Kategoriler
GÜNCEL

Türkiye’de Türkçe, Kürtçe, Lazca, Zazaca Konuşan Kaç Kişi Var? İşte Türkiye’nin Dil Haritası

Ülkemizde son yıllarda gelinen noktayla beraber, ülkemizin kültür zenginliği olan farklı halklarımla daha barışık hale geldik. Böylece artık korkmadan farklılıklarımızı artık daha rahat dile getirebiliyoruz. Daha düne kadar siyasetçiler bile, ağızlarına “Kürt, Laz, Zaza, Çerkez” gibi milliyeti dile getiren kelimeleri kullanmaya korkarken, artık çok şükür korkmadan bunları konuşabiliyoruz. Şunu dile getirmeliyiz ki, bu farklılıklarımız bölünmemize neden değil, ne kadar zengin ve kardeşçe yaşayan bir ülke olarak yaşadığımıza örnek olur inşallah. Bizde bu yazımızda ülkemizin değerli vatandaşlarından kaç kişini hangi dili konuştuğuna değineceğiz.

Gazete okumaya üç beş yıl önce başlamış gençler, Türkiye’nin bu konuda tek meselesi iki dil (Türkçe ve Kürtçe) arası bir anlaşmazlıktır sanabilirler.

Olur mu? Onlara ve hepinize sorsam, desem ki «Türkiye dediğimiz bu vatanda bugün de konuşulmakta olan dil sayısı kaçtır, biliyor musunuz?»

Müsaade ederseniz pek çoğumuz adına doğru cevabı ben vereyim:

-Çoktur, ama sayısı tam kaçtır bilemiyoruz.

Kendi adıma diyebileceğim şu:

-Konuşulma oranları da dahil ben Türkiye topraklarında halen 28 ayrı dilin konuşulduğuna dair bir bilgiye sahibim.

«Bilgiye sahibim» lafında bir gıllıgışlık sezdiniz mi, bilemem… Dosyamda bir liste var. 28 ayrı dile ve bu dilleri konuşanların Türkiye’deki sayılarına dair. Bu bilginin kaynağını hatırlayamıyorum. (Hafızamdan şikâyete başlayarak, bir de sizin içinizi sıkmayayım.) Ama şundan da eminim: Bu Hakkı Efendi güvenilmez bir kaynaktan alınmış bilgiye dosyasında yer vermez.

Kendimden çok güvendiğim bir araştırmacı dostuma danıştım. Verdiğim rakamları yadırgamadı. Listeyi aşağıya alıyorum. Hatalı ise peşinen özür dilemiş oldum, hemen düzeltmeye de âmâdeyim. Hele biri çıkar da, «Bu bilgiyi benden almışsın» derse ayrıca minnettarı olurum.

Gelelim bugünün Türkiye’sinde konuşulmakta olan 28 dilin dökümüne:

(*) Bu listede Türkçe bilenlerin sayısı aslında 46.278.000 kişi değil. Türkçe konuşanlar Türk kökenlilerden ibaret değil elbette. 15.415.065 kişi var, ki onlar farklı kökenlerden gelse de Türkçe konuşan ve okuyup yazabilen Türkiye vatandaşlarıdır. Demek ki Türkiye’de Türkçe bilenlerin sayısı –bu listeye göre- (46.278.000+15.415.065=) 61.693.065 kişidir.

Hesabı zayıf bir öğrenci olarak diyebileceğim, Türkçe bilmeyen Türkiye vatandaşı sayısı 10 milyondan çok. İşte bu «Ne mutlu Türküm diyene!» başlıklı özümseme siyasetimizin eriştiği noktanın sayılarla ifadesidir.

Diller meselemizin doğru adını koymak

Türkiye’de konuşulan diller, diye bir meselemiz var. Bunu görmezden, bilmezden gelme aşamasını hamdolsun aştık. Şimdi öncelikle adını doğru koymamız gerekiyor.

Mesele Türkçe bilmeyenlerin mahkemelerde ifade verememesi veya Yargının Kürtçeyi de savunma dili olarak kabul edip etmemesi meselesi değil bir defa. Özetlemek icap ederse meselemizin adı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkçe bilmesi, konuşabilmesi meselesidir. Bu, anadillerini bilmelerini, kullanıp geliştirmelerini engellemeyi gerektirir bir hal değil. Ama kesinlikle değil.

-Vatandaş Türkçe konuş! uyarısının sık tekrarlandığı günleri iyi hatırlayan bir nesle mensubum. Bence slogan artık:

-Vatandaş kaç dil bilir ve konuşursan, konuş! Anadilindir konuş, gayret edip öğrendiğin bir yabancı dildir, konuş! Ama bu arada ülkenin resmî ve yaygın dili olan Türkçeyi de doğru dürüst bilip kullanmaktan sakın uzak durma!

Açıkçası ben bugüne kadar, Türkçe bilmiyor diye bir Kürt’ü asla kınamadım, suçlamak aklımın köşesinden geçmedi. Benim kusurlu bulup asıl ayıpladığım, çeşitli kökenden gelen vatandaşlarına Türkçeyi de doğru dürüst öğretmeyen, öğretmek için hemen hiç gayret sarf etmemiş olan Türkiye Cumhuriyeti eğitim sistemi ve zihniyetidir.

Kürtçe insan adı, yer adı, şarkı sözü… Bu dilin de yeri gelince konuşulması değildir yanlış olan; suç saymakta ısrara yeltenilen. Temel yanlış, bütün vatandaşlarımıza Türkçenin doğru dürüst öğretilmemesi, bunun için gerekenin yapılmamasıdır.

Bu açıdan hizmette kusur ettiklerimize, ne düşündüğümü bilirsiniz ya, aslında Türk kökenliler de dahildir.

Kaynak: Radikal

“Türkiye’de Türkçe, Kürtçe, Lazca, Zazaca Konuşan Kaç Kişi Var? İşte Türkiye’nin Dil Haritası” için 2 yanıt

Yalan yalan lik encok dil konusan türk ce laz ca arapca vsvsvs lazlar 2 dil biliyo okadar nire alta atınız ? kürtler 1 dil miliyo cogunlugu kürt dili bilmedigin gibi haber yapma ins anlamısındır ……..

Sayın Mohti Laz, ben sizin Türkçe bildiğinizden şüpheliyim biraz. Yazdıklarınızdan Türkçeyi katlettiğiniz çok kolay bir şekilde anlaşılıyor. Bence bu kadar iddialı olacaksanız eğer, ilk önce Türkiye’ye ve Türkçeye biraz yararınız olması adına bir dil kursuna gidip, kendinizi bu konuda biraz geliştirmelisiniz, saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.