Uçağı Kim Buldu? İlk Uçağı Kim Yaptı? Wright Kardeşler Kimdir Hayatları

Wright Kardeşler, ilk motorlu uçağı yapan ünlü kardeşlerdir. Wilbur Wright 1867 yılında doğmuş, 1912 yılında ölmüştür. Kardeşi Orville Wright ise 1871 yılında doğmuş, 1948 yılında ölmüştür.

Ohio, Daytonlu iki bisiklet ustası olan Wilbur ve Orville Wright, 1899’da kuşların nasıl uçtukları hakkında kendilerine ipucu verebilecek her şeyi sistemli bir şekilde incelemeye başladılar. Bilimsel eserlerde ve eski insanların deneyimleri arasında kendi işlerine yarayacak hiçbir şey olmadığını kısa sürede anlayan Wright kardeşler sadece Berlin yakınlarındaki bir tepe üstünden planörle uçuş denemeleri yapan ve bu konuda çok dikkatli notlar tutan Alman mühendisi Otto Lilienthal’in çalışmaları vardı.

Orville Wright
Wilbur WrightLilienthal kuşların uçmalarını çok yakından incelediği için planörünün bir kuşu andırmasına fazla şaşmamak gerekir. Fakat o içlerinde ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin de olduğu birçoklarını cezbeden tuzağa, yani kuş uçuşunu temsil eden kanat çırpma olayının cazibesine kapılmadı. Lilienthal uçabilecek bir uçağın havayla temas halinde olan sabit bir kanadı olması gerektiğini gösterdi. Kararlı bir uçuşu gerçekleştirebilmek için gerekli kontrol sadece onun söylediği böyle bir kanat tarafından sağlanabilirdi ve bu konuda Wright kardeşler de onunla uyuşuyordu.

Wilbur ve Orville Wright bilimsel öğrenim görmemişler, liseden sonra yüksek bir okulda gitmemişlerdi. Fakat uçma alanındaki çalışmalarını ilerlettirken kendi bilimsel yönlerini de model uçaklar, uçurtmalar, insan taşıyan planörler ile yaptıkları yüzlerce deney sayesinde bu konuda bilimsel bir eser hazırlayacak kadar ilerlettiler. Hatta hazırladıkları 200’den çok farklı tipteki kanatları denemek için bir rüzgar tüneli dahi yaptılar. Wright kardeşlerin 17 Aralık 1903’te North Carolina’da Orville’in kontrolünde havalanan ilk uçağı aerodinamik ses teorisine bağlı kalınarak yapılmıştı.

Bu uçak iki pervaneliydi. Pilotla birlikte ağırlığı 335 kg.dı. Bu uçuşun beş tane görgü şahidi vardır. Orville birinci denemede 12 saniye uçtu. Ve sadece 37 metre mesafe katetti. O günkü son denemesinde ise, bu süre 59 saniyeye çıkmıştı ve 280 metrelik bir mesafeye uçmuştu. Daha sonra uçaklarını geliştirdiler ve 1904 yılında uçağa havada dönüşler yaptırarak, geri dönmek suretiyle kalktıkları noktaya inmeyi başardılar.

Wright kardeşler, iyi bir uçak tasarımında kanadın ani esen şiddetli rüzgarların zararlı etkisiyle sert havanın aşağı ve yukarı çekici etkisine karşın pilotun düzeltmesiyle kanadın daha uygun bir vaziyet almasını sağlayan bir mekanizma bulunması gerektiğini anladılar. Kuşları gözleyerek sert havalarda uçuş düzeylerini korumak için kanat uçlarını nasıl büktüklerini not aldılar. Kanat bükmeyi planörlerinin kanatlarının uçaklarını bir mekanizma yardımıyla eğerek taklit ettiler. Deneylerinden bunun işe yarayacağını tahmin etmişlerdir. Gerçekten de işe yaramıştır. Kanat eğmenin uçuş aerodinamiğini nasıl etkilediğini doğru bir şekilde tahmin ettiler ve anladılar.

