Sevgililer Günü Tarihçesi ve Aldatmacası

sevgililer_gunuHer yılın şubat ayı gelir gelmez haber bültenlerinin başlıklarını süslemeye başlar, sevgililer günü. Peki ama bu sevgililer günü nereden çıktı, ilk çıkış yeri neresiydi, nasıldı ilk çıkış şekli? İnsanlarımız bunu bilmeden masumane bir şekilde kutlamaya çalışıyorlar. İşte sevgililer günü ile ilgili çarpıcı gerçekler.

Aslında sevgiler günü değil esnafın, tüccarın, cafe, restaurant vs.. sahiplerinin günü 🙂 Ortalığın kırmızı renk, gül, kalp şeklindeki bir sürü ürün, restaurant menüsü, otel paket fiyatından geçilmediği 14 şubat günü… Sevgilisi olanlara durduk yerde heyecan, sevgilisi olmayanlara durduk yerde burukluk getiren gün…

Tüketim olgusunun önderliginde varolan bir pazarlama harikası 🙂

Ve işte 14 Şubat tarihçesi:

Sevgililer günü ”İsa’dan önce 4.yüzyıl Roma’sında kutlanan çobanların tanrısı Faurus Lupercus şenliğine,kurt bayramına kadar uzanır.Rivayete göre her 15 şubatta genç Romalılar.İçinde tanrı kurdun yaşadığına inandıkları bir mağaranın önünde toplanırlar.
Ortada,içinde şehirdeki kızların adlarının yazılı olduğu küçük levhalar bulunur.Delikanlılardan sadece biri,bir kızın adını çeker.Bu yolla buluşturulan çift,ertesi yılki 15 şubata kadar akıllarından geçen her tür cinsel fanteziyi yaşmakta serbest bırakılır.Romalı gençler İsa’dan sonra 500’lü yıllara kadar,bu geleneği sürdürür.Hristiyanlık gelişip kabul görünce şenlik hristiyanların tepkisini çeker.Roma imparatoru 2.Claudius,papaz Valentin’i bu duruma uygun görür,papazın kafasını keser.Çok sonraları Vatikan valentine aziz ünvanı verir.Roma kapılarının birine onun adını verir.Roma imparatorluğu,aziz Valentin’in ölüm gününü tarihe kaydeder:14 şubat 273.
Valentin’i ölümüyle bu festival arasında bir bağ kurulur. Valentin’in ölüm günü,böylece sevgililer günü olur…”

Bir başka görüşe göre,”çok tanrılı romanın bahar festivaliyle ilişkilidir.Hristiyan dünyası,haksız yere birbirinden ayrılan sevgilileri birleştirmek uğruna kendi canını veren papaz Valentin’in hatırasını yad etme günü olarak kutlar.”Diğer görüş şu:”Roma imparatoru savaşma kabiliyetlerine zarar verir düşüncesiyle gençlere evlenmeyi yasaklar.Papaz Valentin,birbirini seven gençleri gizlice buluşturur.İmparator bu durumu öğrenince Valentin’i öldürtür.O günden sonra Hristiyanlar 14 şubat’ı ‘sevgililer günü’ olarak kutlamaya başlar.”

deneme3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.