz. Fakat yinede hayatımızın birçok alanında onu kullanmadan edemiyoruz. Son yapılan araştırmalar plastiğin besin tüketiminde kullanılmasının ne kadar zararlı olsuğunu gözlerönüne seriyor.

ABD’de yapılan bir araştırma, birçok plastik üründe kullanılan tartışmalı bir kimyasalın, vücutta sanılandan daha uzun süre kalabileceğini gösterdi.

Rochester Üniversitesi’nde görevli doktor Richard Stahlhut ve çalışma arkadaşları yaptıkları araştırma çerçevesinde, 1469 yetişkinin idrarlarındaki BPA (bisfenol A) kimyasalının seviyelerini inceledi.

YAĞ DOKUSUNA İŞLİYOR

Araştırma kapsamında gün boyunca perhiz yapan kişilerin idrarında dahi bu kimyasaldan önemli ölçüde bulunduğu, biberon dahil olmak üzere çok sayıda plastik üründe kullanılan bu kimyasalın, musluk suyu veya ev tozu gibi yiyecek harici kaynaklardan alınabileceği gözlendi.

Richard Stahlhut, BPA’nın vücutta, yavaşça serbest kalacağı yağ dokusuna işleyebileceğini belirterek, vücuttan hızla atılmamasının sorun yaratacağını beyin gelişimi üzerinde zararlı etkilere yol açıp, cenin, bebek ve çocuklarda hareket değişikliğine neden olabileceğini vurguladı.

“Plastik Biberonun Zararları” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.