Saatler Neden 1 Saat İleri, 1 Saat Geri Alınıyor? Sebebi Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Ülkemizde kışın saatler 1 saat geri, yazın ise 1 saat ileri alınıyor? Peki bunun sebebini biliyor musunuz? Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulaması kapsamında, bütün yurtta saatler, bu gece saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınacak.

Kış saati uygulamasına 25 Ekim 2009 tarihinde geçirilirken saatler 04.00’te bir saat geri alınmıştı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı da 19 Mart 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Karar çerçevesinde saatler, 31 Ekim 2010 Pazar günü de saat 04.00’te geri alınacak. Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca, yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor.

697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanunla değişik 2. maddesi, “Greenwich’e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınıyor. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir” hükmü gereğince, yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri Bakanlar Kurulu kararıyla belirleniyor.

Ne Kadar Tasarruf Sağlanıyor?

Geçmiş yıllara bakıldığında yaz saati uygulaması, AB ülkeleriyle birlikte mart ayının son pazar günü başlayıp, ekim ayının son pazar günü bitiyor. Yaz saati uygulamasıyla, her yıl, “orta ölçekli” bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor. İleri saat uygulamasıyla işe erken başlamak ve çıkmak, aydınlatma, ısıtma, soğutma açısından önem taşıyor. TEİAŞ’ın hesaplarına göre, yaz saati uygulaması ile yıllık 500-600 milyon kilovat saat (kWh) tasarruf sağlanıyor.

2 thoughts on “Saatler Neden 1 Saat İleri, 1 Saat Geri Alınıyor? Sebebi Nedir? Ne İşe Yarıyor?

 1. Yaz saati ile kış saati uygulaması bana göre mantıksız Kış saatine girmenin hiçbir mantığı yok bence Kışa girdiğimiz zaman yaz saati uygulamasında kalınması bence Daha ekonomik olur şu anda işime gündüz gidip işinden Çıktığım zaman hava halen daha aydınlık olup Kış saati olduğu zaman ise işime gündüz gidip gece dönüyorum. İş yerlerinde hava karanlık olduğundan ve hava soğuduğunda dolayı hem ışık yakılıp hem ısıtıcılar kullanılıyor. Evde ise birileri muhakkak olup evde de elektrikli bir çok cihaz ve ışık kullanılıyor. Peki burda ekonomi nerde yapılıyor anlayamıyorum.

 2. Bu konuyu ben de aynı şekilde düşünüyorum. ÇÜNKÜ KIŞ SAATİ UYGULAMASINDA HAVA DAHA ERKEN KARARIYOR VE TOPLU YAŞAM YERLERİ, TESİSLER, OKULLAR VE HATTA KONUTLAR DAHA ÇOK ISITMA VE ELEKTRİK ENERJİSİ HARCIYOR.
  bU KONUYU ÖNCELERİ ENERJİ BAKANLIĞINDA ÇALIŞIRKEN DE GÖRÜŞÜMÜ SAVUNDUM VE OLUMLU CEVAP ALAMADIM.

  ÜLKEMİZİN ÖZELLİKLE ELEKTRİK ENERJİSİNİN HARCAMA BÖLGESİ %70’İ aNKARA VE BATISINDADIR.

  BU DURUMDA KIŞ SAATI UYGULAMASI TAMAMEN MANTIK DIŞIDIR VE ÜLKEMİZE KAR YERİNE ZARAR VERMEKTEDİR.

  GEÇMİŞ TARİHLERDE YIL BOYUNCA SADECE YAZ SAATİ UYGULANDI VE ÜLKEMİZ DAHA ÇOK AYDINLIKTA ÇALIŞMA İMKANI BULDU.

  BU SENE YAZ SAATI UYGULAMASINI UYGUN GÖRÜYORUM VE YURDUMUZUN GERÇEĞİNİN BU OLDUĞUNA İNANIYORUM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.