Türkiye’nin İlk “Dünya Güzeli” Keriman Halis Ece Kimdir?

Avrupa’nın başat ülkeleri, 1600’lu yıllardan itibaren sürekli olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun içişlerine karışmış, ülke ve millet içerisindeki birliği, dirliği, gelenekleri, güzel adetleri ve dini inanışları bozmaya çalışmış, kendi kültürleriyle uyumlu yeni nesiller oluşturmak istemişlerdir. Ve üzülerek söyleyelimki bunda da maalesef başarılı olmuşlardır.

Zaman içersinde dini inanışlarımız zayıflamış, birliğimiz bozulmuş, güzel gelenek ve göreneklerimiz yok olmuş, tamamen batı özentisi bir millet haline gelmiş bulunuyoruz.

Bugün yüce devletimizin zirve yıllarını yaşarken, cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki önemli figürlerinden birisini kaybetmiş bulunuyoruz. Bu kişi yeni Türkiye Devleti’nin dünya sahnesine çıkarmış olduğu, ilk Dünya Güzeli Keriman Halis’tir. Güzellik kraliçesi seçildiği için, soyadı kanunu sonrasında Atatürk tarafından kendisine kraliçe anlamına gelen “Ece” soyadı verilen Keriman Halis Ece, 99 yaşında hayatını kaybetti.

İstanbul’da 1913 yılında doğan Keriman Halis, 3 Temmuz 1932’de Türkiye’de yapılan güzellik yarışmasında ”Türkiye Güzeli”, 31 Temmuz 1932’de yapılan ve 28 ülkenin katıldığı yarışmada da ”Dünya Güzellik Kraliçesi” seçilmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.