Terlemeye İyi Gelen Bitkiler, Meyveler, Yiyecekler

Yaz aylarının en kötü yönü aşırı sıcaklıklar ve bunun nedeni terleme ve vücut kimyasındaki değişiklikler. Aslında ter kokan bir yapıya sahip değildir. Fakat vücudumuzda bulunan bakteriler ter ile beslenir ve bunun karşılığında koku yayarlar. Ter kokusunun önlenmesi için bu bakterilerle savaşmak daha mantıklıdır. Ancak beslenmemize dikkat ederek terleme sonucu açığa çıkan tuz ve demir kaybını engelleyebilirsiniz. Bu konu hakkında Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç’in yazısını sizlerle paylaşıyoruz:

“İçerdiği vitaminler nedeniyle sinirler, cilt ve saçlar için çok yararlıdır. Mango potasyum, lif ve kuvvetli bir anti-oksidan deposudur. A vitamini, C vitamini, E vitamini içerir. Kanı temizler, olgunlaşmış mango oldukça faydalıdır. Mangodaki ana gıda maddesi şekerdir. Ham mangonun üzerinde biraz tuz serpip yemek yaz aylarında aşırı terleme sonucu oluşan tuz ve demir kaybını azaltır. Yaz aylarında içecek tercihlerimizde farklı bir tat yaratacaktır.” diye konuştu.

Kivinin Türkiye’de yaygın üretim alanına sahip olduğunu anlatan Enç şöyle devam etti: “Meyvelerde ekşimsi tat veren tek madde C vitamini değil, sitrik asit gibi farklı bileşenlerde ekşimsi tadı veriyor. Kivideki ekşilik tadı daha çok C vitamininden kaynaklanmakta. C vitamini kivide çok ciddi değerlerde vardır. Bunun yanında antioksidan, radikal giderme, indirgeme kapasitesi gibi çok önemli özelliklerin de kivide olduğu bilinmektedir.Fenolik ve flavonoid özelliklerİ açısından zengindir.Kivinin daha çok kanser hastalarına yönelik kullanıldığını vurgulayarak, birçok kanser çeşidinin tedavisinde önemli bir yere sahiptir.Kivide lif oranı yüksek. Lif oranı yüksek olunca su tutma kapasitesi de yüksek oluyor. Buna bağlı olarak bağırsakları çalıştırması ve kabızlığı önlemesi ayrıca önemli bir özelliğidir. Sodyum ve magnezyum başta olmak üzere kalsiyum, demir gibi birçok minerali de normal meyve standartlarından daha yüksek oranda olduğunu yapılan çalışmalarda sonuç olarak verilmiştir.”

One thought on “Terlemeye İyi Gelen Bitkiler, Meyveler, Yiyecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.