Trojan (Truva Atı) Nedir ve Nasıl Temizlenir? Trojan Temizleme Programları İndir

Mitolojideki Truva atı nasıl bir armağan gibi görünüp, aslında Troya kentini ele geçirecek Yunanlı askerleri taşıyorduysa; bugünün Truva atları da yararlı yazılımlar gibi görünen bilgisayar programlarıdır, ancak güvenliğinizi tehlikeye atar ve pek çok zarara yol açarlar. Yakın geçmişteki bir Truva atı, Microsoft güvenlik güncelleştirmeleri olduğu iddia edilen eklerin bulunduğu bir e-posta görünümündeydi, ancak ekteki dosyaların virüsten koruma ve güvenlik duvarı yazılımlarını devreden çıkarmayı hedefleyen virüsler olduğu ortaya çıktı.

Truva atı, yararlı gibi görünen ancak aslında zarara yol açan bir bilgisayar programı.

Truva atları, insanların, meşru bir kaynaktan geldiğini düşündükleri bir programı açmaya yöneltilmeleri yoluyla yayılır.

Truva atları, ücretsiz olarak yüklediğiniz yazılımlarda da bulunabilir. Güvenmediğiniz bir kaynaktan asla yazılım yüklemeyin. Microsoft güncelleştirmelerini ve düzeltme eklerini her zaman Microsoft Windows Update veya Microsoft Office Update’ten yükleyin.

Trojan bilgisayarınıza sizin bilginiz olmadan yerleşen, içerdiği tehlikeli kodlar sayesinde sisteminizi herhangi bir bilgisayar aracılığı ile (ağ ya da internet) kontrol etmek isteyen kişilere açık hale getiren tehlikeli programlardır. Genellikle bilgisayarınıza yerleştiklerinde kontrol edici program bulunduran herkese açık hale getirirler. Bazı özel trojanlar ise sadece bunu sizin bilgisayarınıza bir şekilde yükleyen kişilere açıktırlar.

Bu programlar sayesinde casus kişiler siteminiz üzerinde herhangi bir kontrolü yerine getirebilecek durumda olurlar. Bu, sizin bilgisayarınızdan anlık görüntüler almaktan klavye farenizi kontrol etmeye, isteğiniz dışında CD sürücüsünün veya bilgisayarınızın açılıp kapanmasına neden olmaya kadar varabilir.

Trojanlar bu işlemi sisteminize yerleştikten sonra açtıkları bir port (sanal bir kapı) aracılığı ile gerçekleştirdiklerinden, dial-up modem kullanıcıları değişken IP numaraları sayesinde diğer bağlantı türlerine göre daha az risk altındadırlar. Ancak yine de port taraması yapan bir kişi sisteminizdeki bu açık portu keşfettiğinde bilgisayarınızı kontrol altına alması bir an meselesidir.

Sisteminize çeşitli yollardan sızabilirler. Bu sisteminize direkt olarak saldıran bir kişi, ağdaki herhangi biri sayesinde olabileceği gibi açtığınız güvenli olmayan bir e-mail sayesinde de olabilir.

Bazı durumlarda ise bu tehlikeli programlar sizin bilgisayarınızı ele geçirmek amacı taşıyan keişilerce yazılan diğer programların içine yerleştirilerek de bulaşabilirler. Bunlara genellikle “arkakapı” (backdoor) lar denmektedir.

 

Trojan Temizleme

Trojan temizlemek için ekstra bir program kurmanıza gerek yok aslında. Zaten şuan varolan antivirüs programları trojanları tanıyor ve sizi bunlardan koruyor. Kaliteli bir antivirüs programınız varsa kaliteli bir trojan programınız da var demektir.

Ama yine de tedbiri elden bırakmamak için sadece trojan temizleyen bir program kullanmak isteyebilirsiniz. Aşağıda popüler trojan programlarını bulabilir ve indirebilirsiniz :

 

1- Trojan Remover 6.7.4

Bilgisayarınıza bulaşmış olan trojanlerden kurtulmak için kesin çözüm. Kullanımı bir o kadar da kolay bir güvenlik programı. Bu program sayesinde bilgisayarınızda trojan olmayacak.

