Tutankhamun Kimdir? Kısaca Hayatı ve Yaptıkları

Antik Mısır’ın şuanda dünyadaki en ünlü figürü olan Tutankhamun, yada okunuşuyla Tutankamon, kısa hayatına rağmen, Mısır tarihi üzerinde inanılmaz izler bırakmıştır. 1900’lu yılların başında mezarı bulunduğunda resmen sansasyona neden olan TUT, Mısır’ın en güzel ve zengin döneminde yaşamış, ama kısa ömrü nedeniyle ülkesini çok az yönetebilmiştir. İşte Tutankamon’un kısaca hayatı;

Tutankhamun ya da Tutankamon (Mısırca: Amun`un yaşayan resmi veya Amun şerefesi adına anlamındadır) Mısır firavunudur, M.Ö. 1333-M.Ö. 1323 yılları arasında hüküm sürmüştür.

Asıl adı Tutankhaton’dur. Tektanrılı Aton dinini kuran IV. Amenotep’in oğludur. Babası ölünce başka bir anneden olan yarı kızkardeşi Ankhesenamen ile evlenerek tahta çıktı. Saltanıtının ilk çağlarında Mısır’ın eski çoktanrılı dinine dönüş yaşandı. Kendisi de Tutankhaton adı yerine Tutankhamun adını aldı. Böylece IV. Amenetep’in kurduğu Aton dini söndü.Tutankhamun’un çağı barış içinde geçti. Çok genç yaşta ölen bu kraldan sonra babasına vezirlik kendisine de küçüklüğünde naiplik yapmış olan Ay dul kraliçe ile evlenerek tahta çıktı.

Mezarı

Tutankamon’un mezarı krallar vadisi’nde yer almaktadır.Tutankhamun’un mumyası haricinde mezardan çıkarılanlar Kahire müzesinde sergilenmektedir. Mezar diğer mezarların görkemi yanında sönük kalır. Bugün bile bunun nedeni bilinmemektedir. Sanki Tutankamon aceleyle gömülmüştür. Araştırmacılara göre mezar bir soylu için hazırlanmaktaydı fakat o sırada Tutankamon ölünce aceleyle buraya gömdürüldü. Tutankamon’un mezarı iki odadan ve ilk odaya inen bir merdivenden oluşmaktadır. İlk odada bir at arabası Tutankamon’un tahtı ve bunlar gibi Tutankamon’un hayattayken kullandığı paha biçilemez eserler bulunmuştur. Bu oda bulunduğunda odanın Krallar Vadisi’inde yer almasından dolayı bir mezar olması gerektiğini düşünen Howard Carter ve arkadaşları odanın duvarlarına vurarak duvarın arkasındaki boşlukları aradılar. Sonunda bir boşluk bulundu ve duvar kırıldı. Duvarın arkasındaki bir odada yeni bir oda gibi görünen kocaman bir tahta kutu vardı. Kutu mühürlüydü. Howard Carter mühürü hayatında gördüğü ve göreceği en güzel şeyi görmüştü. Bir lahtin içindeki som altından tabut mum ışığında bile parlıyordu. Mükemmel Mısır işçiliği bu fazla bilinmeyen firavunun mezarında bile tüm gösterişiyle parlıyordu. Howard Carter bu keşfi ile kendisine iyi bir kariyer sağlasa bile fakirlik ve unutulmuşluk içinde ölürken cenazesine bir iki kişi dışında kimse katılmamıştır.Ayrıca mezara giren kişilerin ateşli bir hastalıktan teker teker ölmesi de firavunun laneti adında bir hurafe başlatmıştır.

Ailesi

  • Baba: IV. Amenhotep (Akhenaton) oldu.
  • Anne: Prenses Kia
  • Kardeşleri: Smenkhkare
  • Eşi: Ankhesenpaaten
  • Oğulları: yok
  • Kızları: yok

4 thoughts on “Tutankhamun Kimdir? Kısaca Hayatı ve Yaptıkları

  1. bir kere kızları var biri ben biri kardeşim nefera the nile dır bu soylu ailemizi hiç araştırmışlar daha önce böyle bir beceriksizlik görmedim yüce kral babamın kemikleri sızlıyor olmalı gerçekten ve benim annem kleopatradır kesinlikle yaşıyor yani onada öldü demeyin 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.