Wright kardeşler artık uçabilen bir uçak yaratmışlardı ama onu nasıl uçuracaklarını bilmiyorlardı. Bunu onlara gösterebilecek ne bir kitap ne de bir öğretmen vardı. Yavaş yavaş ve metotlu bir şekilde uçakla dönüş yapabileceklerinden çok zaman önce emin olmuşlardı. Daha ilk denemelerinde uçak tam bir daire dönüşünü kolaylıkla tamamlayarak havalandıkları noktanın yanına indi. Uçak dizaynı, diğerleri Wright kardeşlerinin seviyesine gelinceye kadar bir süre olduğu yerde saydı. Pilotun kanadın üzerine yatık bir şekilde durmaktan kurtarıp oturmasını sağlayacak bir yer yapılması gibi zorunlu bir takım şeyler gerekiyordu.

Wright kardeşler pilotun oturabildiği bir uçak dizaynı hazırladılar. Ayrıca bir de iniş takımı yaparak kendilerini ilk uçuşlarında yanlarında taşıdıkları tekerlekli kriko ve monoraydan kurtardılar.


Bu haberi beğendiysen : FaceBook ta paylaş291 Responses to Uçağı Kim Buldu? İlk Uçağı Kim Yaptı? Wright Kardeşler Kimdir Hayatları

 1. irem dedi ki:

  çok iyi be

 2. Anonim dedi ki:

  işime yaramadı

 3. ahmet mert dedi ki:

  işime yaramadı

 4. wstlgmvsn dedi ki:

  ujKqDt qrucldeayclf, [url=http://pjtbhrdmzwkk.com/]pjtbhrdmzwkk[/url], [link=http://zvymvobepecs.com/]zvymvobepecs[/link], http://ldzydbmznnxi.com/

 5. umut dedi ki:

  ödevim var diye baktım

 6. elif dedi ki:

  çok güzel bilgiler

 7. İLKNUR dedi ki:

  ama ödevim var malesef

 8. ceren dedi ki:

  Benim ödevim vardı bununla yapınca tam 100 aldım☺

 9. ahmet dedi ki:

  kötü anlatılmış

 10. ilayda. onnumara dedi ki:

  Harika iste bu isime cooook yaradi coook sagolun tesekkurler

 11. DUYGU NİGAR dedi ki:

  çok güzel ama bu benim işime yaramadı ki benim konum ise ilk uçma deneğini ilk uçağı kim buldu ve nerede nasıl yapıldı benim konum bu 30 MART PAZARTESİYE LAZIM YAAA
  NE OLURSUNUZ BULURSANIZ BU SAYFAYA YAZIN LÜTFEN..

 12. DUYGU ÇIVKIN dedi ki:

  çok güzel ama bu benim işime yaramadı
  benim konum ise
  ilk uçma deneğini ilk uçağı kim buldu ve nerede nasıl yapıldı bunlar yok ne olursunuz bulursanız bu sayfaya yazınız lütfen

 13. Anonim dedi ki:

  işime hiç yaramadı

 14. Anonim dedi ki:

  çok güzel ve iyi siteler

 15. zeyno şua dedi ki:

  Ahmet neyi kotu anlatilmis be gayet iyi demi arkadaslar….sana

 16. çok iyi abi,benim ödevim var ve onu yapacağım.Ama adın çok zor yazılıyor.

 17. Çağrı dedi ki:

  Sunum yapca çok uzun

 18. Sudenaz çimen dedi ki:

  1 gün süre içinde yazilmazkı

 19. ay dedi ki:

  çok güzel

 20. melisa dedi ki:

  benim odevim vardi puanalacaktik 100 de100 aldim bu bilgiler cok isime yaradi tesekkurler

 21. Anonim dedi ki:

  Hayata kolaylik saladiginuz icin coook tesekurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel