Kategoriler
GÜNCEL

Taha Akyol – Milliyet (19.12.2008)

taha_akyol

Özür tartışması

PRENSİP olarak CNN Türk’teki “Ortak Acı” belgeselinin yayını tamamlanıncaya kadar konuyla ilgili tartışmalara girmeyeceğim.
Çünkü 1878’den 1920’ye kadar en az kırk yılı kapsayan zaman dilimi içinde, o kadar çok olay, o kadar çok facia vardır ki, istediklerimizi seçip bir araya getirerek dilediğimiz şekilde bir tablo çizebiliriz. Suçun şunda veya bunda olduğunu söyleyebiliriz.
Yıllardan beri ‘kutuplaşma’ niteliğindeki tartışmalar bu şekilde cereyan ediyor zaten.
“Ermeni mezalimi” adıyla yayımlanmış birçok kitap, belge ve fotoğraf var. Bunlar Ermeni komitelerinin yaptığı Müslüman katliamının kanıtlarıdır ve pek çoğunun tarihi 1917 ve 1918’dir.
Evet ama diyaspora ve yandaşları bu belgeleri inkâr etmiyor, “1915 ve 1916 yıllarında Türkler Anadolu’yu homojenleştirmek için Ermenilere karşı etnik temizlik ve soykırım yaptılar, 1917 ve 1919 yıllarında ise Ermeniler buna tepki olarak biraz Müslüman öldürdüler” diye karşılık veriyorlar!

‘Soykırım’ın anlamı
“Soykırım” kavramının hukuki tanımında, toplu öldürmelerde “etnik temizlik” amacının bulunması, yani kitlelerin etnik ve dini sebeplerle öldürülmüş olması önemlidir. Böyle bir amaç yoksa toplu ölümler elbette faciadır ama hukuken “soykırım” sayılmıyor.
Osmanlı Hükümeti 1915 yılında “etnik temizlik” amacıyla “tehcir ve taktil” (toplu öldürmeler) yaptı da Ermeni komiteleri sırf buna tepki olarak ya da intikam duygusuyla 1917-1919 arasında kitleler halinde Müslümanları öldürdüyse buna “soykırım” denilmeyecek, “facia” olarak kalacak!
İşte bu yüzdendir ki, 1917-1919 arasında, değişen askeri duruma paralel olarak, Ermenilerin yaptığı katliamları gösteren belgelerimiz, fotoğraflarımız, toplu mezarlarımız “Türkler soykırım yaptı” iddiasını ortadan kaldırmaya yetmiyor!
Onun için, Mayıs 1915’teki tehcir kararından önce Ermeni komitelerinin silahlı eylemlerini araştırmak son derece önemlidir!

Tehcirin sebepleri?
İşlerine geldiği için, Ermeni tarihçiler 1915 ve 1916 yılına odaklanıyorlar, durup dururken Türkler Ermenileri kovmuş, öldürmüş tablosunu resmediyorlar!
Aynı şekilde, 1 milyon 200 bin Osmanlı Ermenisinden 1923 Türkiye’sine 140 bin Ermeninin kalmış olmasını da “Türkler soykırım yaptı” diye takdim ediyorlar; başka ülkelere yerleşen Ermenileri görmezden gelerek…
Bu tür ‘basitleştirme’ler etkili de oluyor! Ömründe konuyla igili tek bilimsel eser okumamış bir Fransız vekil veya Amerikalı senatör “soykırım tasarısı”na parmak kaldırıyor!
CNN TÜRK’te yayımlanmakta olan “Ortak Acı, 1915, Türkler ve Ermeniler” adlı belgeselde, insani açıdan iki tarafın da acılarını ele aldık, Ermenilerin çektiği acıları da ele alıyoruz.
1914-1919 dönemini “Ortak Acı” olarak niteliyoruz..
Belgeselde bilhassa tehcirden önceki Ermeni komitelerinin faaliyetlerini, Erzurum ve Van’ı ele geçirmeyi hedefleyen Rus ordusuna komitelerin nasıl Müslüman katliamlarıyla destek olduğunu ve aynı komitelerin Batı illerimizdeki faaliyetlerini de anlatıyoruz.
Bu akşam CNN TÜRK’te saat 22.00’de izleyeceğiniz bölüm, kanlı sürecin tam bu aşamasıyla ilgili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.