İNDİR 7.46 MB

 

2- Anti Trojan Elite 4.1.9

Anti Trojan Elite’in bu son sürümü ile birçok programın bulamadığı trojan ve zararlı dosyaları bulabilir, kolaylıkla bilgisayarınızdan silebilirsiniz.

İNDİR 5.96 MB

 

3- Spybot – Search & Destroy 1.6.0.30

Casus yazılımlar (spyware), reklam yazılımları (adware), hijackerlar ve diğer zararlı yazılımların taranması için kullanabileceğiniz ücretsiz, Türkçe dil desteği buluna faydalı bir program. Language bölümünden Türkçe’yi seçerek programın arayüzünü Türkçeye çevirebilirsiniz. Programı gelişmiş modda çalıştırarak sistem açılışı, host dosyası vb.. ileri düzeydeki alanlara da erişim sağlayabilirsiniz. Yeni versiyonu ile birlikte Spybot Vista üzerinde de çalışabiliyor ve tüm tarayıcılara nüfuz edebiliyor.

İNDİR 14.73 MB

 

4- Net Angel Trojan Toolkit 2.2.1

Net Angel Windows Socket ve Trojan Toolkit (Generic Net Trojan Horse bulucu ve bazı diğer sistem ve TCP/IP araçları). Bilgisayarınıza bulaşan Trojanları bulup temizlemeye yarayan Türkçe bir program.

İNDİR 2,20 MB

 

 

5- The Cleaner Free 5.2

The Cleaner Professional bilgisayarınızı trojan, solucan (worm), keylogger, spyware, adware vb.. bilimum bilgisayar zararlısı yazılımlara karşı korumaktadır.

Arkaplanda çalışarak bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz uygulamaları denetler ve bilgisayarınıza zarar verebilecek içerik taşıyan yazılımları bulur ve engeller.

İNDİR 6.94 MB

 

6 – Windows Defender

Bilgisayarınızı casus yazılımların ve diğer istenmeyen yazılımların neden olduğu açılan pencerelere, performans düşüklüğüne ve güvenlik tehditlerine karşı korumanıza yardımcı olan ücretsiz bir programdır. Casus yazılımlar algılandığında eylemler öneren ve kesintileri en aza indirerek üretken kalabilmenizi sağlayan bir izleme sistemi olan Gerçek Zamanlı Koruma özelliğini sunar. Artık Windows XP ve Windows Server 2003 için ücretsiz 2 destek olayıyla sunulmaktadır.

Windows Defender Faydaları
- Casus yazılımların algılanmasına ve temizlenmesine yardımcı olur
- Internet’e gözatma güvenliğini artırır
- En son tehditlerin engellenmesine yardımcı olur

İNDİR 5.3 MB

 

 

7- Trojan Guarder Gold 7.72

Trojan Guarder, trojan’ları sisteminize sızmaya çalışırken tespit edip etkisiz hale getirebilen kaliteli bir anti-trojan yazılım. Guard Ghost adındaki uygulamasıyla, gerçek zamanlı olarak, trojan ve bunun yanısıra baş belası solucanlara (worm) göz açtırmazken, IE Doctor uygulamasıyla da JavaScript ve ActiveX virüslerinin yol açtığı hasarları onarabiliyor ve ayrıca Internet Explorer üzerinden saldırıda bulunmaya çalışan hacker ‘ların epey bir canını sıkabiliyor.

İNDİR 1,92 MB

 

8- Trojan Killer 1.4.0.2

Trojan Killer ücretsiz bir zararlı yazılım (malware) temizleme aracıdır. Adware, spyware, dialer, trojan gibi bilgisayarınıza ve kişisel güvenliğinize tehdit oluşturan zararlıları bulup temizlemektedir.

İNDİR 4,5 MB

 

9- Anti-Virus&Trojan 7.65

Anti-Virus&Trojan programı bilgisayarınızda ki virüs, makro virüs ve trojanları bulup yoketmeye yarar. Farklı arayüzüyle işinizi oldukça kolaylaştıracak olan bu programın en büyük özelliği bilinmeyen veya yeni çıkan virüs ve trojanları çok çabuk bir şekilde algılayabilmesi ve hemen bilgisayarınızdan silebilmesi.

İNDİR 1.88 MB

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.