Türkiye’de Lojistik Eğitimi, Lojistik Bölüm ve Alanları

Ülkemizde önemi yeni anlaşılan lojistik, gün geçtikçe geleceğimizin teminatı olan gençlerin daha çok ilgi odağı oluyor. Bizde gençler ve lojistikte kendini geliştirmek isteyenler için lojistiğin eğitim tarafını birazcık irdeleyelim dedik.

Lojistik eğitimi Türkiye için oldukça önem arz eden bir yere gelmiştir. Tüm ürün veya hizmetlerin maliyetleri içinde yer alan lojistik maliyetlerin kontrolü yönetilmesi ve optimum seviyelerde tutulması akademik olarak takip edilmekte ve çeşitli yaklaşımlar ile sürece katkı sağlanması hedeflenmektedir. Akademik eğitim vermek üzere İstanbul Üniversitesi bünyesinde ise 1999 yılında Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu 4+1 (beş) yıllık bölüm kurulmuştur. Bu bölüm ilk mezunlarını 2003-2004 döneminde vermiştir. 2005 yılında Türkiyenin ilk Lojistik meslek lisesi olan Mehmet Emin Horoz Anadolu Lojistik Meslek Lisesi kurulmuştur. Lojistik eğitiminin temelleri lise yıllarında atılmaya başlamıştır. Ayrıca Türkiye’de İlk ve Tek Lojistik Sektörü odaklı ön lisans programları ile Gediz Üniversitesi Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Reyhanlı Meslek Yüksek Okulu Uluslararası Lojistik bölümü İstanbul Arel Üniversitesi İstanbul Ticaret Üniversitesiİstanbul Aydın Üniversitesi Beykent Üniversitesi 4+1 Ayazağa kampüsünde Okan Üniversitesinde ve Ayrıca İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Lojistik Yönetimi adıyla açılan ilk lisans programı bulunmaktadır. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesinde lojistik mühendisliği tezsiz yüksek lisans programı açılmıştır. 2008-2009 eğitim-öğretim yılında faaliyetlerine başlayan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu lojistik eğitimine yeni bir ivme kazandırmıştır.

Bunlara ek olarak Kadir Has Üniversitesi de Uluslararası Lojistik Bölümü olarak bu alanda eğitim veren en önemli kurumlardan biridir. Devlet üniversitelerinde de lojistik bölümleri açılmıştır. Trakya Üniversitesi Lojistik Yönetimi ve son olarak 2009-2010 döneminde eğitime başlayan Gaziantep Üniversitesi 4 yıllık Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü bunlardan bazılarıdır.

Türkiye’de Lojistik Danışmanlık Hizmetleri

Lojistik işletmeler için çok büyük önem arz eden bir alandır. Türkiye’de bir çok işletme lojistik süreçlerini etkin bir şekilde planlayamadığı için büyük maliyetlere katlanmak durumunda kalmaktadır. Bu noktada lojistik danışmanlığı devreye girmekte ve firmalar planlamada ihtiyaç duydukları beyin gücünü dışarıdan karşılama şansını elde etmektedirler. Bu kapsamda bireysel çalışan uzman kişilere başvurulabileceği gibi lojistik üzerine uzmanlaşmış kadrolar ile hizmet veren firmalardan da faydalanılabilinmektedir. Danışmanlar firmanın süreçlerini incelemekte ve bilimsel yöntemler kullanarak planlama yapmaktadırlar. Talep tahminlemesinin ardından üretim planlama sonrasında depo süreçlerinin optimizasyonu ve dağıtım süreçlerinin planlanması ile etkin bir tedarik zinciri geliştirilebilmektedir.

Lojistik Alanları Nelerdir?

 1. Nakliye
 2. Stok yönetimi
 3. Depolama
 4. Paketleme
 5. Malzeme ve ekipman
 6. Sipariş işlemi
 7. Tahmin
 8. Üretim planlama
 9. Satınalma
 10. Müşteri hizmeti
 11. Yer seçimi.
 12. Hizmetler (parçalar iadeler atıklar)
 13. Gümrükleme Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.